şükela:  tümü | bugün
 • bu iş nasıl olur biliyor musunuz? yöntemi geliştirirsin, geliştirdiğin yöntemle yaptığın tahminlerin rastgele tahminlerden belirgin şekilde üstün olduğunu gösteren çalışmanı metodu ile birlikte saygın bir dergide yayınlayıp, dünyanın başka yerlerindeki bilim insanlarınca da test edilmesini ve doğrulanmasını sağlarsın, saygın bir bilim insanı olarak hayatına devam eder, insanlığa büyük katkı sağlarsın. bir bilim insanı bunu yapar. şarlatanlarsa twitterdan üfürüp cahil milleti gaza getirir. bu arkadaş ikinci gruptandır.

  ne idüğü belirsiz bir hesap oluşundan, yönteminin komikliğinden, bence milletle maytap geçtiğinden söz etmiyorum bile, velev ki gerçek bir profesör olsun.
 • türkiye'den gelen yoğun takipçi nedeniyle yavaş yavaş türkçe öğrenmeye ve olası istanbul depremi soruları ile muhatap olmaya başlaması an meselesi. sonra ver elini kadın programları.
 • insanların korkuları üzerinden kendisini önemli hissetmeye çalışan, sürekli ileri tarihli deprem uyarıları yapan, bunların tamamı boş çıkan, ancak tesadüfen bir deprem verdiği zaman aralığına denk geldiğinde de* "bilim insanı" mertebesine yükseltilen şarlatan, düzenbaz, sahte bilimci.

  * dünyada ortalama üç günde bir m>6, üç haftada bir de m>7 büyüklüğünde deprem oluyor. 4 ve 5 gibi orta büyüklükteki depremler çok daha sık. deprem bölgelerini gösterip "buralarda deprem olacak" dedikten sonra, elbette bir tanesi depreme denk gelecek.

  bakın ben de söylüyorum, türkiye'de önümüzdeki 10 gün içinde ege, kuzey & doğu anadolu fay zonları ve akdeniz bölgesi civarında 5>m>4 en az bir deprem olacak. ve emin olun olacak, çünkü doğanın, levhaların doğası bu, hareket ediyorlar magmanın üzerinde; kehanetlerle çalışmıyorlar.
 • önceden bildiğini varsayalım. bu adamı ülkeye getirsek ne değişecek, her uyarı sonrası bir hafta eve girmeyecek miyiz? mesele depremi önceden bilmek değil, hazırlıklı olmak. sağlam binaları sağlam zeminlere yapmak, toplanma alanları bırakmak. 1999 dan beri büyük istanbul depremi konuşuluyor ama bir tek önlem alınmadığı gibi hazır olan boş arazileri de imara açıp inşaat yaptık. zihniyet değişmedikten sonra depremi önceden bilmenin faydası yok.
 • twitlerini eylül-aralık arası "istanbul" keyword'unu kullanarak incelerseniz, deli olduğuna kanaat getirebileceğiniz "sözde" kahin, özde deli.

  adam istanbul depreminden sonra istisnasız her 2-3 günde bir "bu hafta istanbul depremi olacak." diye twit atmış. hem de neredeyse tamamında 5-6+ şiddetinde olacak demiş.

  şimdi de ankara'dan takipçi kazanmak için "ankara risk altında" yazıyor. elin tayvanlısı bile trolleyebiliyor ülkeyi.
 • dün öğle saatlerinde ankara güvende değil, deprem olabilir diye tweet atmış. bir süredir ankara'dayım, eşim telaşlanmış.

  bir inceleyim dedim, adam ankara'da sabah olan depremin grafiğini kullanıp, "grafikte dalgalanma var deprem olacak" diyor. onu da tweet'in altına yazdım, o tweet'i sildi. yazdığım yanıt ve adamın sildiği tweet'in bağlantısı:

  https://twitter.com/…wil/status/1220511797649780747
  https://twitter.com/…lin/status/1220503965915176960

  bu orospu çocuğu türkiye'deki her yeri yazıyor, tutmayanı siliyor. tutunca da bakın ben bildim diye havasını atıyor. mesela bu ankara olayı tutsaydı, onu silmeyip onu kullanacaktı. tutturduğunda da ne depremin yeri, ne de büyüklüğü doğru. milletin korkuları üzerinden takipçi, ün kasıyor.

  #100974841 entry'sinde de veri aldığı cihazı inceledim. ditrianum.org diye bir siteden ve iris.edu'dan veri alıyor. o ditrianum sitesinin yöneticisinin kendisi hakkında yorumu:

  https://twitter.com/…ets/status/1220245666930270208
  https://twitter.com/…ets/status/1220241932984750083
  https://twitter.com/…ets/status/1218469369384251392
  https://twitter.com/…ets/status/1218521679229607936

  kullandığı arduino tabanlı air2 cihazlarının istanbul'daki verilerini yollayanların yorumu:

  https://twitter.com/…bul/status/1218543114304020480
 • “near silivri, elazığ or manisa“ mı sübhanallah kardeş bu nasıl uncertainty. bilimin içinden geldin geçtin, amelelere de bunu yediriyorsun. yani 1250 kilometrelik mesafeyi anlamayanlar için söyleyelim bu cümle şunun gibidir “near silivri, budapest or kiev“
 • dyson markasının yeni süpürge modeli sandım da girdim başlığa. insanmış. *
 • adam yuzunden gariban arduino niye laf yiyor lan.
  15 dolarmis da tahmin yapamazmis, gayet de yapar ama yontem bulman lazim. elde yontem yok henuz, yoksa arduino senin elindeki pc kadar yetenekli.

  oncelikle depremi tahmin edenler olabiliyor, gecen eksici eleman sabaha kadar kandilli grafiklerini izleyip hareketi gorup deprem olacak yazdi, oldu.
  daha once de silivride hareket vardi arkasindan silivride deprem meydana geldi. bazen yer alti sulari isiniyor sonra deprem oluyor ama cogu zaman hareket olsa da deprem olmuyor.

  adama geri donecek olursak; dedigi diger entegre de opamp entegresi. bildigin yukseltec.
  muhtemelen bu ikisini birbirine bagladi havadaki elektriksel gurultuyu yukseltip ekrana grafik olarak basiyor.
  tv'deki karincalanma gibi dusunun gayet anlamsiz gurultuler.
  evde dandik amfiniz varsa bu gurultuleri duyarsiniz.
  kuslarin depremden once etkilendigi, kopeklerin havladigi varsayimi da bunlara dayaniyor. aslinda hayvanlar da depremi tahmin edemiyor, sadece ilk gelen dalgayi yere devamli temas ettiklerinden senden once duyuyorlar.

  gurultuyle deprem tahmin edemezsiniz.
  en az 100 yildir butun frekanslar izlenip takip ediliyor(askeri guvenlik sebebiyle herkes birbirini izliyor).
  depremle arasinda duzgun bir baglanti bulunamadi.
  bulunsa emin olun en basta japonya kullanirdi bunu.
  adamlar bilimin dibini siyirdilar hala tahmin edemiyorlar.

  edit:
  amk okudugunu anlama sifir.
  ben adamla tasak geciyorum yaptigi sey deprem bilemez anlamsiz bir alet diye. gelmis bana cahil falan diyorlar adami savunuyormusum.
  sizden adam olmaz yazdigim yaziya yazik.

  herifin yaptigi alet icin arduino bile gerekmiyor 1 liralik opamp yeterli.
  bu keko elektronikten anlamadigi icin bosuna arduino kullaniyor.
  zaten bir yerde arduino varsa orada kesin overengineering vardir.
  sinir oldum lan size. ne zaman teknik bisey yazsam dellendiriyorsunuz orospu cocuklari.
  mesaji da kapattim sikerim iletisimini.

  edit2: iyi tahmin etmisim alet dedigim gibi, cikti kendi sitesinde bulup koymus birileri.

  https://pbs.twimg.com/…aaysjo?format=jpg&name=small

  o siyah entegre iste opamp dedigimiz 1 liralik alet.
  altindaki alete de toplam 1 satir kod yazmis.
 • blog'unda da görebileceğiniz gibi her gün onlarca tahmin yapıp tutturunca konuşulan bir şarlatan.

hesabın var mı? giriş yap