şükela:  tümü | bugün
  • istanbul gibi yerde faydası çoktur ör; metrobüs gibi ulaşım araçlarına falan mesafe 2 dk. fakat oturduğum ev yanyolda olmasa da, 100 mt mesafede ve bazı zamanlar yol sesinden uyunmuyor.
  • iki adet e-5 in kesişiminde oturuyorum.
    geceleri kamyon geçerken camlar sallanıyor.
  • e5 değil ama işe gidiş-geliş saatleri e5'i aratmayacak kadar yoğun olan, e5'e 2k, kadıköye 10, üsküdar'a 20 dk olan bir yerde, 4 yol dar bir kavşağa direkt bakan sıfır kadar dibinde olan bir evde yaşamıştım bir kere güneş doğmasıyla birlikte araba gürültüsü ile uyanıyorsunuz zaten, kornalar hak getire.. hava kirliliğini ise kontrollu bir deneyle ölçmüştüm, şu an bulunduğum yer geçmişteki bu 4 yol ağızından en az 20 kat daha sakin, trafik olarak ve daha ağaçlık bir yer, o zaman pc kasasını açtığımda içinden kasanın 1/4'u kadar saf toz toprak ve kir çıkmıştı 2 senedir içi temizlenmiyordu, 2 sene oldu az tarfikli yeni eve taşındığımdan beri geçenlerde içini temizlemiştim aynı pc kasasından neredeyse hiç toz çıkmadı. çam ağaçları havadaki tozu süzer diye bir kaç yerde okumuştum ama kanlı canlı tanık oldum. 4 yol ağzı olan yerde de çam ağaçları hiç azınlıkta değildi yeni oturduğum yerle hemen hemen aynı yeşllik oranı. iki yerde de full çam ağacı olmasıa rağmen, demek ki trafik, havanın içine ediyor net bir şekilde.

gece gökyüzüne baktığınızda, büyük-küçük ayı yıldız kümlerini göremiyorsanız o yerde hava kirliliği vardır. bir yerde hava kirliliği varsa, kesinlikle sağlıklı olamazsınız, bulunduğunuz yeri değiştirin demiş ibn-i sina, yazdığı kitapların birinde. siz işe, metroya veya ulaşım yerlerine-ana arterlere yakın olacağım derken aynı zamanda mezarlığa da yaklaşıyorsunuz haberiniz olsun.
  • çok zordur. yıllarca e-5 acıbadem mevkiinde oturan biri olarak bunu net söylüyorum. yok asker uğurlaması, yok kazalar, yok korna sesleri yada gecenin kör karanlığında lastiği patlayan kamyonlar. çekilir gibi değildir.