şükela:  tümü | bugün
  • düşünülmesi gereken sınav sistemi.yds örnek olsun.
  • sayisal sorulari icin illaki kalem-silgiye ihtiyac duyuldugundan, nasil olacagini merak ettigim sinav. hadi mantigi bir sekilde hallettik, yds'de islemsel bir ihtiyac yok ki.
  • akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı'nın elektronik olanı.

ösym'nin 2017 sınav takviminde yer alan sınav. takvimde yazdığına göre 12 şubat ve 29 temmuz tarihlerinde olmak üzere iki kez yapılacak. muhtemeldir ki sınav ücreti e-yds'de olduğu gibi 200 tl civarında olacaktır.
  • ilk kez 12.02.2017 tarihinde yapılacak olan sınav için 20.01.2017 - 02.02.2017 tarihleri arasında başvurular alınacakmış.

sınava dair ösym'nin sitesinde hiçbir bilgi bulunmuyor. ales'ten daha zor ya da kolay olur mu, hangisine girmek daha mantıklı diye düşünüyorum an itibariyle...
  • e-ales sınavı ösym sınav merkezlerinde düzenleneceği için e-yds sınavı şartları ile aynı olacak büyük ihtimalle, tek farkı matematik gibi soruları üzerine çözmek için ekstra bir kağıt-kalem verirler. sınav ücreti e-yds ile aynı ya da 10-20 lira fazla olur en fazla. fakat kontenjan sayısı da e-yds ile aynı olur.

şurada e-ales hakkında bilgi verilmiş : http://yukseklisans.net/e-ales
  • eğer ales seçeneği varsa normal ales'i seçeceğim sınav

sonuçta yanlış anlamadıysam bunda da bir sınav yeri ve saati olayı var.
    yani gününü ona ayırıp, sana söyledikleri binaya gitmelisin. yine bir milyon güvenlik prosedürü.

eh, elektronik ortamda olacak diye, daha da kolay sorulacak diye bir kural yok. fazla para verip bu hizmetten faydalanmam kanımca.
  • her sınav tutar ama bu sınav tutmaz. göreceksiniz ilk girenler de bunun tutmayacağının göstergesi olacak.

akıl var izan var. bu sınavın sorularının hepsi türkçe mi? türkçeyi es geçtim sözel mi? hayır. ne yapacaklar sınava girenlere? boş kağıt mı dağıtacaklar sayısal soruları çözmeleri için?

geometri kısmı nasıl olacak? herkes bilir ki geometri de işin içinden çıkamadığın zaman tüm verileri siler bir kez daha yazmaya başlarsın. sınav anında gelip tüm şekli belki de bir kurşun kalemle çizeceğim kağıda sonra silmek istediğimde tüm şekil gidecek sonra bir kez daha çizeceğim. oldu canım başka arzunuz?

doktor arkadaşların tusu nasıl olur bilmiyorum ama sözel olabileceği kanısında olduğumdan diyorum, gider e-tıpta uzmanlık sınavı yaparsın eyvallah, e- iş sağlığı ve güvenliği yaparsın eyvallah ama birisi de çıkıp düşünmemiş bu sınavın sayısal kısmı özellikle de geometri kısmı nasıl olacak diye?

bakın lütfen diyorum, baktınız 8 mayıs 2016 ales'e 369.543 kişi, 18 aralık 2016 ales'e 245.376 kişi başvurmuş buradan ekmek çıkar diye düşünüp insanların hayalleriyle oynamayın.

eğer bu sınavın sayısal kısmıyla ilgili mantıklı bir çözüm sunarlarsa edit geçer tüm ösym çalışanlarından özür diler helal olsun adamlar yapmış derim ama hiç hayal bile edemiyorum.
  • varligindan az once yds 2017 bahar donemi basvurulari ne zaman diye osym sinav takvimine bakayim derken haberdar oldugum sinav. varmis boyle bir sey evet.

ales'imin suresi doldugu icin ve nisan mayis gibi
    muhtemelen ihtiyacim olacagindan basvursam mi diye dusunmedim degil ama adaylara soru cozmek icin malzeme verecekler mi acaba? osym bu belli olmaz. sinava anahtar ve para almayip sinav yerine ucarak ya da dusunce gucuyle gelmemizi bekleyen bir kurum sorulari zihinden cozmemizi de bekleyebilir. ben sozelciyim; sozel 1 ve 2'yi full'e yakin yapmaya calisarak sayisal 1'in sadece ilk 5-10 sorusunu cozecegim her zamanki gibi ama mantik sorulari kagit kalemsiz olmaz. kafam karisti.
  • başvuruların başlangıç tarihi olarak 20.01.2017 tarihi verilen fakat osym'nin sitesinde başvuruların ne zaman açılacağına dair bir ibare yer almayan sınavdır. genelde elektronik sınavların başvuru başlangıç saatleri 14:00 - 14:30 arasında yapılıyor, artık tahminle hareket edip girmeyi düşünenler 13:30'da gibi f5'e abanmaları gerekmektedir.
  • matematik soruları gre'de nasıl çözülüyorsa bunda da öyle çözülür. evet üzerinde çözmek daha pratik, kabul. ama buna da rahatlıkla alışılır. böyle kritik bir sınavın senede 2 kere yapılması talihsizlik. hayırlı bir sınavdır.