• bazi devlet hizmetlerinin, ilgili kurum ve kurulu$larca, internet ortaminda verilmesi, prosedurlerin ve burokrasinin azaltilmasi, i$lem zamaninin kisalmasi, verimli istihdam ve hizmet icin devlet yapilanmasi adina kullanilan tabir.
 • aslen ideali tam olarak tum devlet i$lerinin elektronik ortamda yurutuldugu idare mekanizmasi.. burokrasiyi sifira indirecek bir utopya.. cok sayida personelin i$siz kalmasini saglayacagindan aniden uygulamaya gecirilmesi mumkun degildir, yava$ yava$ ali$tira ali$tira olacaktir..
 • chp lideri deniz baykal tarafından teke tek programında acıklanan ve uygulanacagı vaadedilen sistem.
  elektronik devlet.
 • cebit bilisim eurasiada, "neymis dur bi bakalim, o kadar davul dovup tantana yapildi" dusunceleri icinde gorulup hayal kirikligi yaratmis projemsi sey. kamu kuruluslari zaten uzun zamandir tek tek e'lesmeye calisiyordu. fuarda gorulen birtakim e-kamu kuruluslaridir.ortak bir veritabanina ulasilan* e-devlet filan yoktur... elimiz bogrumuzde kaldi...
 • (bkz: b devlet)
 • elektronik devlet kavramı, genellikle devlet ile ilgili işleyişlerin elektronik ortamlara aktarılmasını ifade ediyor. e-devlet dendiğinde artık vatandaşların, devlet ile ilgili tüm hizmetlere web, cep telefonu, etkileşimli tv gibi elektronik bir aracı yardımıyla erişebilmeleri anlaşılıyor. e-devlet kavramı, devletin verimliliğini artırarak giderlerini azaltabildiği, vatandaşlarına 24 saat hizmet ve bilgi sunabildiği, devletin şeffaflaşmasıyla vatandaşların her konuda görüşlerini bildirebilecekleri bir model öngörüyor. bu modelin türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için devlet içinde üst kurumların liderlerinin bir araya gelmesiyle koordinasyonun ve kararlılığın sağlanması gerekiyor.
 • oracleın son zamanda üstünde çalıştığı, ve tüm hayallerimin ötesinde bir şeyler ürettiği, yakın zamanda öneri olarak götürülecek bir proje. şimdiki uygulamaların çoğunu eleyecek çok daha basit ve güçlü bir sistem olacak gibi duruyor. ha tabi kabul ettirebilmeleri lazım önce ki o da bana sorarsanız çooook zor. tabii bi de oracle.. düşündürüyor..
 • elektrigin icadiyla direk e sorgulama'ya gecen devletimizin ikinci bir hamleyle gecmeyi düsündügü ortam.
 • tayvan'in asmis oldugu husus. en iyi e-devlet girisimi olarak gosterilen web'lerinde ozellikle webcam olayi gercekten taktire sayandir.

  http://www.gov.tw/
 • global olarak 2002'deki uygulamalarin degerlendirmelerini iceren bir rapora asagidaki linkten ulasabilecek konu. bu konudaki 2002'deki en iyi uygulama olan tayvan'in web'ine giripte mandarin diye kaybolanlar sag ustteki ingilizce linki tiklamalilar.

  http://www.insidepolitics.org/egovt02int.html
hesabın var mı? giriş yap