şükela:  tümü | bugün soru sor
 • e-devlet kapısı alt yapısının kurulmasına ilişkin bakanlar kurulu kararı: (taze taze yeni cıktı buyrun okuyun)

  bakanlar kurulu kararı
  karar sayısı : 2005/8409

  kamu hizmetlerinin ortak platformda, tek kapıdan (portal) sunumu ve vatandaşın devlet hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve hızlı bir şekilde erişimini sağlamak amacıyla e-devlet kapısı teknik altyapısının kurulmasına ilişkin ekli karar’ın yürürlüğe konulması; e-dönüşüm türkiye icra kurulu kararına dayanan devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı’nın 3/12/2004 tarihli ve 4915 sayılı yazısı üzerine, 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı kanunun 1 inci maddesine göre, bakanlar kurulu’nca 25/1/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.

  25/1/2005 tarihli ve 2005/8409 sayılı kararnamenin eki

  karar

  madde 1 — kamu hizmetlerinin ortak platformda, tek kapıdan (portal) sunumunu ve vatandaşın devlet hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve hızlı bir şekilde erişimini sağlayacak olan e-devlet kapısı teknik altyapısının kurulması görev ve sorumluluğu türk telekomünikasyon a.ş.’ye verilmiştir.

  madde 2 — kamu kurum ve kuruluşları nezdinde türk telekomünikasyon a.ş. tarafından e-devlet kapısına entegre edilecek hizmetlerle ilgili olarak yapılacak çalışmalar, devlet planlama teşkilatı müsteşarlığının koordinatörlüğünde yürütülür. e-devlet kapısı projesinin ihalesine esas teşkil edecek teknik şartname konusunda devlet planlama teşkilatı müsteşarlığının görüşü alınır.

  madde 3 — e-devlet kapısı projesi kapsamında, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda entegre bir şekilde sunumuna imkan veren ve güvenlik, kimlik denetimi, yetkilendirme ile ödeme hizmetleri gibi ortak bileşenleri içeren teknik altyapı kurulur.

  bu altyapı üzerinde, öncelikle halihazırda internet üzerinden sağlanmakta olan ve vatandaşın yoğun olarak kullandığı hizmetlerin entegrasyonu gerçekleştirilir. diğer hizmetler de hazır hale geldikçe e-devlet kapısına entegre edilir.

  madde 4 — e-dönüşüm türkiye icra kurulu, projenin safahatına ilişkin her türlü kararı almaya yetkilidir. e-devlet kapısı projesinin uygulama durumu, bu kararın yayımından sonra en geç 1 yıl içinde e-dönüşüm türkiye icra kurulu tarafından gözden geçirilir.

  madde 5 — e-devlet kapısı çerçevesinde oluşturulan teçhizat ve yazılım ile yönetimi, devlet planlama teşkilatı müsteşarlığından sorumlu bakanın belirleyeceği bir tarihte bedelsiz olarak devlet planlama teşkilatı müsteşarlığına devredilir. devre ilişkin usul ve esaslar, devlet planlama teşkilatı müsteşarlığı ile türk telekomünikasyon a.ş. arasında yapılacak bir sözleşme ile belirlenir.devir sonrasında, e-devlet kapısının yönetimi için türk telekomünikasyon a.ş.’nin imkanları bedeli karşılığında kullanılabilir.

  madde 6 — bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  madde 7 — bu kararı devlet planlama teşkilatı müsteşarlığından sorumlu bakan ile ulaştırma bakanı birlikte yürütür.
 • (bkz: e devlet)
 • anahtarı* ptt'den alınmaktadır.
 • şifresini alabilmek için 2 saat 17 dakika ptt şubesinde nöbet tuttuğum internet sitesi. artık millet nasıl yükleniyorsa öyle zırt pırt kilitleniyor ki tahhütname çıkana kadar benden sonra 134 kişinin daha işlemlerini yapıp gitmesini tek tek izledim. madem altyapısı o kadar işlem için yeterli değil ya işe yarar hale getirin ya da üzerindeki yükü azaltın, farklı sitelere dağıtın.. gerçi hizmetleri tek çatıda toplama amacı da yalan olur bu şekilde ama mevcut durumda ihtiyaca cevap vermediği gayet açık.
 • 1 kasım'dan itibaren özellikle sgk konusunda sıkıştıracak uygulamalar topluluğu. şöyle ki; 1 kasım 2010'dan itibaren sgk'nın internet sitesinden değil e-devlet uygulamalarından primlerinizi vs kontrol edebiliyor olacaksınız.
  ahan da haberi :
  http://ekonomi.haberturk.com/…2-kisiye-ozel-e-ziyet

  yani işin sana özel hale getiriliyor ki senden başkası kontrol edemeyecek sgk hesabını. allah korusun, adam senin primini görür.. görür de ne yapmaz.. bunların önüne geçmek lazım.. e tabi herşeyin bir bedeli var değil mi? ama o da ne? sadece 1 tl mi? "amaan elimin kiri.." diye düşünüyorsan şöyle açıklayayım; milyonlarca sgk'lının e-devlet şifresini 1 tl'den aldığını düşün. etti mi milyonlarca tl? etti.
  benim teorim budur. artık derdimi anlatabildiysem..

  edit: eleştirdiğim noktayı gözden kaçıran arkadaşlar: eleştirdiğim şey uygulama değil; üzerine verilmek zorunda olan para.
 • 1 kasımdan itibaren mecburi olacak uygulama. sgk'daki kayıtlarımıza yalnızca e-devlet sitesinden bakabileceğiz. sigortamı başlatmışlar mı diye bakmak için bendeniz de üşenmedim postaneye gittim ve e-devlet şifremi aldım. korktuğum gibi olmadı, şipşak aldım şifreyi. geldim ofisime oturdum mutlulukla ama o da ne? şifrem var velakin e-devlet sitesine ulaşılamamakta. neyse 1 saat sonra çalışır oldu, siteye girdim, şifremi mifremi yeniledim, "vay vay vay" diyerek biraz dolandım. sonra hadi bakalım sigortamız başlamış mı bakalım dedim... veeee... tahmin ettiğiniz gibi sgk e-devlet'ten de çalışmıyor.
 • sgk'da bulunan kişisel verilere ulaşım ile ilgili ugulama başlangıç tarihinin (01.11.2010) üzerinden 10 gün geçmesine rağmen bu verilere üzerinden ulaşılamayan devlet portalıdır.aynı verilere sgk sitesinden ulaşım zaten 01.11.2010 tarihinden itibaren kapatıldığından vatandaş olarak ortada kalmamıza neden olmuştur.hizmet dökümü için paşa paşa il ya da ilçe sgk müdürlüklerine gitmekten başka çare kalmamıştır.

  eh kendi devletim bana böyle bir uygulamayı reva görürse, elin devletinin de alt tarafı 5 günlük vize için benden sgk hizmet dökümü istemesine kızmamak lazım.
 • şifremi kabul etmeyen kapı. bildiğim ve bilebileceğim bütün şifrelerimi denedim gene de olmadı. acaba bilerek mi yapıyorlar diye düşünmeden edemiyorum.

  edit: hidelgo'nun belirttiğine göre 3 ay siteye girmeyince şifreni sıfırlıyorlarmış ve gidip 10 lira verip tekrar alman gerekiyormuş. vay aq demek istiyorum.
 • komikli isimli resmi site. sene olmuş 2013 şu saray kapısı mantığından çıkamadık lan.

  ilk defa askerlik için kullandım, evet burada da süründürüyorlar.
 • ios uygulamasında oluşturulan adli sicil kaydını pdf olarak vermeyen kapıdır. illa internet tarayıcı üzerinden girip almamız gerekiyorsa neden uygulama haline getirildiği de merak konusu.