şükela:  tümü | bugün
 • bir derbi olur, iki önemli maç olur anında çökersin. bir transfer olur kilitlenirsin. sen biçim sitesin ulan maçkolik demeyi çok isterdim. özellikle hafta sonları ülkenin bütün iddaa bayilerinde açık, muhtemelen milyonlarca bahisçi maçlarını buradan takip ediyor ama aksadığını görmedim. site iyidir kötüdür bilmem. ama açılmam demiyor.

  bir sınav açıklanır ösym kilitlenir. basit bir gelişme olur e-devlet kilitlenir. karne zamanı e-okul kilitlenir. kardeşim bu maçkolik koskoca devletten daha mı büyük. ne biçim site yapıyorsunuz. insan şu verdiğim örnekten utanır.

  (bkz: koskoca devlet)
 • aynı soruyu seneler evvel üniversite yıllarında sormuştum. her sene ders kayıtlarının yapılacağı gün okulun web sitesi yoğunluk nedeniyle çökerdi. saatler süren ders kayıt işlemi nedeniyle koskoca üniversite neden öğrenci sayısını hesaba katarak çökmeyecek bir sunucu hizmeti sağlayamaz diye çıldırırdık.

  sorduğum sorunun cevabını ise son sınıfa geldiğimde bölüm başkanının ağzından aldım. tamamen duygusal nedenlerdenmiş. ama düşününce de son derece mantıklı.
  şöyle ki, normal bir gün x sayıda ziyaretçinin girdiği web sitesi yılda sadece 1 gün 1000x ziyaretçi alıyor. bu tek bir gün için sunucu masrafı 100 katına çıkarılamaz doğal olarak.
  aynı şey e-devlet için de geçerli. ortalama bir günde aldığı ziyaretçi sayısına göre sunucu yapılandırılması yapılmış olduğu için bu gibi ekstrem durumlarda göçmesi kaçınılmazdır.

  ama maçkolik örneği öyle değil çünkü ziyaretçi sayısı çok şiddetli gündelik dalgalanmalar yaşamıyor. bu nedenle sunucusu da bu yoğunluğa dayanacak şekilde yapılandırılmış bu yüzden de down olmuyor.