şükela:  tümü | bugün
 • lanet olsun yoğunluğunuza editi:
  tamam arkadaş giren kişi bölü saat hesabıyla yapılıyor. onu biliyoruz. ama burada benim vurgulamak istediğim iki konu var.

  1. 80 milyon nüfuslu ülkenin binde ikisine hizmet verip cortlamak ve bunu matah bir bokmuş gibi sunmak olur mu? örneğin bankalar böyle yapsa ne olur en ufak bir fikriniz var mı -- ki bankaların günlük kullanıcı sayısı emin olun 200 binden çok daha az.

  2. bana sadece "yoğunluktan dolayı erişim bir süre durduruldu" demek yerine şu vakit şu kadar insan girdi de sonuç aldı diye neden gereksiz bilgiler verme telaşındasın? asıl yoğunluk, kısmi yoğunluk, sahte yoğunluk, aşırı talep, normal talep gibi karşılığı olmayan sözcük öbeklerini neden kullanıyorsun?

  yazdığıma pişman ettiniz yahu.

  edit 2: vay sayısalcıların yüz karaları vay. vay bilimsel metottan zerre haberi olmayan, dersane soru bankası kafasıyla olaya yaklaşanlar vay.

  ulan iki şey karşılaştırılırken farklı samplingle karşılaştırılır mı? 200000/12 = 16666. 110000/2 = 55000 hesabına dayanarak yoğunluk artmış denir mi? homojen olmayan iki şeyi karşılaştırmak için farklı süreler kullanılır mı? hadi diyelim hit frequency ve peak time gibi şeylerden haberiniz yok, sokaktan geçen arabaları sayarken “geçen hafta 7000 tane araba geçti ama bugün 500 tane geçti” diyince bu bize hangi günün daha kalabalık olduğu hakkında bilgi verir mi?

  işte anlatım bozukluğu da tam olarak burada. o ilk bilginin metnin geri kalanıyla ne alakası var? yok.

  sayısalcılığı sade dört işlemden ibaret zannedenler gelmiş ahkam kesiyor.

  tam metni şöyledir:

  --- spoiler ---

  08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da e-devlet üzerinden hizmete açılmış olan alt-üst soy raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 alt-üst soy raporu) yaşanmıştır. saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı alt-üst soy raporunun e-devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından e-devlet üzerinden sunulmakta olan nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri ve diğer adres belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra alt-üst soy raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak alt-üst soy raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
  kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
  --- spoiler ---

  ne anlatmaya çalıştıklarını ben anlamadım, anlayan varsa beri gelsin.

  önce diyor ki gece 2'ye kadar yaklaşık 200.000 adet üretilmiş. nüfusun binde ikisine hizmet sağlayıp oy öldüm bittim demek zaten başlı başına bir rezillik. neyse onu geçelim. daha sonra asıl yoğunluk gece 2 ile 4 arasında 110.000 adet üretilmesiyle yaşanmış.

  efendim?

  daha az üretince asıl yoğunluk?

  açıklayı bu efsane metne yakışır biçimde sonlandırmışlar. gece 4'ten itibaren ise aşırı talep olmuş.

  "yarım saattir bahsettiğimiz yoğunluk bile değil olum, gece 4'ten sonra neler neler oldu" demek istemişler.

  kısaca, bu paragraf tam olarak anlatım bozukluklarını bulma alıştırması yapmak için bire bir. tam bir efsane.

  edit: anlaşılan o ki körler ve de sağırlar birbirini ağırlıyor. benim yazdığımı da anlamakta güçlük çeken arkadaşlar "gayet açık. nerden bilsinler bu kadar talep olacağını?" diye sormuşlar.

  iyi de, yazıda "biz bu kadar yoğun ilgi olacağını tahmin edemedik" yazmıyor ki? 200 bin ürettik, 110 bin daha üretemedik yazıyor.

  işte yukarıdaki paragraftan aşağıdaki anlamlardan hangisi çıkmaz? sorusuna mükemmel bir şık:
  "paragrafı yazan kurum, yoğunluk olacağını tahmin edememiştir."
 • 12 saatte 200000 talebin yarattığı yoğunluğun 2 saatte 110000 talebin yarattığı yoğunluktan daha az olduğunun belirtildiği açıklamadır.
 • kafanız hiç mi çalışmıyor anlamadım ki. olay anlık kullanıcı sayısının bir anda 110k'nın üzerine çıkması. böyle bir talep olacağını tahmin etmiyorlardı büyük ihtimal. ülkenin soyunu bu kadar merak ettiğini ben de tahmin edemiyordum.

  edit: de'yi ayırdım mutlu musunuz?

  saçmaladığımı söyleyen arkadaşlar olmuş, sanırım bu arkadaşların sektörle uzaktan yakından alakası yok. anlık 110k kaldırmak her server'in harcı değil gençler.
 • koskoca ülkenin resmi sitesinin 110bin girdi ile cortladığının anlamsız bir açıklama ile ayyuka çıkmasıdır.
  (bkz: matematik)
 • hayvan gibi şiyitmeden kullanın diyor, ne desin.
 • insanların hayatta bir kere indirecekleri istisnai bir belgeye göre milyon kişiye yanıt verecek şekilde altyapı yatırımı yapmış olmak mantıksız. nüfusun tümüne hizmet verebilecek güçte bir altyapıda yayına geçip 1 hafta sonra o altyapıyı ne yapacaklardı? bence gayet makul bir şekilde, "çok talep geldi, efendi gibi gelseniz yanıt veririz" demek istiyorlar.

  edit: imla, düşük cümle.
 • (bkz: #74104335)
 • şimdi gülüm bak anladığım şekliyle anlatayım:

  14:00-02:00 arasında toplam 12 saatte saat başı 17 bin belge üretilmiş. gece 02:00-04:00 arasında ise saat başı 55 bin belge üretilmiş.

  dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bu rakamlar siteye girenlerin değil, siteye girip soy durum belgesini almayı başaranların sayısı. yani en azından orada öyle yazıyor. tamam yapılan açıklama ideal bir dile sahip değil ama siz de okumayı bilmiyorsunuz. demek ki açıklamayı kaleme alan memur zaten senin dayın aq. kendi aranızda çözün bu işi sözlüğü karıştırmayın.

  süper edit: şu haberdeki bilgileri de birleştirince ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: milyonlarca kişi girmeye çalıştı, 737 bin kişi girebildi, 310 bin kişi belgesini görüntüleyebildi.
 • anlatım bozukluğu olmayan, onun yerine okuduğunu anlamakta zorluk çeken bir adet ekşi sözlük yazarı içeren açıklama. 2 saatte 110.000 belge üretimi elbette 12 saatte 200.000 belge üretiminden daha yoğundur.
 • gayet normal olan açıklamaya istinaden burada yine bir dram yaşanmış biz buna kısaca;

  (bkz: sözelci)

  diyoruz:/