şükela:  tümü | bugün
  • devletin vadesi geçen vergi alacaklarına karşılık bankalarla anlaşarak mevduat hesabınıza koyduğu haciz türü.
  • öğrenim kredisi geri ödemesinde yaşanan gecikmeden ötürü maaş hesabıma konan haciz türüdür kendileri. anladığım kadarıyla yakın zamanda çok kişinin canını yakacak bir uygulama gibi görünmekte, zira gelen haciz aslında bir tür bloke olup hesabınızda olan bütün paraya konmakta. ( borca kadar olan kısmı sanırım)

bu durumda, ne vergi dairesi, ne banka ne de gelirler idaresi nasıl bir yol izleneceği konusunda tam olarak bilgi verememekte. vergi dairesi ödeme yapmam halinde blokeyi kaldıracaklarını söyledi ama ben maaşımı almadan nasıl ödeme yapacağım soruma ise cevap veremediler.

bir diğer nokta da, haciz işlemleri maaşın belli bir kısmına uygulanabilmekte iken, bu haczin tamamına uygulanması. hukukçu değilim ama, ne tür bir hukuki dayanağı olduğunu gerçekten merak etmekteyim.
  • devletin yakaladığını becermek konusundaki üstün yeteneğini gösteren uygulaması.

olay: öğrenim kredisi borcundan kalan 23 tl, 4 kat cezalar ile 118 olmuş, eyvallah borç bizim yalan değil. 4-5 banka hesabım var, bunlardan birinde 300 tl var, ona haciz koymayıp 2300 tl olan diğer hesabı toptan bloke ediyor ki borçlu vatandaş yani ben kıçına ateş tutulmuş gibi yerinden fırladığı gibi koşarak borcunu ödesin. sonuç almaya odaklanmış, hukuk guguk neyim umursamayan adamların kasaba kurnazlığı kokusu geldi bana. ben aynı durumdayken 15 bin tl alacağımı 500 tl taksitle 30 ayda aldım, bana borcu olan kişinin tüm maaşına haciz konulamadığı için.
    evet 118 tl için 2300 tl yi bloke eden devlet uygulamasıdır bu. olsa 20-30 bin tl yi de bloke ederdiler şüphesiz. böyle alacaklı düşman başına.
    bu arada vergi dairesi izlenimi: (bkz: memurlardan nefret etme sebepleri/@mutruki) bu başlıkta memurlara nefret kusulan onlarca yazı okumuştum, sittirsin lavuklar. ahanda bizzat gördüm devlet dairesini, işini gül gibi yapan güleç insanlar yardımıyla gülüşmeler arasında en kısa zamanda sorunumu çözüp çıktım.
  • sgk'nın da e-haciz uygulamasına başlaması ile çok kişinin canının yanacağı, bankalara olan güvenin azalacağı ve güvensizlik yüzünden bankacılık sisteminin bir süre sonra çalışmaz hale geleceği uygulama.

(bkz: bank run)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25393161
  • çok fantastik bir olay.

gelecekte geçen bilimkurgu filmleri tadında hatta. hani böyle bir olaylara karışmışın falan kaçman gerekiyor, bi bakıyorsun bütün hesapların dondurulmuş, paralara el konulmuş... ekşının göbeği.

zaten sayın başbakanımız bunun sinyallerini taa 3 yıl önce işten çıkarılan tekel işçilerinin maaş tazminat olayları sırasında vermişti. işten çıkarılan ve eylem yapan işçilerin maaş ve tazminatlarını çektiğini söylemişti ama kısmen doğruydu. hesaplara yatan paranın çekildiği doğru çekenler yanlıştı, paranın hesaba yatmasıyla banka konut, taşıt, ve kredi borçların tahsil etmişti. tabi bunu eksikte olsa sayın başbakan nereden nasıl öğrendi orası ayrı bir konu.

bu uygulama ile şirketler batacak, kayıtdışı coşacak, büyük ihtimal bankalarda kanunlar çerçevesinde müşterilerine "özel hizmetler" sunacaklar ya da uzun vadede onlar da batacaklar.

tc kimlik no, e-devlet falan uzun iş, 2020 itibari ile enseye barkod zorunlu olsun sizde rahat edin bizde.
  • 2013 mart ayı başlayacak uygulama.

hayırlı olsuuuuuuun....

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22559556.asp
  • yapılandırdığım krediyi,aracımın vergisini vs. devlete karşı ne kadar günahım varsa günü gelmeden titizlikle ödeyen şahsımın bugün, dağın başında bir benzilikten aracıma benzin almaya çalışırken banka hesabımın,dolayısıyla da kartımın bloke olduğunu öğrenmemle tanıştığım yüce devletimizin süper uygulaması. klişe amerikan filmi repliğine bağlayacağım ama ben vergisini gününde eksiksiz bir şekilde ödeyen bir vatandaş olarak büyük ihtimalle yarım akıllı bir memurun bir tuşa basmayı, ya da bir onayı eksik vermesi sonucu dağ başında bir benzinlikte rehin kaldım, bankamı aradığımda hesabınıza "e-haciz" uygulanmış bu yüzden bloke edilmiş şeklinde bilgilendirildim. sanırım devlet vergilerini tahsil edemediği vatandaşlarından umudu kesti ve bizlerden aldığı vergiyi birkez daha alma yoluna girdi. 21 yüzyılda hala babamdan edindiğim bir alışkanlıkla kimseye güvenmeyip yaptığım her ödemede götü kollamak adına dekontlarını biriktirdiğim ödemeler tomarıyla elimde,baktıkça sinirlerim tekrar yerinden oynuyor. yarın bankaya gideceğim, vergi dairesine gideceğim, en iyi ihtimalle yanlışlık olmuş deyip yine bir tomar dilekçe ve evrak deryasında bekleyeceğim ki bana ait olan paranın üstünden devlet ellerini çeksin. bir diğer senaryo da artık bu ülkenin bir hukuk devleti olduğuna inancımı yitirdiğimden ve devlet idaresinde artık dağ kanunlarının işlediğine ikrar getirdiğimden dolayı ödediğim paraların,birkez daha benden tahsil edilmesi. ne olursa olsun, vergilerini,borçlarını itinayla ödeyen bir vatandaş olarak bugün gördüm ki devlet denilen oluşum istediği anda hem de hiçbir sebebi olmadan, sana ait olan paraya "laps" diye oturup ahanda vermiyorum diyebilecek kapasiteye sahip, biri hukuk mu dedi acaba? gerçi insanların devlet eliyle canından olduğu bir ülkede,benim "param da param" diye ağlamam ne kadar etik onu da bilmiyorum... sanırım biz ucuz atlatanlardanız...
  • şimdi yeni versiyonu olan "e-haciz araç" ile hiç bir yazışmaya kırtasiyeye gerek kalmadan internet üzerinden yapılacak.

--- spoiler ---

maliye’nin ankara’da test ettiği “e-araç haciz projesi”nde sonuçlar olumlu çıktı. kırtasiyeyi devre dışı bırakacak yeni uygulamayla vergi borcu olan araçlara e-haciz gelecek türkiye’de, vergi veya trafik cezası borcu bulunan araçlara internet üzerinden “şerh” konulmasını öngören “e-araç haciz projesi”, önümüzdeki yıl hayata geçiyor. taraf gazetesinden hüseyin özay’ın haberine göre maliye bakanlığı’nın, bu yıl ankara’da dört ayrı vergi dairesinde başlattığı sistem başarılı oldu. sistemin eksikliklerinin giderilmesinin ardından, proje tüm yurtta uygulanacak. proje nasıl uygulanacak maliye bakanlığı ile içişleri bakanlığı arasında geçmiş yıllarda imzalanan protokol ile borçlu araçlara internet üzerinden haciz uygulaması gerçekleştirilecek. protokol kapsamında maliye bakanlığı, bir yazılım geliştirdi. yazılım ile birlikte, tebligat ve posta gibi işlemlere gerek kalmadan, borçlu araçların üzerine şerh konulacak. maliye bakanlığı, borçlu araçları emniyet genel müdürlüğü’ne bildirecek. emniyet genel müdürlüğü de gelen yazı üzerine araçlar üzerine şerh koyacak. şerhli araçlar satılamayacak ve teminat olarak gösterilemeyecek. bu tür işlemlerin yapılabilmesi için araçların borçlarının ödenmesi gerekecek. mevcut sistem yavaş mevcut sistemde de borçlu araçlara devlet haciz uygulayabiliyor. ancak bu sistemde, kurumlar arasında yazışmaların yapılması, araç sahiplerine tebligat yapılması gerekiyor. yeni sistemde, tüm kırtasiye işlemleri kaldırılacak. sadece internet üzerinden verilecek bir talimatla araçlar üzerinde haciz işlemi gerçekleştirilecek. bu da devletin kırtasiye giderlerini düşürürken, devlet alacaklarının tahsilini de hızlandıracak. pilot olarak önce ankara’da uygulandı maliye bakanlığı, araçlara ehaciz uygulamasını ankara’da dört vergi idaresinde pilot olarak uyguluyor. halen ankara vergi dairesi başkanlığı’na bağlı karagüzel, yahya galip, ostim ve yeğenbey vergi dairelerinde, borçlu araçlar üzerine yazışma yapılmadan şerh konuluyor. pilot uygulama büyük ölçüde başarılı oldu. yazılımın aksayan yönlerinin de giderilmesi ile birlikte sistem türkiye geneline uygulanmaya başlayacak. bakanlık, önümüzdeki yıldan itibaren sistemi yaygınlaştıracak.
    --- spoiler ---
  • cüzdanımızı yankesiciye kaptırdığımızda kimlik, ehliyet, kredi kartları vs gibi şeylerin yenilerini çıkarmak zorunda kalıyorduk. e-haciz sayesinde bunlar tarih oldu, artık kimlik kartlarına falan dokunmadan da paramızı çalabiliyorlar.

tanım: devrim niteliğinde bir uygulamadır.
  • devlet aynı deli dumrul gibi kuru dereye köprü yapmış, milleti zorla geçirip haraç aldığı için sadece işsiz kaldığından dolayı güzide devletimize borçlanmış (!) vatandaşın da etkileneceği süper uygulamadır. direnene yardım etmeyip böyle bir durumun ancak başkasının başına geleceğini sananlar için gönül rahatlığıyla "artık daha da beteri gelsindir bu yetmezdir" diyorum ki geleceğini de biliyorum çünkü bunlar iyi zamanlar.

(bkz: #35711057)