şükela:  tümü | bugün
  • kamu kurumlarının, alacaklarını tahsil etmek amacıyla, borçlu kişinin banka hesaplarına el koyması işlemine verilen isimdir. mahkeme haricinde geri alma şansınız yoktur.
    şahsımın da karşılaştığı bir durum olup, 3 yıl süren dava neticesinde paramı faizsiz olarak geri aldım.( usd 2.12- usd 3.30 )
    bu gibi hacizlerde devlet faiz ödemesi yapmıyormuş.
  • banka hesaplarına koyulan e haciz vergi dairesine ödenen borç sonrasında kaldırılıyor. müdür, onayladıktan sonra bankanın da bloke ettiği parayı geri yatırması aynı gün içerisinde gerçekleşti.

sonuç: devletin şakası olmaz, 400-500 tl demeyin borcunuzu zamanında yatırın.

p.s. devletin işleyişi de tuhaf, sen borcu tahsil etmem için hacizde bulunuyorsun ki hakkındır, gel gelelim ben o borcu nasıl ödeyeceğim parayı çekemezsem.

daha da devlete borç takmam, bu da böyle biline.

edit: imla
  • çok canlar yakacak çook.
  • devlet babanın gücü yettiğine geçirmesi hadisesi.

yalnız haciz koymakla kalmıyor, tahsilat da yapaibliyor gerekirse. mesela altın hesabınızdaki altını önce bozdurup sonra vergi dairesinin hesabına eft yaptırabiliyor.

milyon liralık borçlar için yapsa ya götü yiyorsa. ama yok. onlar anca sıfırlansın.
  • (bkz: e-haciz)
  • e-açız uygulamasının da devreye girmesiyle kombini tamamlamasını bekliyoruz
  • kenardaki üç kuruş dolarımı bankada tuttuğum için başıma bela olan vergi uygulaması.
    mart ya da nisanda dolar 4 liraya çıkınca bankadaki makas oranları büyük diye çekeyim, uygun anda al sat yaparım dedim. meğerse bir bölümüne devlet haciz koymuş üniversite katkı kredisi borcu yüzünden. banka görevlisi "haczin kalkması için vergi borcunuzu ödemeniz gerek" dedi. tabi tl'ye çevrilip çekilmiş param 3.93'ten. ben de nasıl olsa yakında yapılandırma başlatırlar diye bekledim. çıktı da, yapılandırma yaptım fakat borç olması gerekenden az görünüyordu, meğer icradaki tutarı yapılandırmamış, kalan tutara anlamsız bir yapılandırma yapmış.
    bu icrayı bir günde kaldırıp yapılandırmam mümkün mü?
    dövizi aynı miktarda iade etmeleri mümkün değil sanırım.