şükela:  tümü | bugün
  • bunu yapan özel şirketler var
    işverenin talebine göre çeşitli metodları var
    en çok tercih edileni isimleri gizlenmiş genelde renkler verilerek davet edilen firmaların
    eksilme usulüne dayanıyor.

şirketin kazancı da genelde yarattıkları katma değere, ihale sahibine yarattıkları indirime bağlı olarak
    %10 mertebesinde oluyor.

işveren sadece oturup milletin birbirine girişmesini seyrediyor rakkamlar ekranda patır patır düşerken.
    kapitalist düzenin elektronik hallere yansımışı bir nev'i.
  • gümrük ve ticaret bakanlığının uygulaması. tasfiye hizmetleri (tasiş) tarafından gerçekleştirilen ihalelerin elektronik ortama taşınmasıdır.

internet adresi;

https://uygulama.gtb.gov.tr/eihale/
  • gümrük ve ticaret bakanlığı, tasviye hizmetleri uygulaması. araç satışlarında inanılmaz absürt fiyatlar mevcut, kazalı araçlar tamam da iyi durumdaki araçlar sahibinden fiyatlarından bile yüksek.
  • ihalelere ara vermiş, yayınlanmış mevcut ihaleleri ise iptal etmiş gtb uygulaması. hayırdır inş.

--- spoiler ---

(önemli) e-ihalelere ara verilmesi (önemli)

sistemde yapılacak olan düzenlemeler nedeniyle e-ihalelere 7 eylül 2018 (cuma) tarihi itibariyle ara verilmiştir.

06.09.2018 tarihi itibariyle teklif verme süresi biten ihalelerin işlemleri olağan şekilde devam edecektir.

07.09.2018 tarihi ve daha sonraki bir tarihte teklif verme süresi bitecek olan ihaleler(henüz teklif verme süresi başlamamış olanlar da dâhil) iptal edilmiştir.

iptal edilmiş olan ihalelere teklif veren kullanıcıların teminatları serbest bırakılacak olup, söz konusu eşya ve araçlar için daha sonraki bir tarihte yeniden ihaleye çıkılacaktır.
    --- spoiler ---
  • resmi gazete de ihalelere ara verilmesinin sebebi mevcuttur.artık hem açık hem kapalı teklif olacakmış.

bkz
  • bugün baktığımda ihalelerin yeniden başlamış olduğunu gördüğüm devlet mekezli tasviye biriminin yürüttüğü ihale sistemi.

sanırım şu aralar yeni sistemi test ediyorlar, dişe dokunur bir şey yok. ama ilerleyen zamanlarda gelsin iphonelar gitsin mercedesler :)
  • tamamlanan ihalelerden birkaçına baktım da, vergisiydi şusuydu busuydu... piyasadaki fiyata yakın fiyatlara alabilmişler.

bence hiç değmez... boşuna zaman kaybı...
  • 3 yıl önce kimsenin bilmediği şimdi ise çoluk çocuğun bile telefonuna yüklü, gümrük ve ticaret bakanlığının gümrük malları satış platformu. mobil app çıkmasaydı iyiydi, ekmeğimize taş koydular, bizim esnaf pc den anlamaz ama telefonda çok kıvrak.

2016 yılında hiç bilmediğim sektörlere ait ürünler olan 6 ihale kazandım.
    ilk ve en karlısı tam batıyorken oldu, 400bin liralık, 159 bobin trafik tabelası reflektörünü; 18bin liraya almak oldu, müşteriyi ihaleye girmeden bulmuştum ama almaktan cayarsa biterdim, 18bini ek hesaptan çekmiştim, cepte 20 lira kalmıştı, müşteri kamyonu gönderdi parayı havale yaptı, iyi ki güvenmişim gece çılgın parti verdik .

en keyifli ihalem ise mat siyah, camları filmli, gangsta style, mercedes vitoydu, 13bin liraya aldığım vito ile çok adam kaçırıp, soygun yaptık, şaka lan şaka ama öyle görünüyordu dışarıdan. otomobil ruhsatlı, çeki demirli, dizel 108d

350 tane çakma rolex almıştım; devlet çakma ürüne el koyup sonra kendisi faturalandırıp satıyor, ürün artık yasallaşmış oluyor. e ne anladım bu işten. güzel tezgah.

kimsenin anlamadığı, bilmediği malı, önce müşterisini bulup alıp-satarsanız kazanılır. yoksa bir işe yaramaz.
    350bin liraya uçak türbin motoru var mesela şimdi, bul alıcıyı alıp satalım.

başlamışken aracı nasıl aldığımı da yazıyım, kıssadan hisse çıkar.
    araç trabzon gümrüğündeydi , hiç görmeden teklif verdim, ihaleyi kazanınca trabzon'a gittim, gümrük hava alanına çok yakın . araç çok kötüyse teminatı yakarım dedim, baktım araç sağlam, marşa basınca çalıştı.
    halkbankası'ndan tutarın gerisini de sistem üzerinden yatırıp çıktıyı alıp verdim, onlarda anahtarları verip, fatura kestiler, bir de ikametgahımın olduğu şehrin emniyet müdürlüğüne şahadetname gönderdiler, elden vermiyorlar.
    araca binerek getiremiyorsunuz, aldığınız şehrin emniyet müdürlüğünden haftalık geçici plaka çıkarta bilirsiniz, gereksiz maliyetli, 500tl idi sanırım. ben tırla ankara'ya mazot parasına gönderdim. en çok arabanın 80 litrelik deposunun dolu çıkmasına sevinmiştim.
    ilk önce aracı millileştirmek gerekli bunun için kara yolları uygunluk belgesi lazım, yapan danışman mühendislik ofisleri var, aracın projesini çiziyor, eksik gedikleri söylüyor, yaptırıyorsunuz. 320 lirada aldılar. bir bok yapmıyorlar aslında, netten aracın fabrika çıkışı özelliklerine bakıp, ona göre değişiklik varsa uydur diyorlar, imzaları şart olduğu için zorunlu.
    sonra kurul gelip sağına soluna bakıyor, araç tartılıyor. 5 tl tartı :)
    elinize bir kaç belge veriyorlar, onlarla gidip plakasız araca xx ile başlayan bir plaka atıyorlar ve muayeneye giriyorsunuz, muayene 180tl idi. muayeneden de geçtikten sonra trafik sigortasını yaptırmanız gerekiyor. emniyete gidip plaka seçip aracınızı alıyorsunuz. plaka yaptırmak 40 tl.. şimdi bakıyorumda değmezmiş.aradan gecen sürede masraflar 2ye katlamıştır.
  • biraz önce 750 liraya bilmem kaç paket asbest (kanserojen kimyevi madde) satıldığını gördüğüm site. asbesti alan ne yapacak çok merak ediyorum.
  • ekap ın yeni yeteneklerinden birisi.

ihale isleriyle surekli uğraşanlar icin güzel bir nimet.

lakin e ihale sayısı oldukça az daha fazla cok fazla olmali bence yada en mantiklisi elektronik veya geleneksel yöntem ile dahil olabilmek.

fakat bunu inkansiz hale getiren şey; güven problemi.

fesat sorular her daim zihnimizde millet olarak maaleseef ki