*

  1. online kitaplara verilen isim. bu kitaplarin free olanlari hak iddia edecek kimse kalmadigi icin copyrightsizdir, isteyen istedigi gibi yayinlayabilir. eger aradiginiz eski bir kitapsa, veya degisik (ve eski) biseyler okumak istiyosaniz ve ekrandan okumak icinizi baymiyosa ilgi gosterilebilir.(bkz: project gutenberg)
    diger yandan stephen kingin adini duyurdugu ve su aralar pek gundemde olan kitabin ucuza ebook formati da mevcuttur.
  2. .pdf formatinda olanlari sik gorulur.
  3. roman, hikaye turu kitaplar icin pek guzel olmasa da bilgisayar ile alakali konularda faydali olabilirler. bu konuda bir cok tutorial mevcuttur.. ayrica turkiye'de bulunamayan bazi kitaplar icin de idealdir. bookshelf adinda bir de e-book reader vardir.
  4. bir palm ile okunduğu zaman star trek'teki "veriyolar ekranı elime rapor okuyorum hikayeye dalıyorum" tarzı fantezyayı gerçekleştirmeye yarayan bir hede...
  5. kagit israfini onemli olcude azaltmanin yani sira, yayginlasirsa kitap okuma keyfine limon sikacak elektronik kitap.
  6. palmleri ve tablet pcleri roman formatina sokan elektronik kitap. dredwerkz sitesinden lord of the rings uclemesi ucretsiz indirilebilmektedir.
  7. bilgisayarda okunulabilen,yavaş yavaş piyasaya çıkan, 21. yüzyıl kitabı. bir süre sonra göz bozuluğuna sebep olabilir, bu nedenle bir oturuşta 50 sayfa okumak gözler açısından pek sağlıklı değildir. birileri kasmış, kitabı bilgisayara yazmaya uğraşmış diye düşündürür bir de. her ne olursa olsun, orjinal kitaplardan çok daha ucuzdur,bu yüzden tercih sebebidir.ama ele alınıp da okunan bir roman tadını hiç bir zaman veremezler.