• e-kitap okumanın zorlukları başlığı görünce ben de kolaylıkları şeklinde bir antitez başlığı açmak istedim. öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu başlıkta yazdığım her şey e-kitapları doğru cihazdan yani e-kitap okuyucu üzerinden okursanız geçerlidir. yoksa tablet, bilgisayar ya da telefonda okunan e-kitapların gözü fazlasıyla yorduğu kısmına tabii ki katılıyorum.

elimde yedi yıllık amazon kindle paperwhite 2 ve iki buçuk yıllık kobo aura var. (kindle'ı altmış yaşındaki annem kullanıyor ve çok seviyor). kindle'ın pili hala sorunsuz çalışıyor ve kobo'dan da fazlasıyla memnunum. peki bu cihazların konforu nedir? uzun şarj ve pil ömrü, kolaylıkla alıntı yapılabilmesi, harflerin istenilen ölçüde büyütülebilmesi (annem gibi göz rahatsızlığı olanlar için birebir), yapay ışığın olduğu yerlerde (metro vb) cihazlarda led ışık bulunması nedeniyle gözü yormadan okunabilmesi, karanlık yerlerde okunabilmesi, hafızasının binlerce e-kitabı barındırabilmesi ve hafiflik gibi nedenlerle e-kitap okuyucu kullanmak son derece konforlu.

başlığımıza geri dönelim e-kitap okumanın kolaylıkları nedir? en temel avantajı hacimli kitapları rahatlıkla okuyabilmenizdir. binlerce sayfalık kitapları elinizi yormadan rahatlıkla okursunuz. ayrıca her yerde okuyabilirsiniz. kitap okumak için ayrı bir bölüm ayırmanıza gerek yoktur. ağırlık yapmazlar, arkadaşıma ödünç verdim acaba geri verir mi derdi yoktur, sayfaları yıprandı sorununu da yaşamazsınız.

sonuç olarak bugünün koşuşturmayla geçen hayatımız için e-kitaplar okurlar için son derece faydalıdır. ayrıca pandemi dönemiyle birlikte önemi bir kez daha gördük.

bu konuyu detaylıca değindiğim videoyu izlemek için: https://youtu.be/zgvvcz2_eeo
  • ctrl+f
  • kitap okumak için gecenin bir körü ışık açmak zorunda değilsiniz, en sevdiğim kolaylığı da budur. isterse zifiri karanlık olsun, al kindle’ını oku.
    hem de ışık açarak evdeki diğer insanları da rahatsız etmezsiniz ya da her nerdeyseniz işte :)
  • ilgi duyduğunuz bir şey hakkında farklı dillerde yazılmış, kitapçıda bulmanın da pek mümkün olmadığı kitapları da okuyabilmektir. hatta bazen ekstra bir ücret ödemeye bile gerek kalmaz.
  • uzanarak kitap okurken sayfa çevirmek zorunda kalmamak
    kalın kitapları uzanarak okuyabilmek (bkz: tendinit)
    ekstra lamba kullanmak zorunda kalmamak
    sözlük kullanmak için okumaya ara vermemek
    alt çizmek için pozisyon değiştirmek zorunda olmamak
    seyahate giderken bir sürü kitap taşımamak
    hızlı okuyan biri iseniz yarım kalmış bir kitaba tekrar başlamak istediğinizde geriye dönük okumayı çok hızlı yapabilmeniz
  • kolaylıkları fazlaca ama en büyük zorluğu fiyat. bi e kitap okuyucu 1200den başlıyor maalesef 599 lira olan kobonun bi modeli şuan modelin ismi aklıma gelmiyor 1199 tl'den satılmaya başlandı. ya ne bileyim 1200'e de değer mi ya
hesabın var mı? giriş yap