şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günümüz dünyasında olması gereken gerekliliktir. kitapların alternatifi olarak dijital ortamlara da aktarılması gerekiyor. taşınabilirlik ve ağaç kesimini azaltabilecek olan bu olayın acilen yaygınlaşması gerekiyor. elbette zorunlu tutulmak zorunda değil zaten böyle bir şey henüz olabilecek durumda da değil. ancak alternatif olması gerekiyor. örnek olarak kitap okuyacaksınız kitabı yanınıza almaktansa e-reader veya tabletinizi almak çok daha kolay olacaktır. özellikle ders çalışanlar tyt-ayt veya kpss'ye çalışanlar için bir gerekliliktir. evinde ders çalışmayıp kütüphane'de dershane'de veya okulda ders çalışan öğrencilerin kitapları yanında taşıması büyük bir yüktür, sırt ağrılarının temel nedenlerinden biridir. ancak kaynak kitap üreten kaynaklara baktığımızda neredeyse hiçbir yayın buna destek vermemektedir. palme, karekök, pegem, sınav, yargı, final, yayın denizi, sarmal gibi çoğu öğrencinin kpss, tyt-ayt gibi sınavlara çalışırken kullandığı kitapların neredeyse hiçbiri dijital ortamda bulunamamaktadır. özel bir uygulama içerisinde makul bir fiyattan satışa konulmasında bir zarar göremiyorum. böylelikle stok tükenmesinin de önüne geçilecektir. akıllı tahtalara öğretmenler için verilen bu destek yayınevleri tarafından öğrencilere de verilmelidir. kendi yaptıkları uygulama içerisinde kendi korumalarıyla satmalarının zor olduğunu düşünmüyorum. bu hem kitap alacak öğrencinin kırtasiye kırtasiye dolaşıp kaynak aramasını engelleyecek ve elimizde yok gibi sorunlarla karşılaşılmasını engelleyecektir. bunun yanı sıra'da öğrencinin taşıdığı onlarca kitabın yerini bir tablete bırakacaktır. günümüzde bir çok öğrenciye tablet dağıtılmıştır. tablet eğitimi bu nedenle gereklidir. yurt dışında olan dijital desteğin türkiye'ye de gelmesi acilen gerekiyor. yayınevlerinden isteğim budur.
  • teknolojiyi hayatımın her tarafında kullanırım, yaşamımızın her anında işimizi kolaylaştırmasını kesinlikle faydalı buluyorum ama bir tek kitab konusunda teknolojiye karşıyım. kitab dediğin şeyin kokusu olacak. bir roman şartlar ne olursa olsun kağıtlar şeklinde okuduğun zaman aldığın tadı telefonda alamazsın. yani bana göre öyle.
  • kesinlikle katılıyorum. kitabı satın almadan 10-15 sayfa okunabilmelidir. beğendiğimiz kitaba ödeme yapılmalıdır.

(bkz: türkçe e-kitap sayı azlığı)
  • alternatifler var. kobo var türkçe ve yabancı dil içerik var.
    test kitapları konusuna gelince bilgim yok.
    e-kitabın güzelliği telefon tablet her zaman elinin altında olmasıdır bence.
  • kitap dediğinin kokusu mu olacak? lanet olası kitaplar ölüm kokuyor elleri kolları kesilip parçalanmış ağaç cesetlerinin kokusu. kitaplar böyle kokar. ölü ağaç kokarlar. o yüzden kitaplardan nefret ediyorum. insana son doğaya özgürlük. slogan bu..
  • katıldığım önermedir. malesef şuanki e-kitapların 3'de 1'i erotik hikaye kitaplarından oluşuyor. çoğu da 19.99 liraya satılıyor. hani 20 olmasa boşalamıcaksın öyle edebi kitaplar. yazık
  • hem sayı artmalı hem de spotify gibi amazon gibi netflix gibi bir mecrada aylık üyelik üzerinden kitap okunabilmelidir. bu tarz siteler yok değil ancak hala çok yetersiz. adam gibi düzgün format uzantılı e-kitap bulamadığımızdan saçma sapan versiyonlarını indiriyoruz hala.

yeri gelmişken aradığım çoğu kitaba ulaşmamı sağlayan e-kitap servisi meritokrasi başlığını dolduran, katkı sunan değerli yazar arkadaşlarıma selam ederim.
  • öyle ya da böyle her alanda dijital dönüşüm zaruri. çünkü enerji ve kaynakların her anlamda çok dikkatli kullanılması gerekmekte.

aksi halde gelecek nesillere sera gazından başka bırakabileceğimiz bir şey kalmaz.
  • kitap da alıyorum ebook da. ikisinin de kendi içinde iyi ve kötü yanları var. bence birbirlerini tamamlıyorlar. ama maalesef her kitabın ebook formatı yok. bulunmuyor. okunacaklar listesini sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum. call me by your name (bkz: beni adınla çağır) kitabının olduğunu bilmeden filmini izledim. türkçesinin e bookunu arıyorum. katiyen hiçbir yerde yok. olan varsa yeşillendirsin nolur yaaa
  • e-kitap mobilite avantajı verse de audio book (sesli kitap) bana daha cazip geliyor. trafikte saçma sapan dj espirileri dinlemek yerine istediğin kitabın sana okunması harika olurdu.