şükela:  tümü | bugün soru sor
13 entry daha
  • kitap kokusu, romantizmi falan filan meselenin hiç o kısmında değilim ama 2 ila 10 sene arasında çöpe dönüşen elektronik cihazlarınızdan okuduğunuz kitapları çocuklarınıza, torunlarınıza bırakamazsınız. mobil telefon, kindle ya da pc gibi cihazlardan kitap okumanız için internet sağlayıcı firmalara mecbursunuz, cihazlarınızı açık tutmak için de elektrik kaynağına ihtiyacınız var. tekneloji çağının nerede, ne zaman çökeceği belli değilken (büyük çaplı savaşlar, isyanlar ya da doğal afetler gibi sebeplerle medeniyetin çöktüğü, insanların yıllarca elektriksiz kalacağı ya da internet erişiminin kısıtlanacağı günler muhakkak gelecek) insanları basılı kitaplar yerine e-kitaplara teşvik etmek akıl karı değil. bugün matbaalar kapanıp basılı kitaplar sonlanırsa, 2254 yılında doğacak bir insan 200 yıl önceki dünya tarihini öğrenmek için değiştirilebilir ve sansürlenebilir hale gelen tamamen dijital içeriklerle başbaşa kalacak. o yüzden sahaflar var olduğu sürece, basılmış 2.el kitapları almaya devam edeceğim.
  • yılların e-kitap gurusu olarak bir önerim var. bunun devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. tüm öğrencilere hatta tüm halka ücretsiz veya çok uygun fiyata e-kitap okuyucu dağıtılması gerekmektedir. en düşük hafızalı bir okuyucuya bile 2000 kitap yüklendiğini düşünürsek ve ekitap okuyucu teknolojisi stabil oldugundan, yıllarcada dursa cihazlarda bir sorun veya teknoloji geriliği olmayacaktır. o sebeble e-kitap okuyucu seferberliğinin okuyan bir toplum yolunda gerekli bir köşe taşı olduğu gerçektir. e-kitap okuyucu dışınca, e-kitap'larında devlet destekli çok uygun fiyata satılması veya e-kitaplardan vergi hiç alınmaması (son gelen %18 vergiden sonra bunu demek biraz saçma) gerekiyor. bu fikir geliştirilebilir.
  • ayrıca yeni bir yönetmelikle, türkiyede yayınlanan her kitabın e-kitap formatlarındada yayınlanması. hatta kitabın basılı formatını alan vatandaşa, kitabı satın aldığı fişiyle, ücretsiz aynı kitabın e-kitap formatı almasının önü açılması gerekmektedir. çünkü sürekli okuyan bir kişi, gün içinde kitap okumak istediğinde, basılı kitabı her yerde taşıması zor oluyor. günümüzde akıllı telefonu olmayan kimse olmadıgı için, vatandaş kitaba dışarıda kaldıgı yerden telefonundan devam edebilir.
  • adamlar çocuklar ödev yapıp fazladan bir şey öğrenmesin diye çalışma kitaplarını kaldırıp, ek kaynak alınmasını yasaklatıyor, şunların isteğe bak, öğrencilere ücretsiz verilsinmiş. yallah norveç'e.