şükela:  tümü | bugün
 • http://koha.ekutuphane.gov.tr/ adresinde hizmet vermeye başlamış olan, fikren beğendiğim fakat uygulamada henüz eksikleri bulunan uygulamadır.

  online bir halk kütüphanesi olarak çalışıyor ve epub ya da pdf formatlarında kitapları ödünç alıp okuyabiliyorsunuz. tabi içerik nasıl seçiliyor, ne tip kitapları göreceğiz ya da göremeyeceğiz orasını göreceğiz.
 • indirilen pdf kitapları (bkz: adobe digital editions) uygulaması haricinde açıp okuyamıyorsunuz. bir de kitapları görebilmek için kültür ve turizm bakanlığı sizi ebscohost.com diye bir siteye yönlendiriyor. o siteye google üyeliğinizle giriş yapabiliyorsunuz.

  bence hem fikir hem uygulama açısından oldukça başarılı. bugün bir arkadaşıma gösterdim, yaptığı yorum şu oldu; "kitap okumak için zaman bulamıyoruz ki bulabilsek aslında güzel bir uygulama." umarım milletçe maçların, dizilerin yerine kitaplara ve gerçek spora da zaman ayırırız, böylece hem akıl hem vücut sağlığımız gelişir. bir de gösteriş için eve kitaplar yığmak yerine 10-20 kitap parasına bir tablet alıp e-kitaplara yönelebilirsek çevreye de faydamız olabilir.

  peşin edit: tablet için enerji muhabbeti yapan olursa inşallah kafasına evdeki tv'si düşer.
 • cok da ilgilenilmemis olan baslik :)

  ustteki yazara yanit olarak:
  bazi e-booklar adobe digital editions destekliyor. ornegin kullandigim kobo cihazlarda adobe digital editions kitaplar okunabiliyor. diger cihazlarda da muhtemelen okunabiliyordur diye tahmin ediyorum ama net tecrubem yok.
 • "e-kitap okumak ve indirmek için yönlendirileceğiniz ebscohost ortamında bir defa ya mahsus kullanıcı oluşturmanız gerekmektedir." uyarısından sonra açılan pencerede hiçbir şey çıkmaması yüzünden faydalanmayı başaramadığım sistemdir. sorunun ne olduğunu bilenlerin yeşillendirmesi rica olunur.
 • okumak istedikleri kitapları genelde kütüphanelerden ödünç alanlar ya da bilimsel araştırma kaynakları için kütüphanelerde çokca vakit geçirenler için büyük kolaylıklar sağlayan uygulama. kayıt olduktan sonra türkiye çapındaki bütün devlet kütüphanelerinde online katolog taraması yapabiliyorsunuz. böylece olmayan ya da ödünç verilmiş kitapları kütüphaneye gitmeden öğrenip vakit kazanıyorsunuz. bunun dışında pdf şeklinde de kitap okunabiliyor burada. kitaba dokunmadan elektronik ortamda okumaktan zevk alanlar ya da uzaktaki bir kütüphaneye gitme imkanı olmayanlar için güzel bir seçenek.( şimdilerde e kitap bölümü çalışmıyor. sebebi ve ne zaman düzeleceği konusunda bir açıklama göremedim) sonuç olarak kütüphanelerden faydalanma konusunda ileri sürülebilecek bahaneleri ortadan kaldıran, bol bol kullanılması gereken faydalı uygulama.
 • e-kitap hizmetini aylardır kapalı tutan kültür bakanlığı sözde online hizmeti. ayrıca envanterlerinde yalnızca 17,000 e-kitabın bulunması kültür bakanlığının gücünü ve vizyonunu gösteriyor.

  1137 halk kütüphanesinin toplam envanteri: 18,828,188 (2016)
  kültür ve turizm bakanlığı 2019 yılı bütçesi: 4,168,000,000 lira (~$750,000,000)

  harvard üniversitesi kütüphanesi envanteri: 17,000,000+
  harvard üniversitesi kütüphanesi bütçesi: $160,000,000 (2014)
 • yedi aydır e-kitap hizmetini kapalı tutan kültür bakanlığı sözde online kütüphane hizmeti. bu gidişle açılacak gibi görünmüyor. üniversiteler de kendi online envanterlerini halka açmıyorlar. halkın eğitimine önem veren ne güzel ülke ama! şunu da şuraya bırakayım.