şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyanetin "cool olmak yerine 'kul' olun" sloganıyla verdiği fetva.

  eğer e- oruç tutamıyorsanız fitresini bitcoinle ödeyebileceğiniz güncelleme yakında yayınlanacakmış.

  --- spoiler ---

  diyanet dergisinin mayıs ayı sayısında, müslümanların ramazan ayında aynı zamanda "e-oruç" tutarak, oyun sitelerinde ya da sosyal medyada zaman öldürmek yerine aile ve arkadaşlarıyla zaman geçirmesi önerisinde bulunuldu.
  diyanet işleri başkanlığınca yayımlanan aylık dergide, ramazan orucuyla "e-oruç"un birleştirilmesi önerilerek, internette harcanan vaktin aile ve yakınlarla geçirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

  istanbul üniversitesi tıp fakültesi öğretim üyesi prof. dr. ilhan kılıç, diyanet işleri başkanlığı dini yayınlar genel müdürlüğünce yayımlanan "diyanet" dergisindeki "e-oruç" başlıklı yazısında, teknolojinin hayata yenilikler getirdiğini belirtti.

  kılıç, bu gelişmelerin insan hayatına kolaylıklar sağladığı gibi birtakım zorlukları da beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, özellikle son yıllarda televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim alanındaki teknolojilerin sosyal ilişkileri şekillendirdiğini ifade etti.

  cep telefonunun internete girme ve oyun oynama gibi birçok amaçla kullanıldığına işaret eden prof. dr. kılıç, hızlı bir şekilde gerçekleşen işlemlerin hayatı kolaylaştırdığını kaydetti.

  kılıç, teknolojiye karşı gelme ve tümüyle reddetmenin anlamlı olmadığını de vurgulayarak, "işte tüm bu kaygı verici gelişmelerin öncelikle farkında olmak ve daha sonra da buna bir tavır almak gerektiğini düşünmekteyiz. peki bu nasıl mümkün olabilir? kanaatimce bu e-oruç'la mümkün olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

  ilhan kılıç, yazısında "e-oruç"u şöyle tarif etti:

  "öncelikle elalemin yediği yemeği ya da gezdiği yerleri layklamakla zaman geçirmek yerine, yemek yiyemeyenleri düşünmek veya maddi imkansızlıktan dolayı gitmesi gereken ya da gitmek istediği yerlere gidemeyenleri dikkate almak. diğer taraftan yüzlerce ya da binlerce kilometre ötede hayatta hiç tanımadığımız ve görüşmediğimiz bir kişi ile saatlerce vakit geçirmek yerine, her gün karşılaştığımız insanlarla ya da komşumuzun haliyle hemhal olmak.

  oynamaktan artık beynimizin uyuştuğu oyunlarda bir üst levele nasıl çıkacağım kaygısından ziyade, halihazırdaki nefsimizin seviyesini nasıl bir üst makama çıkaracağımızı düşünmek. oyun sitelerinde saatlerce kalarak onlarca insan öldürmek yerine, kendi çocuğumuzla, kardeşimizle ya da komşunun yalnız çocuğuyla oyun oynamak ve ona yaşamı ve yaşatmayı öğretmek."
  --- spoiler ---
  https://www.aa.com.tr/…etten-e-oruc-onerisi/1141974