şükela:  tümü | bugün
  • internet girişimleriyle adından epey söz ettiren estonya'nın türkçeye e-vatandaşlık olarak çevrilebilecek uygulaması. şirket kurup müşterilerine fatura kesmek isteyen ama türkiye'deki bitmek bilmeyen bürokratik işlemlerle uğraşmak ve haddinden fazla vergi ödemek istemeyen freelance çalışanlar için biçilmiş kaftan.

e-vatandaşlık tam olarak bir vatandaşlık değil, size oturma izni sağlamıyor. ancak avrupa birliği regülasyonlarına tabi estonya menşeili şirket kurmak isterseniz buna imkan sağlıyor. başvurunuz sonrasında size gönderilecek olan id kartı ile bütün işlerinizi dünyanın istediğiniz yerinden online olarak yürütebiliyorsunuz ve şirket kurduğunuz takdirde estonya'ya sadece kazandığınız para üzerinden %20 gelir vergisi ödüyorsunuz. bunun dışında ödemeniz gereken herhangi bir vergi yok.

e-residency için 100 euro başvuru ücretini ödedikten ve online olarak başvuru formunu gönderdikten sonra birkaç gün içinde estonya polisinden cevap geliyor. başvurunuz onaylandıktan sonra kartınızı ankara’daki estonya büyükelçiliğinden almanız gerekiyor. eğer şirket kuracaksanız tek yorucu/masraflı olabilecek kısım şu ki, banka hesabı açtırmak için bir kereliğine estonya'ya gitmeniz gerekiyor. ancak yakında skype üzerinden banka hesabı açtırılabilecekmiş.

eğer şirket kuracaksanız estonya'da bir adres göstermeniz gerekiyor. leapin gibi danışmanlık şirketleri düşük bir ücret karşılığında size estonya'da fiziksel bir adres sağlıyorlar. ayrıca isterseniz banka işlemlerinizden tutun estonyadaki vergi beyanlarınıza kadar her şeyinizle ilgileniyorlar.
  • estonya tarafından kasım 2014'te verilmeye başlanan dijital kimlik projesinin adı. bu kimliğe sahip kişiler tamamen dijital olarak avrupa birliği'nde geçerli olacak şekilde döküman veya sözleşme imzalayabilir, estonya'da şirket kurabilir, dünyanın herhangi bir yerinden de bu şirketi yönetebilir ve vergisini online olarak ibraz edebilir.

bu kimliği almak için fiziksel olarak estonya'ya gitmeye bile gerek yok. türkiye'den bugüne kadar 194 kişi başvurmuş, başvurusu kabul edilenler kimliklerini ve akıllı kart okuyucularını ankara'daki estonya büyükelçiliği'nden alıyorlar. başvuru ücreti şubat 2016 itibariyle 100 euroya yükseltilmiş.
  • bugün başvurum üzerinden bir ay geçti. gelen bir mail ile kendilerini bana hatırlattılar. sınır ve estonya polisine dosyam gitmiş, soruşturma sonucunda başvuru durumum netleşecekmiş.

100 euro yanacak mı hak kazanacak mıyım göreceğiz.

edit 1: yeni bir mail geldi. başvurum onaylanmış. ankara da ki konsolosluktan temin edebilirmişim kimlik kartını. artık kimliği almak ve banka başvurularını yapmak kaldı.

kimliği almaya giderken andevu alırken dikkat edilecekler;
    1. http://www.estemb.org.tr/tur adresinden çalışma saatleri aralığına dikkat ediniz, hafta içi pazartesi-salı, perşembe çalışıyorlar. onda da kısıtlı saat aralığında çalışıyorlar.
    2. online randevu butonu ile yer ayırtınız. randevu yaparken, e-residency seçeneği var onu seçiniz.
    3. giderken yanınınzda muhakkak pasaportunuzu getiriniz. aksi taktirde işlemleriniz yapılmıyor.

edit 2: konsolosluğun sitesinden randevu alıyorsunuz, çalışma saatleri kısıtlı ve cuma günleri çalışmıyorlarmış. randevu aldığınız saatte orada olmaya özen gösterin. ben henüz kimliği alamadım, giderken yanınızda pasaportunuzun fiziki olarak götürülmesi gerekiyormuş bende yeni kimlik var yeterli olur diye dikkat etmeyip almamıştım yanıma pasaportu. şimdi yeniden randevu aldım ve gideceğim.
  • bilgilendirme konusunda biraz eksiklik mevcut. bireysel kullanım düşünüyorsanız maalesef hiçbir işe yaramıyor. şirket kurma konusunda iş gören bir şey olabilir, şirket kurma amaçlı kullanmadığım için yorum yapmıyorum.

banka hesabı açmak ve (bkz: sepa) bölgesinde para transferlerini kolayca yapabilmek için başvurdum. genel olarak yazılarda; şirket kurabilir, banka hesabı açabilirsiniz tarzında bilgilendirmeler mevcut ancak bireysel olarak banka hesabı açamıyorsunuz.

son olarak güncelleme yapılması gerekiyor diye mail geldi. taktım kartım güncellemeyi gerçekleştirirken hata verdi. sonra yaparım dedim, tarih geçmiş. kartı iptal ettiler. sonuç olarak hayatımda harcadığım en gereksiz 100 euro olmuş olabilir.
  • estonya ulkesinin tum dunya vatandaslarına sagladıgı online bir hizmet !
    online basvurdugunuzda size estonya konsoloslugu tarafından bir kart veriliyor ve bu kartın mantalitesi pratikte aynı e-devlet mantıgı gibi.

bu kart ile internet uzerinden estonyada tum resmi işlemleri ( şirket kurma, banka hesabı acma, fatura duzenleme v.b.) yapabiliyorsunuz.

online basvuru yaparken bu kartı neden almak istediginizi belirtmeniz yeterli . ornek: şirket kurulumu yapıp musterilerimden tahsilat alacagım gibi acıklamalar yapmanız yeterli.
    genelde freelancer formatta calısan ( web designer, tur rehberleri, danısmanlar v.b.) meslek gruplarından kişiler musterilerine fatura vermek ve online paypal tahsilatı yapmak icin bu karta basvuruyorlar. basvuru bedeli 100 euro gibi bir rakam ve musterilerinize duzenlediginiz her fatura uzerindende belli bir vergi oduyorsunuz.
    hersey online ve internet uzerinden oluyor.estonyada bulunmanıza gerek yok. sanal ofis konseptindeki uzaktan ofisinizide bu sekilde kiralayabiliyor ve firma adresinizi estonya gosterebiliyorsunuz.
  • şirket olarak başvurup üzerine bir de startup visa ile cila yaptığımız online hizmet
  • sanal vatandaslik sayesinde estonya uzerinde sirket kurmanizi saglayan bir hizmet.

vergi kismina baktigimizda ise sadece %20 gelir vergisi odeniyor haricinde bir gelir odenmiyor. sirket kasasina baslangicta yatirmaniz gereken meblayi (su an hatirlamiyorum sonra tekrar bakarim) erteleme hakki ile neredeyse 0 maliyete sirketinizi kurabilirsiniz. damga pulu vergisiymis. ticaret odasi aidatiymis gibi kildan tuyden masraf, evrak yukunden uzak kalmak icin tercih ettigimi soyleyebilirim. araci sirketlerle hemen hemen 1 aylik muhasebeci masrafina sanal ofis, muhasebe isleri gibi isleri de hallettirebiliyorsunuz.

biraz once mail gelmis basliga girmizi birakayim dedim. 1 aya da en kotu ihtimal cipli kartimi ankara'da bulunan buyukelcilikten teslim alirim. "estonian police and border guard board has granted e-residency to bad to the bone"

edit: kosgeb aidati yazmistim petra7 uyardi benim karistirmam ile ilgili. yokmus oyle birsey.
  • yerel düzeydeki işletmelerin dahi küresel fırsatlardan faydalanmasının kapısını açmak suretiyle, rekabeti bambaşka bir boyuta taşıyacak, bunun neticesinde de fiziki sınırların eski kitaplarda kalacağı, merkezi devletlerin giderek anlamsızlaşacağı, misal milliyetçilik? gibi kavramların anlamını yitireceği, belki de sınıf bilincinin her şeyin önüne geçeceği bir dünyayı yaratmada baş rolü oynayacak teknolojik atılım olabilecek vatandaşlık türüdür. bu da benim bilinç akışımın mahsülü olup, yatırım tavsiyesi değildir.