şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman enercon firması tarafından geliştirilmiş bir gemi. geminin üzerinde kendi etrafında dönen, 27m yüksekliğinde ve 4m çapında 4 adet devasa rotor bulunuyor. bu rotorlar anton flettner tarafından 1920'li yıllarda geliştirilmiş. flettner rotor diye isimlendirilen bu rotorlar ile rüzgar etkisinden yararlanılarak çelik yapılı bir geminin sevk ve idaresinin mümkün olduğunu görebiliyoruz. rüzgar türbini gibi düşünülebilir. bu rotorlar ile elde edilen enerji şaft yoluyla pervaneye aktarılmakta. yeterli rüzgarda geminin ro-ro gemisi gibi rüzgara maruz kalan bordasının da etkisiyle bir yelkenli edasıyla bir tarafa yatması söz konusudur. geminin makine dairesi normal bir geminin makina dairesinden oldukça farklıdır. örneğin gemi fuel oil kullanmadığından, ana makinesi diesel jeneratörlerden ve iki makine dairesinden oluşmakta. yukarıda bahsedilen rotorların ilk hareketi de bu jeneratörler ile elde edilmekte. seyir sırasında rüzgarın hangi yönden estiğinden bağımsız olarak bu rotorlar ile %30'a yakın tasarruf edilmesi mümkün. gemi, dover kanalından (manş denizi) itibaren brezilya'ya kadar sadece rüzgar ile seyir yapmış ve 12 knot kadar bir hıza ulaşabilmiştir. bu geminin yükü ise, geminin sahibi enercon firması tarafından üretilen rüzgar türbinleri ve bunların kanatlarıdır. kısaca adamlar rüzgar türbini ve kanatlarını üretiyor, bunları da size kendileri tarafından geliştirilen rüzgar ile seyir yapabilen gemisiyle getiriyor.

  rüzgar ile gemi çok ilgi gelmeyebilir bunu okuyanlara ama bahsi mevzu konu çelik gemi. çelik gemiler tarihin bu anına kadar rüzgar değil, buhar ve fosil yakıtlarla yürütüldüler.

  ayrıca (bkz: magnus effect)
 • (bkz: turbosail)
 • mayıs 2018 sonu tarihlerinde koster filosuna sahip alman armatörlük firması fehnship tarafından mv fehn pollux isimli gemilerine flettner rotor cihazı yerleştirildi.

  (bkz: bütün dünya almanın daşşağını yesin)

  gün gün flettner rotor cihazının gemiye montajı

  armatör firmanın konuyla alakalı basın açıklaması

  ticaretin bu derece zor ve rekabetçi olduğu dönemde insanlığı bu tür alternatif enerji kaynaklarına yönelmesinin temel sebebi, doğayı koruma yalanı altında *, yüksek petrol fiyatları olarak karşımıza çıkıyor.
  mesela flettner rotor cihazı 1920lerde keşfedilmiş bir cihaz olmasına rağmen o zamanki petrol fiyatlarının düşüklüğünden dolayı açıkçası kimse dönüp bakmıyor.
  ancak insan ırkı yeterince manyak ve geçimsiz olduğundan yaşanılan dünya ve bölgesel savaşlar sonucu petrol fiyatları artık tüm endüstrilerin ana kalem giderlerinin başında geliyor.

  lütfen denizciliğe gönül vermiş ve yeni teknolojilerle ilgilenen arkadaşlar yazılara göz atsın.
  tüm türk denizcilerinin 1 temmuz denizcilik ve kabotaj bayramı kutlu mutlu olsun, denizi ve doğayı sevin, kirletmeyin...