şükela:  tümü | bugün
3620 entry daha
  • sigara konusunda günde ikinci pakete doğru yol alırken artık kendime dur demenin vaktinin geldiğini fark ettim ve yaklaşık 2 ay önce bunları araştırmaya başladım. bu işe girerken kullanıcıların öküzlüğü ve paylaşıma kapalı olmaları yüzünden neyle başliyicam nasıl başliyicam konusunda gerçekten zorlandım o yüzden küçük, basit ve amatör eğlendirecek bir mesaj atmaya karar verdim.

öncelikle benim hedefim kendi coilini sarıp, kendi likitini yapıp sarıp işi büyütmek değildi. benim amacım sigaradan kurtulup bir zaman sonra da bu illeti de bırakmaktı. dolayısıyla işe en basit şekliyle girmeye ve kullanmaya karar verdim.

şimdi bu e sigara dediklerinin iki modeli var. birisi mod dedikleri ağır ve büyük modeller. diğeri ise pod mod dedikleri ufak cebe sığan modeller. peki bir sigara içicisi hangisini tercih etmeli? beni en çok zorlayan kısmı buydu açıkçası. bende ikisinden de sipariş ettim denedim ve size aktarayım istedim.

öncelikle mod ve pod mod tercihi konusunda tercihinizi verecekseniz ne tür bir sigara içicisi olduğunuza karar vermeniz gerek. sigaranın sadece nikotini değil sıcağını, dumanını ve kokusunu da seviyorsanız tercihiniz büyük modlar olmalı. yok sadece nikotin ihtiyacımı gidersin diyorsanız o zaman tercihiniz küçük ve taşınabilir pod mod olabilir.

pod modlar küçük ve basitler bu yüzden sıcak içim ve duman konusunda zayıflar. ana öncelikleri nikotin ihtiyacını en basit şekilde taşınabilir olarak vermek. salt likit denen farklı bir likit kullanıyorlar ve genelde soğuk içim için idealler sigara gibi sıcak içim seviyorsanız pahalı modellerini tercih etmelisiniz ama onlarında bataryasını bir iki saat içinde tüketiyorsunuz. yani biraz dudak tiryakiliğiniz varsa pod modlar sizin için ideal değil. belli bir miktar duman ve aroma veriyorlar ama benim için yeterli değildi açıkçası. ayrıca coilleri, modları ve likitleri de modlardan daha pahalı. arada uçurum olmasa da kullanımı bir miktar daha maliyetli. ayrıca günü çıkarma konusunda iyi değiller, gün içinde şarj ihtiyacı olabiliyor. özellikle sıcak içim seviyorsanız iki tane almanızı yada pili değişebilir modelleri bakmanızı ve yedek batarya taşımanızı öneririm.

pod mod kullandıktan sonra ben sigarada hem sıcak, hem duman, hemde aroma sevdiğimi fark ettim. o yüzden mod kullanmaya başladım.

peki bu mod dediğimizin olayı ne? bunlar sigarayı dumanıyla, sıcağıyla sevenler için ideal. bunlar iki parçadan oluşuyorlar mod dediğimiz bataryayı ve voltajı ayarlayabildiğimiz kısmı ve bu mod kısmının üstünde bulunan içinde ateşleyici ve likitin bulunduğu atomizer kısmı olarak iki parçadan oluşuyor. bunları ayrı ayrıda alabiliyorsunuz yada beraber satılan kitler de mevcut. ben işe çok bulaşmak istemediğimden beraber satılan bir mod aldım. bunların tek yada çift pilli modelleri var tek pilliler daha hafif ve taşınabilir olurken çift pilliler doğal olarak daha ağırlar ve cebe sığmakta biraz zorlanıyorlar. tabi çift pilli modeller voltaj konusunda yani sıcak içim konusunda tam günü çıkarabiliyorken tek pilli modeller yine bu konuda zorlanıyorlar ama her türlü pod modlardan iyiler. çok abartmazsanız günü çıkarabiliyorlar. ancak özellikle çift pilli modeller kot cebinde taşınmıyorlar mesela. çok ağırlar ve büyükler. ayrıca atomizer kısmı kırılmaya çok açık. ben arabada yada masamda kullanıyorum. cepte taşıyıp arada püfürdeteyim olayına pek gelmiyorlar. bunların atomizer kısmı tek pilli modellerde bile kırılmaya karşı çok dayanıksızlar. yani oldukça zahmetli diyebiliriz bunları kullanmak.

gelelim şimdi atomizer kısmına. atomizerlerde iş dahada karmaşıklaşıyor. eğer olabildiğince maliyeti azaltmak istiyorsanız, birazda el beceriniz varsa kendiniz sarabileceğiniz sarılabilir coilli modeller var yada hazır coil ile satılan modeller var. ben coil sarma işiyle uğraşmak istemediğimden hazır coilli bir model aldım ve açıkçası 70w ile kullanımda bir coil bana 1 ay gidiyor. bazı markaların coillerinin daha kısa ömürlü olduğunu da belirteyim. özellikle sıcak içim, uzun ateşleme ve düşük likitle kullanma ömürlerini daha da kısaltıyor. markaya göre değişse de fiyatlar hazır 3-5 coil fiyatı ortalama 100tl bandında dolaşıyor.

atomizerlerde dikkat edeceğiniz bir diğer husuta likit kapasitesi. günü çıkarmasını istediğiniz bir atomizer mininmum 5ml kapasitede olmasını tavsiye ederim. yoksa yanınızda koca modla beraber birde likit şişesi taşımanız gerekebilir ki hiç tavsiye etmem.

bu arada modlar pillerle satılmıyorlar ekstra pilde satın almanız gerekiyor. bunları yüksek kapasiteli piller ile almanız sizin için iyi olur özellikle tam gün kullanacaksanız 3000mah ve üzeri pilleri tavsiye ederim. ayrıca düşük fiyatlı modların batarya şarj etme konusunda çok iyi olmadıklarınıda söyleyeyim. eğer uygun fiyatlı modlar alacaksanız birde hızlı şarj edebilen bir şarj makinası almanız iyi olur yoksa uzun süreler şarj olmalarını bekleyebilirsiniz çünkü bir çok model şarj olurken kullanılmıyor. yüksek fiyatlı modellerse hızlı şarj destekliyorlar ve iki adet 3000mah bataryayı yaklaşık 1 saat ile 90 dakika arasında tam güce çıkarabiliyorlar.

peki pod mod ile mod arasındaki seçimimizi yaptık sıra geldi tükiye de en büyük sıkıntıya. likit.

ne yazık ki ülkemizde kaliteli likit çok büyük problem. çünkü yok. olanlarda bildiğin servet istiyorlar ki orjinal olup olmadığını da güvenilir bir satıcı mı değil mi bilemiyorsunuz. açıkçası orjinal likit satan bir satıcı biliyorsanız bende tavsiyeye açığım, yada uygun fiyatlı ve kaliteli bir yerli likit firması tavsiyesine yok demem. ben kendi likitimi yapıcam diyen arkadaşlarıysa daha az maliyetli olsa da daha da karanlık bir yol bekliyor. baya araştırma yapmanız gerek ve iyi bir likit yapabilmek için ciddi uğraş vermeniz gerek.

her şeyi hallettik diyelim kendi likitmizide yapsak, hazırda alsak likitte önemli bir noktada nikotin oranı. benim gibi yeni başladım diyerek 12mg nikotinli bir likit sipariş geçerseniz likitin amınıza koyması içten bile değil. nikotin oranında çok coşmamanızı tavsiye ederim. ilk olarak 15-30 ml bir 6mg ile denemeye başlayın derim. eğer yetmezse artırır fazla gelirse düşürürsünüz. ben 12mg içemedim. direk 3 e geçtim 2. ayın sonunda likitim bitince 0mg deniyicem. inşallah ondan sonra bırakabilmeyi yada değişik aromalarla zevk için içmeyi düşünüyorum. çünkü artık işe giderken modumu götürmüyorum. akşama kadar da aramıyorum pek. bazen kitap okumak için gittiğim kahveciye götürüyorum yada akşam tv yada pc karşısında zevk için içmeye başladım. bakalım inşallah tamamen bırakabiliriz.

dediğim gibi burada yazanlar profesyonellere yazılmış şeyler değil. esigaraya yeni girecek konuda cahil ingilizce bilmeyen arkadaşlar için. bu kadar bilgiyi bile inanın deneme yanılma yöntemiyle edindim. bu konuda türkçe kaynak yok denecek kadar az. en son üye olmaya çalıştığım bir forum neden bilmem 2 kere üyeliğimi reddeti. sanırsın evlenicez amk. bir kaç parça bilgi alacaktım sadece. yine belki bilgi alabilirim diye girdiğim bir whatsapp gurubunda insanlar bilgi paylaşmak yerine birbirlerine ossuruk sesleri gönderiyorlardı.

aklınıza takılan basit sorulara cevap verebilirim ama benimde konuda çok bilgili olmadığımı baştan belirteyim. hatam varsa affola yada düzeltme için mesaj atabilirsiniz. umarım sizde sigarayı bırakabilirsiniz.
9 entry daha