• şu sıralar her ortamda aşırı derece tüketildiğini düşündüğüm şey. bir nargile değil.
  • benim de almak istediğim hede. sigara yüzünden ölmedim saçmasapan bir e-sigara yüzünden ölmeyim diye tavsiyelere açık olduğum.
  • sigara illetini azaltmak için aldığım icat. fakat gördüm ki, içtiğim sigara sayısı sabit kalmakla birlikte normalde sigara içmeyerek boş geçirdiğim zamanlarda bu mereti ağzımdan düşürmüyorum. uzun lafın kısası bi sikime yaramayan bilakis başımdaki belayı birken ikiye çıkaran meret.
  • (bkz: #32586395)
  • dün itibariyle joyetech eroll modelinin elime geçmesiyle birlikte kullanmaya başladığım cihaz. (edit: bu marka veya modeliyle bir bağım yok. internette yazılanlar ve sözlükteki tavsiyeler üzerine aldım.)

sigara konusunda derdim büyük. yaklaşık 17 yıldır sigara içiyorum ve öyle böyle değil, günde en az 2 paket, çoğu zaman da 3 paketten fazla. bu kadar fazla içince, haliyle çok rahatsız ediyor ve bırakmak için çeşitli yöntemler deniyor insan.

şimdiye kadar 3 yöntem denedim.

ilk yöntemim direkt bırakmak oldu. bu yöntemle önce bir 15 gün, sonra da 1 hafta süreyle sigara içmemişliğim var. ama bu günler kabus gibi geçti. sigara bir an bile aklımdan çıkmadı, içmemek işkenceye dönüştü ve işkence çekmektense tekrar başlamaya karar verdim.

ikinci yöntem allen carr yöntemi oldu. önce kitabını okudum. kitapta yazanlar mantıklı gelse de sigarayı bırakmamı sağlamadı. sonrasında çalıştığım şirket, sigara içen çalışanlarına allen carr merkezinde ücretsiz olarak sigara bırakma seansına katılma imkanı sundu. seve seve gittim ama yine de bir etkisi olmadı.

üçüncü yöntemim hipnoz oldu. iki defa hipnoz seansına girdim. zerre etkisi olmadı. "gerçekten" bırakmak istemiş olanların bırakabileceği iddia edildi. bırakamayanlar, bırakmak istemiyormuş da bırakmak istiyormuş gibi yapıyormuş. böyle denildi. bırakmak istemesem orada ne işim vardı, kimsenin beni zorladığı yoktu, epey para da vermiştim üstelik. neyse.

son olarak bel bağladığım e-sigaradan ise umutluyum. daha iki gün öncesine kadar günde ortalama 3 paketini içtiğim marlboro touch*yanımda duruyor, içmiyorum. içmek de istemiyorum. e-sigara, konvansiyonel sigara içme isteğimi şu 2 günde bitirdi. sonrasında ne olur bilmiyorum ama umutluyum. ofiste de monitörün karşısında püfür püfür içtim e-sigaramı. etrafımdakilere de sordum rahatsız ediyorsa dışarıda içeyim diye. kimse rahatsız olmadı. normal sigara yaksam kıyamet kopar.

sonuç olarak tek bir dal bile sigara içmediğim ilk 1,5 günü yoksunluk çekmeden tamamladım. tek şikayetim öksürük oldu. bununla ilgili mesajlaştığım yazarlar ilk bir kaç gün bunun olabildiğini, sonrasında geçtiğini söylediler. bu başlık ve ilgili diğer başlıklara olumlu tecrübelerini aktarıp beni cesaretlendiren tüm yazarlara teşekkür ederim. zaten olumsuz yazan pek olmamış. zamanla, gelişmeleri bu entry üzerinden editleyeceğim.

edit: bugün 5. gün. halen sigara içmedim. bu sürede sigarayı ne aradım ne de özledim. keyfim yerinde.

edit 2: sigara içmediğim 9. güne girdiğimiz bu dakikalarda, e-sigaradan son derece memnunum. sigarayı kesinlikle aratmadı. ciğerlerim rahatladı. sigara içerkenki yorgunluk hissi gitti. dişlerim beyazladı. ilk 3 gün çektiğim öksürük sorunu çoktan sona erdi.

şu an için tek sorun "bu içtiğin normal sigaradan daha zararlıymış", "bunu içenlerin ciğerleri su topluyormuş" diye konuşan insanlar. mışlı mişli söylentileri herhangi bir kanıt gösterilmediği sürece zerre umursamadığım gibi, bu insanlardan da, e-sigara yüzünden ciğerleri su toplayan, normal sigaraya göre e-sigaradadan daha fazla zarar gören insanların doktor raporlarını getirmelerini istiyorum.

edit 3: özgürlüğümün peşine düşüp, taksim gezi parkı eylemine direkt taksim'de katıldığım bu günde, e-sigaramın şarjı bitti. yine de sigara içmedim. ciğerlerim rahat, keyfim yerinde. 16. gün oldu sanırım sigara içmediğim. içmeyi de düşünmüyorum.

edit 4: bugün sigara içmeden geçirdiğim 1 ay doldu. bundan sonra elektronik sigaraya erişimim olduğu sürece sigara içmeyeceğimden eminim. o yüzden bu edit de son edit olsun. olmaz öyle bir şey ama olur da sigaraya geri dönersem editlerim bu entry'yi. limon kimyon zorro'nun bir entry'siyle başladığım elektronik sigara, beni sigara denilen illetten kurtardı. 1 entry okudum hayatım değişti resmen. çevremden ise 25 kişi benden görüp e-sigaraya geçti (evet çevrem geniş). bu entry yardımıyla sözlükten de sigarayı bırakan olduysa ne mutlu bana.

sigarayı bırakmak isteyen aile babaları derneğinden gelen talep üzerine edit 5: sigara içmeden geçen 9 ayı geride bırakmışım da haberim olmamış. sigarayı bıraktıktan sonra şöyle bir sporu yapabilir duruma geldim:

(bkz: freeletics/@dies irae)

sigaraya devam ediyor olsam muhtemelen ciğerler bu kadar ağır bir sporu kaldıramayacaktı.
  • ego t ce9 modelini kullandığım cihaz. açıkcası seçerek almadım elime geçti bende kullanmaya başladım likit olarakda dunhill 18mg likit geldi yanında. başlarda mallaştım sigara gibi içmeye başladım sonra nargile gibi sabah akşam içtim ilk 3 gün agızım bogazım kurudu araştırdım ilk 1-2 hafta olabilirmiş. şimdi neredeyse bir hafta oldu ve hergün bir paket sigara içen winston a 7.5 tl veren ben hiç sigara içmiyorum açıkcası canım da çekmiyor. zaten 60 tlye gelmişti ego t neredeyse bir haftada kendini amorti etti sabahları boğaz ağrısı yok dişlerim çoğu kişinin dediği gibi beyazladı.
    ancak ilginç bir nokta var;
    pöfür pöfür sigara içtiğim dönem kimse bir şey demezken bunu kullandığımdan beri gören olm bu ciğerlere su topluyomuş yeaaa olm böle bırakılır mı yeaaa (aynı esnada elinde kendi sigarasını içiyor) olm bu ne yeaa artizmisin gibi tepkilere maruz kaldım. sokakta koko kullanan adam muamelesi gördüm . o yüzden alacaksanız herşeyden çok göreceğiniz tepkilere hazırlanın. ha öte yandan büyük olanlardan almayın joyatech eroll lar güzel gibi benimkisi sokakta falan içerken elimde flüt gibi duruyor utanıyor insan içerken
  • eğer içinizde sigarayı bırakmaya dair bir istek, ve e sigaraya karşı azıcık bir sempati varsa direk alın. 8 yıldır uyandıktan sonraki 5dk içinde direk sigara yakan fena nikotin bağımlısı bir insan olarak söylüyorum; hemen bıraktım sigarayı. fiziksel olarak çok rahatlamış olmamdan da önemlisi, "sigara içiyorum ben" suçluluk duygusu kalktı. ayrıca bırakma sürecinde hiçbir zorlanma hissetmedim, hiç "lan keske bir sigara yaksam" diye düşünmedim.

artık şımarıyorum, kendime 15-16 tane e sigara sıvısı/likitinden aldım, karıştırıp karıştırıp içiyorum ohhh mis. geçenlerde babamla aramda geçen diyalog:

babam: bakiim nasılmış bu? ne koydun içine?
    hghg1h: yabanmersini ile hindistancevizi karışımı
    babam: (gülüp) böyle yavşaklık mı olur lan o ne

oluyor arkadaşım.
  • istanbulda görüp alabileceğimiz yer olmayan ürün.
  • hazir vakit buldum uzun uza anlatiyorum nasil baslandigini, nasil zararlari oldugunu;

once sigara gecmisim: 14 yasindan 32 yasina kadar gunde bir paket kisa camel, sonra kisa marlboro en son 4 sene sarma drum ictim. drum'i gunde 15 tane iciyordum.

zararlari;

okumaya usenecekler icin: bilinen hic bir zarari yoktur.

bunun uzerine birinci dunya ulkeleri kapsamli arastirmalar yaptilar. cin'den gelen 2 sivi disinda insan sagligina zararli bir sey iceren e-likit'e rastlanmadi. onlarin da ithalati yasaklandi. bu skandal sayesinde cin halk cumhuriyetinden gelen sivilar pek ragbet gormuyor. ben hic almadim mesela. italya, almanya ve ingiltere menseeli laboratuar safliginda e-likitler tuketiyorum.
    zaten 8 senelik mazisinde e-sigaradan hastalanan da olmadi. yani bugun baslasaniz, 5 sene sonra ilk e-sigara icicileri sapir sapir dokulmeye baslasa caninizi kurtarmaniz icin hala nerden baksan 5 seneniz var demektir. o 5 senede de birakirsiniz artik esek degilseniz.
    esek demisken; hayvanlar uzerinde de test edildi bu alet. anormal dozlarda yuklenen farelerin omurlerinde en ufak kisalma olmadi.
    icerdigi glycol bir cok yiyecekte kullanilan bir urun. gida standartlarina gore "guvenli" damgasi var.
    guvensiz bile olsa gunde ortalama 60 damla tuketeceginizi ve bu 60 damlanin en az 55'ini geri ufleyeceginizi unutmayin.
    nikotine gelince; hic bir zarari yok. kafein gibi bir uyarici. kahve/cay icmek kadar zararli nikotin tuketmek.

faydalari; (kime gore, bana gore)

-sosyal hayatimi geri kazandim. durmadan sigara icecek yer aramak bitti artik.
    -nabzim 95'den 75'e dustu. (az calisan kalp uzun omurlu olurmus)
    -tansiyonum sabit 115-80. hoplama ziplama yok.
    -uyku duzenim yerine geldi. 1-8 uyuyorum, cok enerjik kalkiyorum.
    -uyku duzenine dusen kolestrolun de etkisi var. dusuk kolestrolle beraber uyusuzkluk gidiyor.
    -agzimin tadi, nefes acilmasi hurafe. spor yapmadan nefes acilmiyor.

zararlari; (bu da bana gore)

henuz bir zararini gormedim. hobi haline getirenler var, o zaman cebinize zarar verebilir.
    sigara icenlerden de tiksinmiyorum. o heralde turkiyenin son zamanlardaki genel fasist piskolojisinden kaynaklaniyor.
    yanimda sigara yakani tebrik ederim. delikanli adammis olmekten korkmuyor derim.

baslamak istiyorsaniz;

-uzun zamandir bu mereti icenlerden tavsiye almayin. onlar size kavun, karpuz, karamel aromasi onerir. size les gibi bir kulle karisik sigara aromasi lazim.
    -otomatik bir sey alin. (510 auto diyorlar bu pillere) cekince gelsin, cekmeyince dursun. dugmeye basmalilar sigarayi andirmaz.
    -atomizer, clearomizer, drip tip felan uzak durun ilk basta. low res cartomizer tek cozum ortaginiz. digerleri sigaraya benzemez, buz gibi dumani vardir. sicak duman lazim size.
    -paraya kiyin.
    -amac sigarayi birakmak degil, e-sigaraya baslamak. ne olursa olsun e-sigaraya baslamak icin elinizden geleni yapin. sigaraya odaklanmayin, caniniz istedigi kadar sigara icin. zaten sigara iciyorsunuz, en kotu sigara icmis olursunuz.
    -e-likit cok onemli. bulabilirseniz aromasizla baslayin. bulamazsaniz paraya kiyip her turlusunu alip deneyin.
    -kendinden dolmus cartomizer almayin. bulabilirseniz innokin tam tiryaki adama gore. bulamazsaniz mutlaka low resistance alin. standart resistance'in dumani soguk olur, sigara icen adami kesmez.
    -nikotin icerigi de cok onemli. 45mg (%4.5) 'a kadar yolu var. yuksek nikotinden cekinmeyin. %3.6 sigaraya yakindir, %4.5 sert bir sigaraya yakindir. %2 ancak gunde 7-8 tane marlboro light icen adami keser. nikotinden korkmayin. bu yoldaki en buyuk dostunuz nikotin. sizi sigaradan uzaklastirip e-sigaraya cekecek tek sey nikotin ve bu nikotinle gelen ciger doyumu.
    -icebildiginiz kadar, aksirip tiksirincaya kadar icin. sigaranin zarari yaninda bununki hic bir sey. hele bi alisin, sonra azaltirsiniz. acelesi yok, yillarinizi verin bu ise. gerekirse 1 sene deli gibi nikotin tuketin. sigarayla baginiz koptugunda nikotini azaltirsiniz.
    keza benim sigarayla bagim 2 ayda koptu.

kararli arkadaslar lutfen malzemeleri nereden aldigimi sormasinlar. turkiyede yasamiyorum.

edit:

8-9 ay olmuş sigara içmeyeli. gerçi biri uzatınca içerim. evde 2 paket sigara var hatta ayda bir ondan da içip kafa olurum. evet kafa yapıyor çünkü sigaradaki nikotinin vücutta emilimi elektroniğe göre çok çok fazla.
    ağız kuruluğu ve akabinde günde 5 litre su içme bende de oldu. 3 hafta sonra geçti. 2 ay sürenler de var diye duydum ama sonuçta geçiyor.
    ekipman da şöyle: joyetech eroll. ama atomizer olarak low res alıyorum. ecab type-a low res diye geçiyor. sıvı olarak da vanilya aroması ve saf nikotin likiti alıyorum. %70 pg, %20 vg, %1.7 nikotin, %7 vanilya karışımı yapıyorum. kendin yapınca baya ucuz oluyor.
    bir de atomizerı 10 günde bir aşağıdaki linkteki gibi temizlemek gerekiyor. yalan olmasın fitil kısmını ayda bir anca temizliyorum. genelen rezistansı temizliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=_y2f6jkxrve
  • 10 sene içerisinde kullanıcı sayısının tütün kullananları geçeceği öngörülen cihaz. 2012 de 2011 e göre abd satışları 8 kat artarak 1 milyar doları geçmiştir. tabi ki hala tütün satışlarının %1'inden azdır.

son dönemde sean parker ve birkaç vc grubu bir üreticisine 75 milyon dolar yatırmıştır. ayrıca camel sigarasını üreten firma da, bir e sigara üreten firmayı satın almıştır. yaldır yaldır geliyor kısaca.

türkiye sağlık bakanlığı satışını yasaklamıştır tabi ki*. bunun yanında brezilya, lübnan, panama, ve kanadada da yasaktır. serbest olduğu ülkeler ise kanada hariç tüm gelişmiş dünya ülkelerinin içinde bulunduğu bir grup*. yazamadım çoklar.

zararları ile ilgili çok araştırma yaptım, şuan dünya üzerinde kimse uzun dönem kullanımda ne olacağını bilmiyor. fakat kısa dönemde sigaraya oranla çok daha az zararlı olduğu kesin - toksin oranı sigaranın %2si ile binde 2si arasında, yani kötü bir hesaplama ile bir sigaranın verdiği hasar, neredeyse 5 günlük e sigara tüketimine denk oluyor-

bulabildiğim tek dişe dokunur araştırmayı yapan kişi dr konstantinos farsalinos isminde bir doktor. sitesi: http://www.ecigarette-research.com/web/index.php
    research kısmında daha çok bilgiye erişebilirsiniz. özellikle insanların yazılarını okuyun, eminim fikriniz netleşecektir.
hesabın var mı? giriş yap