şükela:  tümü | bugün
 • deney araçları: camel brown ve 18mg/ml nikotin yoğunluğuna sahip e-sigara.

  deney, gözlemler ve sonuç:

  sabahları içilen ilk sigaranın bünyedeki etkisi üzerinden hareketle yaptığım basit deney. sigara tiryakilerinin bildiği üzere sabah ilk içilen sigara afyon etkisi yapar, bütün vücudu gevşetir, ellerin-kolların gevşeyip boşalmasına sebep olacak derecede etkili, uyarıcıdır. bunu salt sabah ilk içilen sigara için söylemek doğru değil, üç-beş saatlik ya da daha fazla bir aradan sonra içilen her sigara vücutta aynı etkiyi yapar. tiryakiyi tiryaki yapan da sigaranın bu etkisidir zannımca.

  ben de bu etkiyi sigara ve e-sigara üzerinde ayrı ayrı ve birlikte test ettim. 8 saatlik uykudan uyanınca sigaramı yaktım. adeta orgazma eşdeğer bir boşalma yaşadı uzuvlarım, özellikle de beynim. kafam döndü, gözlerim kamaştı. el-kol kendini bıraktı. bu etkiyi ve bu etkinin verdiği keyfi tiryakiler iyi bilir. ertesi gün aynı uykunun sonrasında sigara değil, e-sigara'ya sarıldım. dün içtiğim o ilk dal sigaranın verdiği etkinin daha güçlüsünü e-sigara'da da yaşadım. hatta e-sigara da bu çok daha hızlı oldu. iki fırt çektikten sonra dün yaşadığım üç-beş dakikalık boşalmayı daha konsantre gördüm vücudumda. kısa süreli ama daha güçlü bir afyon etkisi. bütün vücudum kasılır gibi oldu. demek ki e-sigara'dan birkaç fırtla birlikte aldığım nikotin miktarı dün içtiğim bir dal sigaradaki 10-12 fırttan aldığım nikotin miktarından daha fazlaydı.

  belki bu fark sigaradaki nikotin harici diğer maddelerin fazlalığından ve bu fazlalığın nikotinin yoğunluğunu azaltmasındandı. belki de e-sigara sıvısındaki nikotin oranının fazlalığındandı. e-sigara sıvısındaki nikotin oranı azaltıldığında belki aynı sigaradaki nikotin yoğunluğu sağlanabilirdi. ama ben e-sigaranın bu konsantre ve daha kısa süreli verdiği afyon etkisini daha çok beğendim. neredeyse iki kat güçlü bir etki ve daha kısa süreli.

  bu deney sırasında ve bu deneyle birlikte başka bir deney daha yaptım aslında. ilk gün içtiğim ilk sigaranın hemen akabinde e-sigara da içtim. sigarayı söndürür söndürmez birkaç fırt e-sigara çektim. sigaranın az önce verdiği güçlü etkiyi vermediyse de çektiğim bu birkaç fırt e-sigara'nın da etkisi oldu. e-sigara'daki güçlü afyon etkisini az da olsa hissettim. sanki az önceki sigarayı söndürmemişim de aynen devam ettiriyormuşum gibi bir etkiydi bu. tiryakilerin malumu olduğu üzere sigaranın ilk fırtı ile son fırtı aynı tadı ve aynı afyon etkisini vermez. azalan bir tad ve afyon etkisi söz konusudur her zaman. sigaradan sonra çektiğim e-sigara'da da aynı durum söz konusuydur. azalan ama az da olsa var olan bir tad ve afyon etkisi.

  sonraki gün ilk çektiğim güçlü e-sigara fırtlarından sonra da sigara yaktım deneyimin gereği olarak. ama o da ne? sanki hiçbir şey içmiyorum. kuru, ot gibi, boş bir dumandı çektiğim. hiç bir afyon etkisi yok. tad ise sıfır, nötr. e-sigara'nın verdiği güçlü ve konsantre afyondan kaynaklı olarak sigarayı hiç hissedemedim. birkaç fırt çektikten sonra anlamsız geldi ve söndürdüm sigarayı.

  ben bu deneyimlerimden sonra e-sigaranın afyon etkisinin sigaraya oranla daha güçlü ve yoğun olduğu kanaatine vardım. sonuç olarak e-sigara sigaradan daha güçlü ve sert bir sigaradır. bu güçlü etkisi oranında da zararsız. zira e-sigara içtiğim dönemlerde balgam, hırıltı, horlama neredeyse sıfırlandı. egzersizlerde ise tıkanma olmadı.
 • anlamli bir deney.

  e sigarayla hicbir alakam olmamasina ragmen bu icadi cok seviyorum. su lanet normal sigaralari birakip herkes e sigara icse mutlu olacagim o derece.

  kokusuz, agiz tadini bozmayan, ekonomiyi zorlamayan, keyif veren bir icat.

  sigara icenlere cok net tavsiyem birakip e sigaraya baslamalari. sonra e sigarayi da birakirsaniz ne ala. birakamazsaniz da sorun yok.
 • oral yolla denenmiş, anal yolla tekrar analiz edilmesi gereken deneydir.

  ülkemizde satılan ve büyük çoğunluğu yerli üretim olan likitlerin denetimsiz, merdiven altı ortamlarda üretildiğinde hem fikiriz sanırım.

  bu likitlerin tehlike arz edebilecek 4 bileşeni bulunmaktadır. bunlar:

  vg (bitkisel gliserin): boya, temizlik malzemeleri, ağır sanayi, gıda ve medikal alanda kullanılan bitkisel gliserinin onlarca farklı kalite ve saflık derecesinde olan çeşidi vardır. e-likitler avrupa ve amerika'da tozdan arındırılmış, sertifikalı laboratuvarlarda medikal kalitede %99.7 ve üstü saflıklarda vg ile üretilerek satışa sunulur.

  pg (propilen glikol): boya, temizlik malzemeleri, ağır sanayi, gıda, kozmetik ve medikal alanda kullanılan propilen glikol onlarca farklı kalite ve saflık derecesinde olan çeşidi vardır. e-likitler avrupa ve amerika'da tozdan arındırılmış, sertifikalı laboratuvarlarda medikal kalitede %99.7 ve üstü saflıklarda pg ile üretilerek satışa sunulur.

  türkiye'de üretilen, uzakdoğu'dan ithal e-likitlerin içindeki pg ve vg'lerin sabunluk mu, şampuanlık mı hangi saflıkta malzeme ile üretildiği allaha emanet bir konudur. çinliyi geçtim, bizdeki barzoların sabunluk gliserin ile üretim yapıp yapmadığı tamamen onların inisiyatiflerinde olan bir durumdur. tadarak gliserinin saflık derecesini anlamak mümkün değildir. zira gıda için gereken saflık %99.5 iken, medikal alanda gerekli saflık %99.7'dir. aradaki %0.2 fark ağır metaller, vesairedir.

  avrupa ve amerika'da %99.5 saflıktaki gliserinlerin tercih edilmemesinin, %99.7 saflıktaki medikal alanda kullanılan gliserinlerin kullanılma nedeni %0.2 içerikteki yabancı maddelerin solunması halinde ne gibi etki gösterdiğinin bilinmemesi olarak özetlenebilir.

  türkiye'de kullanılan gliserinlerin en iyi ihtimal %90 saflıkta olduğunu düşünecek olursak, soluduğunuz %10 yabancı maddelerin zararsız olduğunu iddia etmek aptallıktır. ayrıca bu maddeleri olduğu gibi solumadığımızı; ısıtarak soluduğumuzu unutmayın.

  aroma: en çetrefilli konu aromadır. alibaba.com'a girip food aroma, wholesale aroma felan yazın. 24 litrelik gıda aromaları 30-100 dolar civarında rakamlara satılıyor. ithalat serbest. denetim sıfır. adam pasta börek için satılan, mideye inip mide asitleri tarafından parçalanması ön görülen bir maddeyi e-sigara likitine koyup size solutuyor. he nooldu? hülo oldun di mi

  nikotin: en pahalı malzeme damıtılmış nikotin. bunu iptidai şartlarda, bildiğiniz tütün yaprağı kullanarak merdiven altı şartlarda kendiniz de damıtabilir veya litresini 1500-2000 dolara yurt dışından getirebilirsiniz.

  nikotin ve aromanın tehlikeleri yalnızca saflıkları ile alakalı değil, içerdiği malzeme (öff yaz yaz sıkıldım amk) tamam anladınız işte.

  şu entry'i girmemin nedeni "e-sigara şöyle güzel, böyle sağlıklı, öskürtmüyo hemi de" yazılan bilgisizce paylaşımlara ayar olmaktır.