şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hadi yine iyisiniz haytalar, yine bir amme hizmetimiz var; buyrun burdan yakın! daha doğrusu yaktığınızı söndürün, ılık buharımızdan çekip nasiplenin:

yaklaşık 20 sene düzenli, 22 sene de düzensiz sigara içtim.

-aga düzensiz sigara içimi nedir ya?

-sen böyle her şeyi soracak mısın bebeğim? şaka şaka sor tabii. düzensiz sigara içimi, halk arasında "otlatçılık" diye tabir ettiğimiz, temelde paket almama ama ikram kabul etme, akabinde ikrama teşvik ve zorlama üzerine kurulu bir yaşam tarzıdır. daha ziyade sigaraya yeni adım atılan dönemde yada sigarayı bırakma çabalarının yaşandığı ara dönemde sıklıkla karşımıza çıkar. pek saygın ve makbul bir yaşam tarzı değildir ama oldukça yaygın ve kabul görmüş bir dostluk pekiştiricisidir.

her neyse, bu zalımı, ortalama günde 1 paket, bazen içkili ortamlarda 1.5 hatta 2 paket içiyordum. bundan yaklaşık 2 ay önce bu sigara zalımından kurtulmaya karar verdim. öte yandan sigara içmeyi seviyorum, yılların getirdiği bir alışkanlık ve bağımlılıktan azade, sigara içmek sanki benim karakterimin bir parçası gibiydi, dolayısıyla ben “olayı beyinde bitirmek” olgusundan istifade edemiyor, ara sıra denesem de muaffak olamıyordum. belki de bende olayın bitmesi gereken organın yetmezliği vardı, hiç bilemiyorum!

sonuç itibariyle ben bu sigaranın yerine ancak muadil bir şeyi koyarsam sigaradan kurtulacağımı anladım. (eğer siz de benzer durumdaysanız okumaya devam edin yok değilseniz, kendinize ve vaktinize yazık etmeyin; ne bileyim feyse filan girin.)
    ne diyorduk, sigaranın yerine bir şey koymak, evet bunu yapmalıydım. yerine cipstir, çerezdir koymayı denedim olmadı, meyve sebze zaten benim karakterimde yok, karı kız desen ki karakterimde yoğunlukla var lakin bu cins bilakis sigara içimini tetikleyen bişi, dolayısıyla haytama söyliyim: ben bu e sigara işini deşmeye başladım.

ve gördüm ki bambaşka bir dünyaları, bambaşka bir felsefeleri ve bambaşka bir dilleri* var!

konuyla ilgili bloglar okudum, ekşideki başlığı taradım, videolar izledim, forumlarda gezindim, kullanıcılara danıştım, dostlarımla konuştum (bugün de ölmedim anne) sonuçta sessiz sedasız bu işe girmeye karar verdim.

-aga niye sessiz sedasız?

-lan olm, birincisi sigara içmeyi kesebilecek miyim emin değildim, ikincisi bu işin de belli bir ilk yatırım maliyeti var; yarın hatun dese "buna da tonla para gömdün ama kek gibi sigaraya devam ediyorsun" gibisine insan mahcup olur yani. nitekim evde skt'si 6 sene geçmiş, 2 paket nikotin sakızı ile 3 paket nikotin bandı var.

neyse efendim, en kral cihazı almaya karar verdim. öncelikle araştırmalarım sonucu güvenilirliğine emin olduğum firmayı aradım ve meramımı anlattım. dedim ki böyleyken böyle: "bana en pahalısından ezigara gönderin, sonuçta sigara yüzünden ölüp gidicem, paramı kim bilir kimler yiyecek! yollayın gelsin" dedim.

allahtan firma yetkilisi abla, insan evladı çıktı, bilimsel kadın insanı çıktı ve öncelikle beni sorgu suale tabi tuttu:

-anladığım kadarıyla sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama sigara içmeyi de seviyorsunuz. son bir yıldır içtiğiniz sigaranın markası ne? günde ne kadar sigara içiyorsunuz? çay, kahve ve alkol tüketiminiz ne kadar? (ki bak ben olsam buna 'ne sıklıkla orgazm oluyorsunuz'u da eklerdim:)

efendim dürüstçe bu soruları yanıtladım.

firma yetkilisi insan evladı bilimsel kadın insanı abla, telefonda edindiği bilgiler ışığında bana şu tavsiyede bulundu:

-beyfendi e sigara deneyimiyle sigarayı bırakma oranı % 60-65 civarında, sigarayı bırakıp sadece e sigarayla devam edenlerin oranı da % 50-55 civarında, sonuçta e sigara deneyimiyle hem sigarayı ve zaman içinde de hem e sigarayı bırakanlar, sadece % 30-35. bu anlamda size de önerim başlangıçta starter kitlerden birisi olacak. içtiğiniz sigaranın nikotin oranı şu, acılığı bu, dolayısıyla likit olarak da bunu öneririm. bakalım bi 5-10 gün deneyin, sonuç alırsanız sigarayı yarı yarıya azaltmak yada tamamen kesmek anlamında daha başka cihazlara geçeriz.

şahsen ben ikna oldum, ve yapıştırdım siparişi.

zira e sigara'nın ateşli sigaradan en az % 95 daha az zararlı olduğunu gösteren çalışmalar var. (bkz: bbc belgeseli, çeşitli makaleler vs) kaldı ki sigaradan % 10 bile daha az zararlı olsa razıyım, en azından kültablası gibi kokmuyor insan.

e sigara ve likit elime ulaştığında videolarını izleyerek kurulum yaptım, başladım buharlamaya. ilk başta her sigara isteğinin bir kaçını bununla savuşturayım böylece daha az sigara içimiş olurum diye düşünüyordum. gerçekten de tam da böyle oldu, ilk hafta sigara içimimi günde 1 paketten 5-6 adete düşürdüm. sonrasında bakalım sırf bu zımbırtıyla idare edebilecek miyim diye denedim. idare ettim. şarjı bittikçe doldurdum, yakıtı bittikçe ilave ettim. kendi kendime demode bir adam olduğumdan olsa gerek vay anasını sayın seyirciler dedim, oysa "görüyorsunuz anlatmaya gerek yok" da diyebilirdim.

sonra firma yetkilisi insan evladı bilimsel kadın insanı ablayı tekrar aradım, dedim: "abla 20 sene aradan sonra ilk kez 10 gündür sigara içmiyorum, allanıseversen bana şarjı daha çok giden bir cihaz gönder!"

abla duygulandı, zannederim gözünden bir kaç damla likit sızdı ve yeni bir cihaz önerdi. verdim siparişimi, cihaz 2 günde evime geldi. ilk cihaza vw polo dersek bu bildiğin passat, hatta kırmızı ferrari kerata. inanılmaz buhar ve aroma veriyor evde resmen daenerys targaryen'nin* ejderhası gibi dolaşıyorum. yemin ediyorum oturduğum odada 2. sınıf bir disco atmosferi var, resmen şu herifin kafasını yaşıyorum, "ame fakin hüzün" diye diye geziniyorum.

vay be 20 gündür sigara kokmuyorum, fekat bu yeni cihaz mozotu* su gibi içiyor ve artık filtresinin de* değişmesi gerekiyor. işte bunlar hep maliyet, gerçi sağlık fenomeninin ve dahi sigara masrafının yanında hiçbir şey ama yine de daha uygunu var mı acaba?

e sigara zaten biraz da böyle bir şey, bir nevi hobi. her canınız istediğinde yaktığınız sigaradan bu yönüyle de ayrılıyor. şarjını, likitini, yedek parçasını hatta teknolojisini vs takip etmek zorundasınız. bunları yapmaya vaktiniz yada beceriniz yoksa, lütfen bu işe girmeyin ve entr'nin devamını okumayın, ne bileyim instagramda aptal fotoğrafınızı filan paylaşın.

evet daha uygunu diyorduk, öncelikle bilmeniz gereken şeyler var:

-e sigara, e sigara aparatları ve likit satışı ülkemizde normalde yasak. bu arada gelişmiş ülkeler arasında yasak olduğu tek memleket kanada. orada da yasaklanma gerekçesi, "e sigara cihazları sonuçta teknolojik aletler, dolayısıyla teknoloji çağında teknoloji heveslisi teenager kesimin ilgisine mazhar olabilir ve dahi hiç de sigara içme eğilimi olmayan bu genç kesime cazip gelebilir." (bkz: e sigara ile sigaraya başlayan adam) vay ben senin medeniyetine yüz göz süreyim, elini eteğini öpeyim kanada! al beni alamaz mısın kanada!

-peki bizim memlekette niye yasak hocu?

-işte aynı (benzer) gerekçeyle. yarramı aynı aq! nasıl ki hükümetlere alkolden, benzinden kazanılan vergi tatlı geliyorsa, sigaradan da kazanılan aynı. temiz iş yani. vergisini ödesin de isterse pertleyene kadar içsin pezevenk! ayrıca sigara kartelleri bizim gibi az gelişmişlerde istedikleri manipülasyonu yapabiliyorlar. nasıl ki evde bira yapımı konusunda maraza çıkardılar, aynı şey burada da geçerli. (bkz: evde bira yapımının engellenmesi) (bkz: evde bira yapımına vergi getirilmeli)

-satışı yasak olan şeylerin, çok fazla suistimalcisi (orospu çocuğu girişimcisi) olur. size sahte ürün kakalarlar, size fahiş fiyat uygularlar, hatta size... bu amaçla çok araştırmak, güvenilir kaynaklara erişmek icap eder.

-bu hususta memleket dahilinde güvenilir kaynaklar var, araştırırsanız bulursunuz. ama fiyatları % 20-50 oranında daha pahalı.

-memleket haricinde daha uygun fiyata cihaz ve yedek parça (coil-conta-atomizer, pil vs) olan kaynaklardan* ürün temin edebilirsiniz. biraz geç geliyor ama kesin geliyor. türk aklımızla gümrükten nasıl geçebileceği hususunda onları da eğitmişiz, ne güzel, aferin bize!

-likit yapmayı mutlaka öğrenin. gerçekten atla deve değil, sonuçta oransal olarak 4-5 sıvıyı karıştırıp çalkalıyorsunuz böylece hem kendi damak tadınızı daha çabuk bulursunuz hem de maliyetinizi yarıdan fazla indirirsiniz. hem de muhteşem bir hobi sahibi oluyorsunuz olm; bakınız sevgi insanı erich fromm ne diyor: "üretici olun: bu eğilim olumlu olan tek kişilik türüdür. üretir, başkalarını sever, yaratıcıdır. yapıcılığa ve başkalarına yararlı olma en önemli amacıdır."

-coil sarma konusu biraz daha tecrübe işi bunu zamana bırakın. zaten hazır kitlerin coil'i biraz özenli kullanırsanız 15-20 gün gidiyor.

-doğru nikotin oranıyla ve aromayla başlayın. söz temsil: 0.7 mg nikotinli bir sigara içiyorsanız, 0.9 nikotinli bir likit kullanmaktan çekinmeyin. zira sigarada esas nalet olan kısım nikotin değil diğer içindeki türlü kansorejenler, nikotin sadece bağımlılık yapan kısmı. bu amaçla nikotin oranını genişçe bir zamana yayarak düşürmeyi planlayın.

-aroma konusunda ise, benim tercihim tütün, kahve ve anason oldu. ama en çok tütün oldu çünkü sigaradan aldığım lezzeti yakalamak istedim, o nedenle turta, muffin, waffle gibi gaydırı guppak kokuları meriç cinsi züppelere bırakın.

-migros'tan 5.90'a burun kılı alma cihazı satın alın.*

-ilk aşamayı geçip, çıkarılabilir pilli bir cihaz almaya karar verirseniz, çift pilli bir cihaz alın. dört pil alıp mutlaka harici sarj cihazı kullanın.

şu terimlerin ne manaya geldiğini bilin.

atomizer: elektronik sigaranın en önemli parçalarından birisidir. içerisinde likit barındıran tank ve aynı zamanda bukatlaştırmaya yarayan atomizer başlığı vardır. bu başlığın içerisinde satılmış elektro bobin ve pamuk bulunur. lilitin muhafazası ve pamukla buluşmasını atomizer sağlar. (likitin doldurulduğu cam hazne)

coil: elektronik sigaranın atomizer başlıklarına denilir. bu başlıkların içerisinde sarılmış bobin ve likitin beslediği pamuk veya fitil vardır. (likiti buharlaştıran pamuk ve telli bobin, 10-15 günde değişmesi gerekir sarf malzeme)

drip tip: elektronik sigaranın parçalarında biriside ağızlıktır. bu ağızlığa drip tip denilir. dirip tipin değişebilir olması kişisel kullanım önemlidir. (bildiğin ağızlık, marpuç amk.)

mah (mili amper hours): bataryanın gücü ile alakalı olan terimdir. batarya şarj olduğunda harcanacak enerji ile ne kadar zaman dayanacağının ölçü birimidir. (lan işte şarj süresi şeysi.)

mod: profesyonel elektronik sigaralara verilen genel addır. kişiselleştirilmiş bir üründür denilebilir. yüksek batarya ve düşük ohm değerlerine sahip ürünlerdir. (cihazın pili taşıyan kısmı, üstünde atomizeri coili filan tam takılı ise kit deniyor.)

pg (propylene glycol) propilen glikol: propilen glikol gıda sanayisinde bir çok alanda kullanılan temel bir kimyasal bileşiktir. sigaranın dumanında da bulunur. duman yoğunluğunu artırır.

vape: içim anına denilen isimdir. mesela sigarada "bi fırt çekmek" tabiri ile aynıdır.

vaper: e-sigara kullanıcısı.

vg ( vegetable gliserin): bitkisel yağlardan elde edilen gliserin. palm yağı, hindistan cevizi yağı, hurma yağı yada zeytin yağı gibi bir çok farklı yağ çeşidinden üretilebilir. (nutella da bile var.)

ohm: bir iletkenden geçen elektrik akımına karşı iletkenin gösterdiği direncin birimidir. (ohm arttıkça buhar artıyor ama aroma tadı azalıyor, sıcaklık da bişey oluyor ama onu hatırlayamadım şimdi, siktiredin!)

n base: bir elektronik sigara likitinin üretiminde kullanılan son derece popüler bir bileşendir. nbase, hemen hemen bir elektronik sigara likiti ile aynı içeriğe sahiptir. pg, vg (iki gliserin çeşidinden birisi veya ikisi birden), nikotin ve de saf su. nbase, aromasız bir elektronik sigara bileşenidir ve bu karışıma bir de aroma eklediğinizde elektronik sigara likiti elde etmiş olursunuz. aslında nbase için bir elektronik sigara likiti tabanı veya temel bir elektronik sigara likiti bileşeni de denebilir. (ooo bu mühim evde likit yapımı için temel yapı taşı, en kalitelisini al bunun.)

mtl ( mouth to lung) : elektronik sigara terminolojisinde buharın ağızdan ciğere çekimine verilen kısaltma. (bir nevi sigara içimi.)

dl (direct lung): ciğer çekimi kısaltması. (ciğerden çekenlere gelsin.)

buharcı dili: uzun süreli likit kullanımı sonucu yada elektronik sigaraya ilk başlayanlarda görülen likitten tat almama durumudur. buharcı dili geçici bir durumdur, tat alma duyunuza kalıcı zarar vermez. bu durum dünyada vapers tongue (buharcı dili) yada vapers fatigue (buharcı yorgunluğu) olarak bilinir. (limon yalayın yada farklı aromalı likitler kullanın geçer.)

sonuç: e sigara eyidir, hoştur; insanı oyalar. evde bira yapan insan evde likit de yapar, evde müzik de çalar. ateşliyi bırak, buharlıya gel; bulutlara uç.

edit: ya çok önemli bir şey unutmuşum, e sigaraya başladığınızda çevreden size 2 çeşit tepki gelecek:

1-abi o patlıyormuş?

2-ya o sigaradan da zararlıymış, ciğerlerde su topluyormuş!

bunlara vereceğiniz yegane cevap şu olmalı: siktir salak!

he muhatap bu cevabı veremeyeceğiniz kadar cahil ve iriyse o vakit "neydek kardeş demirden korksak trene binmezdik" deyip geçin zira bu laf onları epeyce meşgul ediyor, hatta feyse filan yazıyorlar.