şükela:  tümü | bugün
  • şu 4 maddeyi hakkıyla icra edersiniz, başarı sizindir.

- satılacak ürün seçimi

- tedarikçi seçimi

- depo yönetimi

- kargo operasyonu (en hızlı şekilde müşteriye ulaştırma.)
  • outsource hizmet alımı konusunda açık fikirli olun. ne kargoyla ne depoyla ne de medya yönetimiyle uğraşırsınız. işleriniz büyüyecektir sektör lebi derya hala.

önerim ogli lojistik platform
  • dropshipping olmazsa olmaz
    eğer mala sermaye bağlıyorsanız hata yapıyorsunuz
    sermayenin yarısı reklama yarısı personele
  • tekstil sektörüne girecekseniz bir kez daha düşünün.
    bu işe yatırım yapan dev markalar sektörün kaymağını yedi ve yemeye devam ediyor. güvenilirlik sağladılar, müşteri sadakatleri mevcut. sizin bunları oluşturmanız çok iyi bir reklam bütçeniz yoksa en iyimser yaklaşımla 1 senenizi alacaktır.
    piyasada o kadar çok kıyafet satan kişi ya da şirket var ki. instagramdan kendi butiklerindeki ürünleri satanlar, ihraç fazlacılar, dropshipping yapanlar. tekstil sektöründe dijital alanda bile rekabet çok fazla.

yaratıcı bir fikir bulun, sektördekilere benzemeyen ürünler satmaya çalışın. ithalat yapmak, vintage ürünler satmak, tasarımcılarla çalışmak fark yaratmanıza yardımcı olabilir belki. eğer merterden, güngörenden ürün alıp internette satacaksanız boşuna uğraşmayın. fiyatlarla rekabet etmeniz çok zor. modagram gibi bir site varken tercih edilmezsiniz.

edit: tabi ki bir de işi bilen bir e-ticaret yöneticisi ile çalışın. ben kendim yaparım her şeyi yaa, nolcak ürünleri koyucaz gelicek alıcak insanlar diye düşünmeyin. o iş öyle olmuyor..
  • gerçekten yapmayın. acık kıyısında bulundum, kâr marjları inanılmaz düşük. herkes operasyon maliyetini indirme ve daha ucuz ürün maliyeti için çılgınlar gibi stok yapma derdinde. koca vip dükkan 5 milyon dolar yatırım anlaşmasına rağmen battı.

yatırımcı bulursanız gidin 10 tene inek alın amk.

edit: illa yapacaksanız, kafadan iflas islerinde iyi bir avukatla anlaşın, şirket batarken daha az zahmet cekersiniz. ayrıca bi' 20 bin lira mahkeme masrafı için kenarda paranız olsun. parayı yatırmadan iflas davasını acmaz mahkeme.
  • aliexpress can dostunuz olur
  • doğru kaynaklardan alınması gereken tavsiyelerdir.

-mış, -muş ekleriyle konuşan, kıyısından köşesinden geçmediği sektörler hakkında yorumlar yapan, hayatında bir tek ürün satmamış, tüm e-ticaret tecrübesi gittigidiyor veya hepsiburada'dan ürün almak olan, hele bir de bunu ebay-amazon gibi yurtdışı sitelerden yaptıysa kendisini e-ticaret gurusu sanan, e-ticareti abim amerika'dan gelirken ucuza elektronik eşya getirecek ben de satıp zengin olacağım seviyesinde bir iş olarak düşünen, maliyet nedir, nasıl hesaplanır, vergi nedir, ticaret nasıl yapılır gibi konulardan haberi olmayan vs. insanların tavsiyelerini okuyun. sonra da ışık hızında unutup hafızanızdan silin. kafaya koyduktan sonra gerisi bir şekilde gelir zaten.

edit : e-ticaret de bazı operasyonel farkları olmakla birlikte temelinde bir ticari şirket faaliyetidir. bir kaç dakika ayırıp okumakta fayda var; bir şirket ne harcar, ne kazanır? , sonra vay ben görmedim, vay ben duymadım dememek gerek.
  • şirketleşin, verginizi ödeyin. sahibinden'de çin malı telefon satan bir tanıdığıma her sattığı cep telefonu için ortalama 150 tl vergi cezası kesildi. adamın elinde para yok cezayı ödeme uğraşıyor mahvoldu. aman dikkat.
  • (bkz: e-gemicik)
  • reklam yapacak bütçeniz yoksa.. hadi bir site açayım ürün satayım zengin olayım gibi saçma hayalleri bırakın.. ilk önce doğru ürünleri bulmanız.. sonra bu doğru ürünleri alıcısına ulaştırmak için çok ciddi reklam bütçeniz olması gerekiyor.. reklam bütçenizi de yönetecek .. e-ticaret ve dijital pazarlamaya hakim bir uzmana ihtiyacınız var.. bütün bunlara sahipseniz en az 6 ay boyunca hiç para kazanmadan çok ciddi reklam bütçelerini karşılayabilecek bir sermayeniz varsa o zaman deneyebilirsiniz.