• hep –e yazarken vazgeçmişti, vazgeçirilmişti. nadir kullanılan bu zaman eki onun için varola gelmişti belki de. kim bilir?... düşeyazacakken annesi yetişmişti imdadına, konuşa yazacakken engellenmişti, söyleye yazacakken, haykıra yazacakken içinde kalmış ve patlamaya hazır sözcükleri utanmıştı. seviyor muydu bu zaman ekini? bunu tartışmaya açık bir konu olarak görüyor ve kamuoyunun vicdanına bırakıyordu. ama tam bıraka yazacakken durdu, vazgeçti. bu çok politik bir söylemdi. o ise nefret ederdi politikadan ve ona ait tüm simgelerden. aslında etmezdi, ede yazardı. korkardı,ürkerdi, sinerdi ne bileyim bir şeyler engel olurdu nefret etmesine, bir eylemde bulunmasına. hatta o eylem değil de fiil demeyi tercih edenlerdendi. çeşitli nedenlerden ötürü fiil demek daha makbuldü onun gözünde. çeşitli sözcüklere yer yoktu onun lügatinde. neden yoktu?? istemiyor, sevmiyor muydu? mesela bir şarkıdaki gibi nidalar atamazdı ‘ey özgürlük’ diye. hele hele defterine, sırasına adını hiç mi hiç yazamazdı. özgürlük başkalarına aitti ve o, burada sözü geçen başkalarına dahil değildi. dahil olamayacağının farkındaydı. çünkü tam ‘ola yazacakken’ hatırlardı hep o sınırda kalması gerektiğini…
  • (bkz: ramak kalmak)
  • az daha oluyordu anlamında kullanılan, fiillere getirilen bir ek. kulaga hoş gelen bu kullanımdan çok az insan haberdardir.
    örnek : düşeyazdım, öleyazdım
  • istediğin gibi kullanabileceğin,kimseye hesap vermek zorunda kalmadığın bir mastar oluşturma şeklidir.çok konforludur aynı zamanda.düşeyazdım dersin kimse bilmez düştüğünü.uçayazdım dersin kimse bilmez uçtuğunu.

senle toplum arasında oluşan çizginin tanımıdır bu mastar.mış gibi yapmanin daha edebi daha edepli halidir.
  • fiilde çatı başlığında anlatılan yaklaşma fiilinin ekidir. olay gerçekleşmemiştir ancak gerçekleşmek üzereyken son bulmuştur.
  • kullananları çok havalı buluyorum.
  • + ahmet ne iyi ettik de geldik buraya di mi?
    - evet canım hakkaten iyi ettik, ne zamandır çıkmıyorduk dışarı.
    + beni özledin yani baya? :):)
    - ...
    + ahmetcim?
    - ...
    + o ne öyle kime bakıyosun sen? yüksel'e mi? ha tabii ona bak sen buraların en güzel kızı o di mi haa??!!
    - hee nee yok hayatım yok valla ya, ona bakmıyodum.
    + ya bırak itiraf et valla kızmıcam ya. sonuçta güzel kız, erkek dediğin güzele bakar.
    - tamam peki peki. itiraf ediyorum, biran için libidom yüksel'e azdı. ama son bir hamleyle kurtardım kendimi, sana geri döndüm.
    + hayvansın ahmet!
hesabın var mı? giriş yap