şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 20 eylül 2014'te ösymin ilk kez elektronik ortamda yapacağı yabancı dil sınavı.

  ösym başkanı ali demir yabancı dil sınavı'nın ingilizce için düzenleneceğini ve 20 eylülde yapılacak sınav için adayların başvurularını ösym'nin web sitesinden bugün ilan edilecek olan saatten itibaren başvuruların yapılacağını bildirmiş. sınırlı sayıda kontenjan olduğundan önce başvuran aday sınava girmeye hak kazanacak, toplam kontenjan tamamlandıktan sonra da sistem başvuruları kabul etmeyecekmiş. ayrıca bu sınav her ay uygulanacakmış. ilgilenenler için buyrun kaynak;

  e-yds

  kaynak2

  kılavuz

  kılavuz biraz uzun olduğu için değerli bir hocamın facebookta paylaştığı yazıyı kopyala yapıştır yapıyorum. kılavuzu özetlemiş:

  e-yds genel bilgiler
  1. sınav ücreti ödeme/başvuru tarihleri : 10-12 eylül 2014.
  2. 10 eylül’de saat 14.00’te pc başında ödeme yapan kişiler sınava girebilecek. (kontenjan belli değil – 230 kişi olduğunu söylemişlerdi) ödeme sonrasındaki diğer işlemleri 12 eylül saat 17.00’ye kadar yapabilirsiniz.
  3. sınav tarihi, saati ve süresi : 20 eylül 2014 cumartesi : 14.00, 2,5 saat (150 dakika)
  4. sınav yeri: ösym merkez bina 2. kat “elektronik sınav uygulama salonu” (bilkent-ankara)
  5. sınav ücreti : 120,00 tl.
  6. sınav içeriği yds’nin aynısı. aynı formatı pc’de göreceksiniz. değişen bir şey yok.
  7. ilk uygulama sadece ingilizce alanında yapılacak.
  8. e-yds’ye katılmak isteyen bir aday, bir yıl içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir. e-yds’ye katılmak amacıyla sınav ücreti ödeyen bir adayın, sınava katılsın veya katılmasın bir yıl içinde yeniden sınav ücreti ödemesi sistem tarafından engellenecektir: 1 yıl içinde sadece 1 kez e-yds’ye girebilirsiniz.
  9. sağlık koşulları/engel durumları bu sınava uygun olmayan adayların yds’nin ilkbahar dönemi ve/veya sonbahar dönemi sınavlarına katılmaları önerilir: yazılı olarak yds devam edecek demektir.
  10. adaylar, sınav ücretini ösym’nin internet sayfasında yer alan “ödemeler” alanından ösym kartlı ödeme sistemini kullanarak, t.c. kimlik numarasını belirterek kredi kartı/banka kartı ile yatıracaklardır. bankadan sınav ücreti ödemesi kabul edilmeyecektir. sadece kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeyen adayların e-yds için başvuruları kabul edilecektir.
  11. e-yds’de sınava alınacak aday sayısı ösym başkanlığı tarafından belirlenen kontenjan ile sınırlı kalacağından sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır.
  12. başlangıçta elektronik sınavlar sadece ösym bünyesinde oluşturulmuş olan elektronik sınav merkezinde yürütülecek ve sonrasında başta ankara, istanbul ve izmir olmak üzere yurt içerisinde yaygınlaştırılacak. elektronik sınav önceleri ayda bir kez yapılacak sonrasında ise daha sık periyotlarda tekrarlanabilecek. (ali demir’in açıklaması – kılavuzda yok)
  13. 2014 yılı içerisinde toplam 4 defa tekrarlanması planlanıyor. (ali demir’in açıklaması – kılavuzda yok)
  sınavın bitiminde her aday “sınavı tamamla” butonuna basıp sınavını sonlandırmalıdır. “sınavı tamamla” butonuna basıldıktan sonra aday tc kimlik numarasını yazıp onaylayacaklardır.
 • başvuruları başlayandır!
  sınav kılavuzunun genel bilgiler bölümündeki 5. maddeye dikkat çekmek isterim; "e-yds’ye katılmak isteyen bir aday, bir yıl ic¸erisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek ic¸in sınav u¨creti o¨deyebilir. e-yds’ye katılmak amacıyla sınav u¨creti o¨deyen bir adayın, sınava katılsın veya katılmasın bir yıl ic¸inde yeniden sınav u¨creti o¨demesi sistem tarafından engellenecektir."
  tek ücretle defalarca sınava almayacaklarına göre; sanırım yılda sadece bir kere girilebilecek sınavdır kendileri...
 • bu sınava girmek yerine toefl veya türevi bir başka sınava girmek, hem istediğiniz puana ulaşmak açısından hem de sinirlerinize hakim olmanız açısından daha faydalı olacaktır.
 • ösym'nin artık bir ticarethane olduğunun kanıtı olan sınav.120 tl ne be?
 • bu sınava girerek buradan alınacak olan puan veya puanlar nerede kullanılabilecek acaba? muhtemelen sınav kılavuzunda veya sınavlar ile kafayı bozmuş bilumum internet sitelerinde vardır sorumun cevabı ama bu yazılar çok uzun olduğu ve bu aralar vakit bulamadığımdan okuyamıyorum.

  kısaca cevap vererek yeşillendirenlere şimdiden teşekkürler.
 • ücreti 120 lira olduğuna göre sanırım her adaya tablet verip sınava öyle sokacaklar.
 • 20 eylül'de neden yapıldığını anlayamadım. zaten yds 7 eylül 2014'te yapıldı. 20 eylül'de bir daha yaparak denek mi arıyorlar kendilerine. 7 eylül'de 50 lira olan sınavın başına "e" gelince ücret 120 lira olmuş birden.
 • 20 eylul'de yapilacak olaninda sinav merkezinin sadece ankara oldugu e-sinav.
 • "e-yds’nin ilk uygulaması ingilizce alanında, 20 eylül 2014 cumartesi günü ankara’da ösym merkez bina 2. katta bulunan elektronik sınav uygulama salonunda (bilkent-ankara) yapılacaktır. sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir."

  ibaresiyle hayallerimi yıkan sınav. ankara ney lan?!
 • 14:02 itibarıyla "kontenjan doludur" diyen sınav...