şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haydarpasa gebze sincan ankara arasinda 1979 ile 2013 yillari arasinda yolcu tasimaciliginda kullanilmis elektrikli trenin tcdd kodu.su anda bir cogu haydarpasa gar sahasinda iskat edilmekte.

  -750 v dc gerilim.

  -havali dinamik fren.

  -cift kabin.

  ilgii haber için:

  https://www.trenhaber.com/…eri-kesiliyor-h3301.html

  edit:sincan ankara
 • alstom lisansıyla üretilen külüstür trenler. içlerinde güzel anılarımız var. fakat özlemiyoruz. sadece otruma düzenlerini özlüyoruz. ikide bir arıza yapmaları, gürültülü olmaları, kapılarının bozuk olması, vagonlarının boğuk ve klimasız olması gibi bi sürü sebep var özlememek için. ama yine de bi kısmı saklanabilirdi müzeye.

  her neyse. bu setlerin hayatta kalanlarından 20 tanesi kesilerek jilet yapıldı. 55 tanesinin de revize edilmesine karar verildi. revizyon işlemleri adapazarı'nda özel bir firma tarafından gerçekleştiriliyor ve ilk fotoğraflar geldi.

  https://scontent.fada1-4.fna.fbcdn.net/…oe=5bd66c6a
  https://scontent.fada1-4.fna.fbcdn.net/…oe=5bd9a97e
  https://scontent.fada1-4.fna.fbcdn.net/…oe=5bde2637

  hatırlamak isteyenler için de eski 14 binlik setler de şöyle: https://www.google.com.tr/…auicygc&biw=1440&bih=780

  gelen ilk bilgilere göre trenlerin yürüyeni motoru filan değişmemiş. hala o sıcak havalarda arıza yapan motor duruyor. bu trenlerin adının yine e14000 olacağı anlamına geliyor. sanırım tek artısı bu.

  yürüyen aksamın değişmemiş olması, trenin yine sarsıntılı olacağı anlamına geliyor. hız değerleri de pek değişmeyecektir.

  asıl değişiklikler içeride yapılmış. oturma düzeni değişmiş. platform yükseltilmiş. koltuklar daha konforlu hale gelmiş. tuvalet ve klima eklenmiş. bu trenlerin de adapazarı-haydarpaşa ve adapazarı-pendik arası işlemesi planlanıyormuş. 55 setin buraya verileceği düşünülürse neredeyse yarım saatte bir tren olabileceği ortaya çıkıyor. ki bu gerçekten güzel olur. bölgenin buna ihtiyacı var. böyle bir yolcu potansiyeli mevcut.

  bu projenin tek avantajı bahsettiğim sefer sıklığı olacak. eski bölgesel tren mantığıyla sık sefer yapmak mümkün değildi gerçekçi olmak gerekirse. en sık saatte bir sefer yapabiliyordu tcdd. yine de gürültülü, sarsıntılı, yavaş olacak setler. yolcusunun hatta geri dönmesi nereden baksak beş yıl sürecektir. beş yıl sonra belki yeni setler değerledirilir.