• kare farlı, amerikan tamponlu olanları ayrı guzeldir.
    maalesef çakal kasa tabiri e30 için kullanılmaktadır.
  • 1975'de tanıtımı yapılıp 76'da satışa sunulmuştur. 76-79 arası ilk versiyondur.(krom aynalı versiyon) 79'un sonunda makyajlanmış metal aynalar plastik elektrikli aynaya dönüşmüş. ön spoiler tasarımı da değişmiştir. 76-79 arası 1. versiyon, 80-83 arası 2. versiyondur. versiyonlar arasında önemli değişiklikler yoktur. m10 motorda 4 silindir 3.15, 3.16, 3.18i. m20 de 3.20, 323i vardır. ilk versiyonda 3.20 karburatörlü 6 silindir motora sahiptir. 83 de e30 satışa çıkmıştır.
  • 2002 kasanın yavaş yavaş elden düşmeye başlaması, hali hazırda mevcut ekonomik kriz derken bmw daralan pazarda payını büyültmek ister. 2002 platformu baz alınarak 75 yılının temmuz ayında ilk defa görücüye çıkan e21 kasa bütün gözleri üstüne toplar. 2 kapılı bu sedan/salon modelin(ben demiyorum bmw diyor) aslında yakıt tüketimi göz önüne alınarak büyük kitlelere ulaşacağını düşünür ki bu hedef gerçekleşir.

e21 üretim sürecini ikiye bölersek, iki farklı versiyon üretilmiştir diyebiliriz. 1976-79 arası ilk versiyon, 1979-83 arası ikinci versiyon. motor olarak m10 ve m20 motorların, şanzıman olarak getrag'ın 4-5 vites manuel, 3 vites otomatik olarak çeşitli kombinasyonlarını bu araçta görebiliriz ama kasa olarak bmw fabrikasından sadece bu 2 kapılı sedan diye bize sunulan model çıkmıştır. convertible, targa hatta pick-up bütün modeller bmw'nin anlaştığı modifiye firmaları tarafından, bmw'nin orjinal araçların final halini göndermesi ve gerekli kaporta işlemlerinin ilgili firmalarda yapılması sonucu üretilmiştir. lumma(aynı zamanda pick-up versiyonu da üreten firmadır), baur(1937 yılından o güne kadar cabrio bmw üretiminin bir bölümünü üstlenmiş firmadır), hornstein ve fa peters bu karoser versiyonlarını üreten firmalardır.

lumma cabrio kataloğu
  • 3 serisi adiyla uretilen ilk arabanin kasa kodu. (1977-1984 yılları arasında uretilmistir.)
  • (bkz: e220)
  • bmw tarafından üretilen ilk 3 serisi otomobilin kasa kodu.
  • otomobil alım-satım işiyle uğraşanların, genellikle "köpek balığı kafa" yada "köpek balığı kasa" tanımlarını tercih ettikleri bmw kodu.
  • şu andaki son model için: (bkz: e 46)
  • bmw'nin art car projesi kapsamında bir pist versiyonunu ünlü ressam roy lichtenstein'nın boyadığı, hastası olduğum klasik araç.
  • kadrosunda başarılı, fakat kendilerini ''biz en iyi olucaz diye tribe sokmayan, 'yemişim lan call of u çok da umrumda' diyen'' oyuncular bulunduran oynasana com üzerinde kurulu bir 'call of duty 2' klanı.
hesabın var mı? giriş yap