şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #103744904)

bu yazıyı yazan, uzun zamandır sözlük camiasında olan yazar arkadaşımız eagle six, askere gitmiş, gider gitmez de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış. şu anda aynı odada dört kişiyle beraber askeri hastanede zorunlu olarak kalmaktadır.
    kendine yapılan korona testleri negatif çıkmıştır. yani herhangi bir karantina altında değildir. kendisinin öğrendiğine göre yan odasında kalan hastalar içinde korona vakası çıkanlar varmış. bu durumda arkadaşımızın orada kalması, risk grubunda olduğu için oldukça tehlikelidir.
    bunu aşmak için ne yapabiliriz?
    hastaneden yatışının bir şekilde kaldırılması mümkün olabilir mi?
    zor bir durumda olan yazar arkadaşımıza yardımcı olabilirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler

edit: gelen birkaç mesaj üstüne bir kez daha açıklamak istiyorum, arkadaşımız virüsü kaparsam risk grubunda olduğum için durumum kötü olacak şeklinde düşünüyor. haksız da değil. hastaneden çıkmak istiyor ancak sesini duyurabildiği birileri yok, doktorlara ulaşamadığını belirtti.
    iş bu entry arkadaşımızın talebi ve endişesi üstüne hazırlanmıştır. umuyoruz ki kısa sürede kötü bir şey olmadan sonuç alabilir.
  • corona virüsü'nün negatif çıktıktan bir gün sonra pozitif sonuç vermeyeceği bilinmiyor ve maalesef karantina dışında başka bir çözüm yok.

allah yazar dostumuza yardım etsin...
  • hangi askeri hastane acaba?
  • öncelikle sözlüğün bana en büyük kazanımlarından olan ananotherlife'a tesekkür ederim. bugün itibariyle akıllı telefon erişimim olduğu için tüm detaylarla anlatmak istiyorum.

son entryimde yaşadığım kaygı direkt gerçekleşti. bas bas bağırdık alımları erteleyin diye, dinlemediler. üstelik ben alerjik astımı, bronşiti olan biriyim. sokağa çıkma yasağı direkt beni de kapsıyorken sırf asker kaçağı sayılmamak için yasak pahasına bursadan ankaraya gittim. ankaraya iner inmez kuru havası nefes darlığımı etkilemeye başladı. pazartesi birliğime girip nizamiyeden beni almalarını beklerken daha hiçbir işlemim bile yapılmamışken kuru hava ve polenlerden ötürü atak geçirdim. hemen ankara şehir hastanesine, acil servise götürüldüm. kan alınıp korona testi de yapıldı, sonuç negatif. kendimi biraz topladığımda -ki aslında toplamamışım- durumu benimle ilgilenen doktora anlattim, kronik astim atagi degil alerjik oldugunu soyledim. yatirmak istedi, kabul etmedim. ambulansla gec saatte kislaya donduk. tedbir amacli izole odaya alindim. sabaha kadar, toz ve akarlar yuzunden gitgide kotulestim ve askeriyeden sevk ile bu kez sali sabahi itibariyle gulhane egitim arastirma hastanesine goturuldum. acilde mudahaleler yetersiz kaldi, ikinci kez mudahale edildi (40lik dozda 3 kez prednol vuruldum, isimlerini daha sonra yazacagim ilaclarla birlikte nefes darligim acilmadi) ve sonunda yeni binanin 8. katinda yer alan gogus poliklinigine yatisim yapildi. yeni bina oldugu icin tek kisilik odada izole bir sekilde bakiliyordum, odadan disari cikmam yasakti izinsiz olarak. neden verdiklerini bir turlu ogrenemedigim sekilde antibiyotik de kullaniyordum. yanimda esyam olmadigi icin ankarada mevcut 2 tanidigimdan biri olan ve suan ankarada memur oldugu icin bulunan arkadasimdan terlik, su ve maske istedim, getirdi ama danismaya birakabildi sonra kendisinin gelmesine musaade edilmedi. yatisimin 2. gunu 25 mart carsamba, aksam saat 5te yemek saatinde yemek dagitilmisken hasta bakici geldi ve sizi eski binaya gogus cerrahisine nakil edecegiz bu bolumu koronalilar icin tahsis ettiler ozel esyalarinizi toplayin yemeginizi hizlica yiyin dedi. ben dahil gogus polikliniginde diger yatan hastalarla birlikte eski binaya gogus cerrahisine gectik ve 4 kisilik odalarda ve bir onceki binaya gore gercekten kotu sartlarda kalacaktik. ben, odamda 3 zaturreliyle kaldim dun gece. hemsirelere de doktorlara da "madem korona yuzunden bir yer bosaltilacak, bana soyler misiniz onlari toplu halde bakmaniz zaten viruslu olduklari icin bir zarar vermeyecekken bizi burada herhangi birimizde virus varsa riske atmak yerine burayi bosaltip gogus poliklinigine aktarmaniz dogru olan degil mi" diyorum, hickimse bir sey bilmiyormus gibi bizim yapabilecegimiz bir sey yok diyorlar. gece, odamdaki hastalardan birinin tek oda talebine hastabakici yan odada koronali var istersen onun yanina alabilirim diye karsilik verdi. zaten risk grubundayken ve derdimi anlatamiyorken iyice moralimi bozdular. bugun bashekimlikten hasta haklarina kadar erisebildigim herkese durumu anlattim kisaca dediklerimi ozetleyeyim:

ben burada alerjik astim yuzunden, ankaranin kuru havasi, polenler ve toz yuzunden bulunuyorum. suan burada bu parametreler yokken iyiyim ve hastanede kalmama gerek yok. kaldigim sure arttikca risk de artacak. buna bir cozum bulalim

ve gelen cevaplar hep ayni hava degisimiyle gonderecegiz seni tedavin bitince. ıyi de, hava degisiminden sonra ankaraya gelince yine ayni sey olacak, mide koruyucu igneler fayda etmiyor bugun ciddi mide sikintilari da cekmeye basladim. ankadadaki ikinci tanidigimda artik cikari kalmadigi icin mi nedir hic tenezzul edip cevap dahi vermedi telefonumu alip kendisine yazinca.

sonuc: yuksek ihtimalle hava degisimine gonderilecegim, yollarda risk devam edecek, donerken ayni sekilde, birlikte de aynen polen ve tozdan rahatsizlanip kisir donduye sabitlenecek durumum.

doktorlari anliyorum yogun calisiyorlar korkuyorlar ama en azindan biraz hastayi butun olarak dusunup dinleyebilirler ben belki de suan virusu kaptim ve tek sebebi alerjiden oturu astim atagi gecirdigimi kimseye anlatamamamdan ya da anlattiklarim tarafindan umursanmamamdan.
  • başlık: karantinaya alınması.

içerik: karantinaya alınmaması

ayrıca: bize ne aq? her yazara ayrı başlık mı açılacak?
  • kendi kendini nasıl karantinaya aldın dostum? bu işin şakası yok halen ciddiye almıyorsunuz