şükela:  tümü | bugün
  • twinings earl grey tea en icilesi caydir bunu bilir bunu solerim
  • yıllardır "early grey" diye okuduğum bir çay çeşidi.
    earl grey diye okumakla kalsam yine iyi, kendi kendime yorum yapıp heralde bu tomurcuk çay demek ingilizcede, early erken demek olduğuna göre erken toplanan mı acaba diye düşüncelere dalmıştım...
  • cok guzel aromasi (tadi ve kokusu anlaminda kullandim bu lafi da bir turlu ogrenemiyorum ne demek aroma?) olan bir cay.
  • onu icen baska cay icemez.
  • çalıştığım bir işyerindeki çaycıdan istendiğinde, neey erol güney çayı mıı!!! diye yanıt alıp cümleten ortamdakileri saflığıyla yarmıştır.
  • açık ara en sevdiğim çay çeşitidir.

bir de mary and max filmindeki mary'i tasvir ederken değinmişlerdi, pek hoşuma gitmişti.

"her favourite tea bag was earl grey. she loved saying "earl grey" and would like one day to marry someone called earl grey. they would live in a castle in scotland, have 9 babies, 2 ducks..."
  • lipton olanı için deyim yerindeyse resmen müptelası olduğum çay. sensiz geçen kahvaltının amına koyayım.
  • şöyle bir öyküsü olan çay;
    sömürge döneminde "earl grey" ismindeki ingiliz gemici bir zat hindistana bergamot götürüp ordan aldığı çayı ingiltere'ye taşımaktadır...bergamot ve çay gemide aynı depolarda taşındığı için aylar süren yolculuğun ardından britanya krallığına gelen çaylarda leziz bir aroma oluşur.herkes earl grey beyefendinin çayından almak ister...beyefendi köşeyi döner...adı marka olur.afiyet olur...
  • bunu seven bunu daha cok sevdi:

(bkz: ahmad tea)
  • güçlü kokusu poşet çayın rezalaet kokusunu bastırdığından poşet formatında tercih edilmelidir. zaten normal demli çay içiliyorsa anneler bundan 1 kaşık eklerler. zaten anneler olmadığında da poşet çay içilmeli, etrafı kirletmekten kaçınmalıdır.