şükela:  tümü | bugün
  • earth-chan, dünya gezegeninin anime tarzı antropomorfik temsilidir. mavi ve yeşil renklerle boyalı saçlarıyla genç bir kız olarak tasvir edilmiştir. earth is flat* ve çeşitli şekillerde göndermeler yapılan bir tür hayran çalışmalarından ibarettir diye özetleyebileceğimiz yeni bir "akım".

olayın başlangıcı twitter kullanıcısı olan 'trinimmortal' e dayanmaktadır. kendisi 30 kasım 2017'de "ben düz değilim" diyen bir anime karakterinin güneş sisteminin gezegenlerini de içerek şekilde anime yayınlanması hakkında bir tweet paylaştı. 4 aralıktaysa, twitter kullanıcısı 'felipecunhaeloi', malum tweet'e anime fikrini (aşağıda gösterilmiştir) gösteren bir illüstrasyonla yanıt verdi.

link

ardından olaylar yavaş yavaş gelişmeye başladı ve 7 aralık günü datweirdowholuvsmilk isimli deviant artistbir çalışma yayınladı.

link2

12 aralık 2017'deyse redditor watboi19, earth-chan karakterinin nasa gömlekli bir adama "herkes bana düz diyor" şeklinde bir illüstrasyon yayınlar. bu paylaşım 24 saat içinde aşırı ilgi görür ve kısa bir süre içerisinde paylaşımlar artmaya başlar. aslında akım demek istemiyorum ama olayın gidişatını takip edince de 'earth-chan akımı' diyesim geliyor. öyle arada derede kalmalık bir durum, yine de takip edilesi çok eğlenceli çalışmalar paylaşılıyor diye yazıya noktayı koyayım.

ufak bir tartışma platformuna örnek

not: çalışmaların büyük çoğunluğunu türkçe olarak görmek isteyenler içinse şöyle toplama alanı bulunmaktadır: link 3

*earth is flat olayı düz dünya teorisine yapılan göndermeden ibarettir.