şükela:  tümü | bugün
  • 31 mart 2007'de sydney'de yapılan earth hour'da 2.200.000 kişi ve 2100 şirket ışıklarını bir saat boyunca söndürerek bu eyleme destek vermiş.. bu bir saatlik sürede enerji tüketimi %10'dan daha fazla bir oranda azalmış..

the harbour bridge ve opera house gibi yapıların aydınlatmaları da söndürülmüş.. yaa..
  • bu yıl dünyanın diğer kıtalarına da yayılarak daha fazla yankı uyandırmayı hedeflemiş olan 1 saatlik tasarruftan öte toplumsal bir hareket yaratıp bilinç oluşturabilecek elektrik enerjis kullanmama etkinliği. youtube'de reklam videoları dolaşan facebook'da grupları kurulup eventleri oluşturulan hareketin türkiye ayağının karşısında bu yıl için en büyük engel kanımca 29 mart 2008 beşiktaş fenerbahçe maçı'dır.
  • 29 mart 2008 saat 20:00 de kısmen katılacağım eylemin adresi.
    tv ve digitürk dışındaki her aletin fişini çekip, evde hiç ışık yakmayacağım..gerekirse mumla dolaşacağım..az veren candan..çok veren maçtan..

http://www.wwf.org.tr/…erindeki-etkinizi-goesterin/
    http://www.enerjitv.com/
  • google sitesini acan bunyede saskinlik yaratan, bilgisayarinin ayarlariyla oynamaya yeltendiren olay.

"google users in the united states will notice today that we "turned the lights out" on the google.com homepage as a gesture to raise awareness of a worldwide energy conservation effort called earth hour. " diyorlar.
  • uygarlığın bitişinin demosu olarak kullanılabilecek eylem. şimdiden alışmak lazım elektriksiz hayata.
  • $u dakikalarda ba$lamak üzere olan eylem.
  • saat 20:00 itibariyle türkiye'de de ba$lamı$ olan global eylem.
    ı$ıkları kapatıp, perdenin arkasından kafayı uzatıp baktığımda, cayır cayır yanan ev ı$ıkları ve kar$ı balkonların birinden gelen "kapatsanıza ulan ibneleeeer" haykırı$ını duymamla,yalnız olmadığımı anladığım eylem olmu$tur. korktum yine de. ayrıca sızıntıya mahal vermemek için, bu monitör de "yolla" butonuna basılmasının ardından eyleme destek verme amaçlı kapalı konuma gelecektir.
  • (bkz: dünya saati)
  • bu seneki etkinligi “dunya” ve “kuresel isinma” arasindaki secimdir. secimde dunyayi destekleme yontemi 28 mart 2009 cumartesi aksami saat 8:30'da 1 saatligine isiklarin kapatilmasidir. 1 milyar insanin destek verecegi ongorulen etkinlik sonuclari 2009 yilinda kopenhag’da yapilacak kuresel iklim degisikligi konferasinda sunulacaktir.

http://www.earthhour.org/about/
  • bu cumartesi bütün dünyada gerçekleştirilecek bir "eylem" ya da "protesto" filan değil bu, böyle yansıtılırsa hemen "gomanistler geliye" diye anlaşılabilir, yanlış anlaşılma olur.
    bu bir gereklilik. medya bundan bahsetti mi etmedi mi bilmiyorum, nükleer enerji santraline muhalefet olarak düşünüleceği için yer vermek istemeyebilirler.
    wwf türkiye'nin sitesinde pek tatmin edici bir tanıtım-açıklama yok. olmaması da elbette normal, burada bağışlar mehmetçik vakfına ya da türk hava kurumuna gider.
    yahu istikbal göklerdedir lafını bu kadar..neyse konudan sapmıyorum.
    evinde 3 mumluk ampulle akşamı geçirip saat on dedin mi uyuyan memur teyzeyi kastetmiyorum elbette (ki o insanlar zaten yılın 365 günü gönüllü) ama madem ki istanbul bir metropol olma iddiasında, bu hareket desteklenmeli.
    başbakan çıksa da söylese, ama nerde o günler.