şükela:  tümü | bugün
 • earth strike, gezegenimizi ve içinde bulunan her bir canlıyı her geçen gün daha çok tehdit eden, başta kontrolden çıkan küresel ısınma olmak üzere, kapitalizmin doğaya verdiği her türlü zararı, katliamı doğrudan eylemle durdurmayı amaçlayan uluslararası bir harekettir.

  hareketin çizelgesi 2019 yılına yayılmıştır ve bu bildirinin yazıldığı tarih itibariyle birçoğu gerçekleşmiş bulunmaktadır. ancak hareketin en önemli günü 20 eylül'dür, bu gün, genel grevin başlangıç tarihi olacaktır. çeşitli sosyal mecralarda ve çeşitli ülkelerde kolları bulunan hareketin türkiye kolunu esas olarak xr türkiye yürütmekle beraber (özellikle istanbul ve izmir'de), earth strike türkiye şubesi şu anda açılma aşamasındadır ve twitter sayfasından ulaşılabilir.

  hareketin birçok destekçisi bulunmakla beraber bunların önde gelenleri, örgütlerden extinction rebellion, fridays for future, united4earth, ıww environmental unionist caucus, youth strike 4 climate, demand utopia, mutual aid disaster relief, önemli kişiliklerden ise noam chomsky, david graeber, natalie wynn ve brendan shoebridge'dir. yerel düzeyde, xr türkiye farklı gruplarla da işbirliği içindedir ve biz de onlarla işbirliği içinde olacağız.

  iklimle ilgilenen bilim insanlarının önde gelenleri, küresel sıcaklık artışının 1.5 santigratı geçmesini engelleyebilmek için 2030'a kadar vaktimizin olduğunu söylüyorlar, çevresel standartlar için bu çok kısıtlı bir zaman aralığı.

  eğer sıcaklık artışı 2 santigratı geçerse, eşi benzeri görülmemiş küresel boyutlarda kitlesel yok oluş, açlık, kuraklık, seller, orman yangınları ve bulaşıcı hastalıkların yayılması gibi felaketlerle sonuçlanacak.

  cdp'nin 2017 "carbon majors report"una göre dünyanın sınai sera gazı emisyonunun %71'i yalnızca 100 sorumludan kaynaklanıyor. artık dev şirketlerin çıkarlarının, insan türünün refahına katkıda bulunmadığı gayet açık. toplum olarak, gidişatı bizim değiştirmemiz gerekiyor.

  türkiye'de de her birkaç ayda bir yeni çevresel skandallarla karşılaşıyoruz. gündemdeki, kaz dağları'nda altın uğruna yapılan katliam da göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir hareketin önemi her geçen günle beraber artıyor ve bir gereklilik haline geliyor. buna gerçek bir dur diyebilmek için, açgözlülüğe doğrudan eylemle karşılık verebilmek için ilkelerimize bağlı kalabilecek herkesi saflarımıza bekliyoruz.

  dünya hükümetleri ve şirketleri insanlara karşı sorumluluklarının farkında olana kadar, onların ceplerini dolduran bir sisteme katılmayı reddediyoruz. taleplerimiz gerçekleştirilene kadar bankalar, çalışanlarla dolu ofisler, çocuklarla dolu okullar olmayacak.

  temel ilkelerimiz şöyledir:
  -dayanışma
  birincil ve en önemli ilkemiz, ortak amacımız çevresinde birleşmektir. iklim eylemi için savaşıyoruz, çünkü dünya gezegenindeki her bir insan için merhamet besliyoruz. yalnızca beraber, dayanışma içinde hareket edersek bir şansımız olabilir.

  -yatay örgütlenme
  earth strike bir halk hareketidir. liderlerimize değil, evrensel olarak geçerli olan amaçlarımıza ve ilkelerimize bağlıyız.

  -amacımızın açıklığı
  hareketimizin temel dayanağı genel grevdir - ki bizimle işbirliği yapan diğer çevreci gruplardan bizi ayıran da budur. iklim değişikliğini her açıdan ele almalıyız ve biz, emeğimizi kendimize saklayarak saldırıyoruz. küresel protestolarımız, mesajımızı yayabilmemiz için önem teşkil ediyor, ama görevimiz için yalnızca bir araçtan ibaret. sempati dilenmiyoruz, gücümüzü sergiliyoruz.

  -mesajımızın açıklığı
  iklim aktivizmi, ahlaki değerler üzerinde durup, küçük tüketim sorunlarına odaklanan önemsiz mücadeleler aracılığıyla yürütülmesiyle ünlendi. earth strike, bu dönemin çoktan geçtiğinin ve gerçek hedefimizin tüketiciler değil, üretim yapan kurumlar olduğunun farkındadır. bireyler olarak iklim değişikliğine katkımız görmezden gelinebilir, ama ekonomiye katkımızdan vazgeçilemez.

  -kapsayıcılık
  earth strike, nefret söyleminde bulunan, bağnaz ya da gerici siyaset veya eylemlerle işbirliği içinde olunmasına, ve bunlardan herhangi birine sempati duyulmasına müsaade etmez. bu kategorilere giren şunlardır: homofobi, engelli ayrımcılığı, ırkçılık, etnik milliyetçilik, emperyalizm, ve soykırımı/soykırıma ya da soykırımcı siyaseti/siyasete savunma, reddetme, destekleme, sempati duyma.

  http://www.yeryuzupostasi.org/…ya-grevi-icin-cagri/
 • umarım katılım gösterilen ve büyüyen bir hareket olur. dağılmak yerine bu tip hareketlerin çatısı altında birlik olursak bir şeyleri değiştirebiliriz.
 • 27 eylul’deki grevlerini destekleyecegim hareket.

  utanmadan hic bir aksiyon almadan olanlari izleyecegime bir kisi de olsam tepkimi gosterecegim.
 • tarihi 20 eylül'e alınmış olan grevdir.