• istanbul-londra uçuşunu gerçekleştirmek üzere biletimi gidiş dönüş 250 milyonun altında almış bulunduğum, bu ucuzluğun hangi safhada bana patlayacağını merak ettiğim, döner dönmez izlenimlerimi aktararak, şirketin bünyesinde barındırdığı soru işaretlerini kafalardan silmeye karar verdiğim, havayolu şirketi. (bkz: dönebilirsek)
  • biletlerinin tamamına yakınını internet üzerinden satan, zamanında kalkan ve inen, germanwings ryan air gibi avrupadaki bir çok ucuz havayolundan biri.
    iki avrupa şehri arası 2 saatlik bir uçuş 30 euroya mal olmuştu. insana durduk yerde tatil planı yaptırıyorlar.
  • ilk ucusumda, koltuk arasindaki mesafelerin biraz kisa tutulmasi haricinde, son derece memnum kaldim efendim bu havayolundan.

istanbul'a sabiha gokcen'e ucuyorlar. cogunlukla rotarsizlar. isini eglenceyle yapan, ara ara espri patlatip gereksiz bicimde ortam yumusatan kabin memurlarina sahipler.

bir de turuncu rengi allahina sevmisler simdi. her sey de turuncu olmaz ki bilader. hollanda tribununde dunya kupasi maci seyreder gibi oluyor insan.

ozunde tavsiye ederim kendilerini. southwest airlines'i da bu yuzden sevmistim.
  • yeni başlayan istanbul-mulhouse hattındaki düşük fiyatlarıyla ağız sulandıran, ilk fırsatta denenip test edilecek havayolu şirketi.
  • (bkz: #9897733) istanbul-londra hattında gidiş-dönüş yolculuğumu başarıyla ve sorunsuz tamamlamış olduğum, herkese tavsiye edebileceğim ucuz tatil kapısı. kısaca bilgi vermek gerekirse...

bilet alma işini önceden planlamanız, erken davranmanız direk olarak tatil bütçenize yansıyor. ben eylül ayında yapacağım gezi için biletimi temmuz sonunda almıştım, hesaplı oldu. uçuşunuzdan 6-7 hafta önce biletiniz alırsanız fiyatlar uygun oluyor. gec kaldığınız takdirde biletler pahalanıyor.
    yolculuğunuz istanbulda sabiha gökçen havalimanında başlıyor. sabiha gökçen'e ulaşmak zannedildiği kadar zor değil. avrupa yakasından sabiha gökçen'e ulaşmak isteyenler için taksimden, bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki defa servis kalkıyor. ayrıca 4.levent den saat başı servis bulmak mümkün. ücret 8 buçuk ytl. diğer ulaşım imkanlarını öğrenmek için sabiha gökçen havalimanının websitesini kullanabilirsiniz.
    sabiha gökçen'e ulaştıktan sonra check-in saatini bekliyorsunuz. check-in sırasında herhangi bir bilet ibraz etmeniz gerekmiyor. sadece pasaportunuzu göstermeniz ve de lazım olursa diye rezervasyon numaranızı bilmeniz yeterli. uçak içerisinde nerede oturacağınıza, uçak içerisinde karar veriyorsunuz. yani check-in sırasında yer, sıra numarası almıyorsunuz. insanların check-in'e gelme sıralarına göre kuyruklar oluşturuluyor, sonra boarding time gelip çattığında kuyruklar sırayla servisle uçağa alınıyorlar.
    uçak içerisinde size ücretsiz ikramlar sunulmuyor. ancak yemek servisinden faydalanabiliyorsunuz. fiyatlar o kadar da pahalı değil. ingilterede herhangi bir cafeyle, hatta marketle kıyaslanabilir düzeyde. kabaca 3-5 £ luk bütçeyle, çorba sandviç kahve almanız mümkün.
    istanbul'dan londraya ulaşmanız yaklaşık 3 buçuk saat alıyor. londra'ya bir saat uzaklıktaki luton hava alanına iniyorsunuz. londraya gitmek isteyenler için burası en uygun yer çünkü, diğer havaalanları gibi büyük olmadığı için kalabalık da olmuyor. londra değil de başka yere gidecekseniz, biraz sıkıntı olabilir çünkü aktarmalar genelde heatrow havaalanında yapılıyor. önce oraya ulaşmak için extra 1 bucuk saat harcıyorsunuz. direk heatrow'a inenler bu bakımdan daha avantajlı. luton'dan londraya gitmenin bir kaç yolu var. otobüs, tren ya da dolmuş. otobüsler national express ve green lineadlı iki firma tarafından işletiliyor. green line' ı tavsiye ederim. otobüsleri daha yeni daha konforlu. ücret yaklaşık 10£.
    ingiltere'de tren ücretleri, otobüslere göre hep daha pahalı. gözlemleyebildiğim kadarıyla aralarında en az 4/3, yer yer 3/2 'ye varan bir oran var. o yüzden ben treni tercih etmedim, fiyatını da bilemiyorum. dolmuş dediğim ise easy bus'a tekabül ediyor. yolculuk yapmak istediğiniz saate göre bu servisler (yamulmuyorsam ford transit gibi birşeydi) 2£ ile 10£ arası bir ücret karşılığı sizi londraya götürüyor. bütün bu imkanlar dönüş yolculuğu için de geçerli. bildiğim kadarıyla green line londra'daki victoria stationdan, luton'a her yarım saatte bir servis kaldırıyor (24 saat). dolayısıyla, dönüş saatiniz benimki gibi abuk bir saatte bile olsa, pek sorun yaşamıyorsunuz.

özetle söylemek gerekirse, hem gidiş hem de dönüş yolculuğumu gayet sorunsuz atlatmış bulunuyorum. bu kadar düşük ücret karşılığı kafamda oluşan, acaba uçakları uçuyor mu? gibi soruları kafamdan sildim. herhangi bir problemle de karşılaşmadım. hatta londradan dönerken 25 kilo fazla bagajımı da ücretsiz aldılar, mutlu oldum. uygun fiyata sağladıkları bu imkan için kendilerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

bu arada, pilotlar ara sıra soytarı anonslar yapıyorlar yadırgamayın....
  • yolcuları, check in yaptırma vaktine göre a, b, c, d diye sıralara ayıran havayolu. yolcuları bu kategoriye göre uçağa alıyorlar, a olan önce giriyor filan. erken check in yaptıran yol alır, pencere kenarı kapar manzarası göz alır hadisesi.
    genel olarak rahat. ama ısıtma yeterli değil sanırım. "aman canım uçağın içi sıcak olur" deyip ince giysilerle binme gafletine düşmeyin. giyinin, sarının, öyle oturun. soğuk oluyor.
    son not olarak, basel dönüşlerinde vize problemi kalmamış gibi görünüyor. havaalanına elinizi kolunuzu sallayarak girip, isviçre vizeniz olmasa bile isviçre çıkışından çıkıp, her tarafa serpiştirilmiş easyjet oklarını takip ederek rahat rahat sıranıza girebiliyorsunuz.
  • londra-istanbul gidiş geliş vergiler dahil 73€ ya bilet sattığını iddia eden şirket.
    deli mi ne, o paraya ben dalamana gidip gelemiyorum.

hanım topla bavulu kahvaltıyı hyde parkta yapcaz.

edit: bu entry based on true story olup, 14 subat gidis 16 subat donus icin alınmıstır. fazla sevgilisi olan?
  • sevenleri kavusturan, ayriliklari anlamlandiran, hayalleri gerceklestiren havayolu olusumu.
  • şimdi çok zengin bir babanız olduğunu varsayın. babanızın size iş kurun diye 20 milyon* avro verdiğini hayal edin. işte bu şirket böyle kurulmuştur. sahibi arkadaş babadan zengindir. ulan ben de artistik yaparım baba parasıyla! terbiyesiz it!

*20 milyon diye hatırlıyorum ben bu sayıyı. başka da olabilir. ama fikir anlaşıldı sanırım. adios.
  • londra ucuslarinin buyuk kısmını luton havalimanindan yapan sirkettir.
    ayrica deneyin derim bazen bu fiyata bu hizmet iyi diyeceksiniz.
hesabın var mı? giriş yap