şükela:  tümü | bugün
 • ax 'in 32bit olani.. low 16-bit'inde ax'in kendisini high 16-bitinde ise direk ula$ilamayan ve ancak rol eax,16 gibi bir komutla access olabilen bir kismi tutar..
 • extended accumulator registeri
 • creative'in aureal firmasini satın alması ile son verdiği aureal hükümdarlığının yeni adı. kaibliyetsiz eax'a aureal kanı eklenince eax-2 oldu... daha sonra (bkz: olaylar gelişir)**
 • arkasında creative olmasaydı piyasada tutunamayacak olan ses api'si. daha bir çok api vardı ki, bunlardan bazıları ciddi araştırmaların sonucuydular ama her zaman olduğu gibi yaygın olan firmanın kötü de olsa yaptığı, bilinmeyen firmanın yaptığı mükemmel işten daha çok ilgi gördü* .
  destekleyen ses kartlarına sahip olanlar bilir, eax aslında çok basit bir şekilde 2 çıkış yerine 4 çıkış konmasıyla halledilmiştir. hiç bir teknlojik özelliği yoktur. kolay gözükür ama efektler konusunda çok yardımcı olmadığı için, (daha doğrusu efektleri kaliteli olmadığı için) programcıya çok iş düşer. üstüne işlemciyi gereğinden fazla zorlar.

  creative, ses kartı alanındaki rakip firmaları birer birer satın alıp, onların teknolojisi ile eax'ı adam etmeye başlamıştır. hayret verici olan eax'ın ilk adam gibi çıktığı kart olan sb live'ın da ensoniq satın alındıktan sonra, ensoniq'in daha önce geliştirmiş olduğu bir çiple* çıkmış olmasıdır.
 • ax'in (bkz: accumulator) (bkz: register)ah + al oldugunu hatirlayarak;

  eax = ?? + ax
  eax = ?? + `ah` + al

  hatta en genel olarak;

  hede = rol eax, 16
  ( ya da hede = shr eax, 16 )

  eax = hede + ax
  eax = hede + ah + al

  denebilir.