şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin ilk bağımsız plak kesim şirketi. al'york'tan tanıdığımız ediz steel ve keihan khasmakhi tarafından bu yılın başlarında temelleri atılmıştı, yoğun bir hazırlığın ardından ilk mahsuller plakçalarda dönmeye başladı. bugün duyurulan al'york'un river isimli teklisi için lathe cut tekniği ile ürettikleri plaklar "türkiye'de üretilen ilk plak" olma özelliğini taşıyor. taner öngür 45'likleri sırada, eazycut hakkında detaylar şurada.
  • türkiye'deki ilk plağı üretmeseler de şu an türkiye'de plak kesen tek firma olma olasılığı yüksek.
    evet, plak çok özel ve çekici bir medya. kestikleri plaklar görsel olarak da güzel gözüküyor fakat maalesef ses kalitelerine bakınca bu işten anlayanlar hayal kırıklığına uğruyor. daha da kötüsü plak basım işini kolaylaştırdıkları için kaliteyi daha da aşağı çekme ihtimali var. özenilerek kaydedilmiş eserlerin bu teknikle kesilerek plakta iyi duyurulma şansı oldukça düşük. ama diğer yandan sevgilisine, arkadaşına, vs. jest yapmak adına plak hediye edip hatıra bırakmak için de güzel bir girişim.
    belki de ülke içerisindeki rekabeti iyi anlamda tetiklerler.
    kendilerini geliştirmelerini ümit edelim ki, zamanla ülkemizde de iyi kalitede plaklar basılabilsin. yoksa döviz kurlarının mevcut haliyle yurt dışına bağlı olduğumuz sürece yerli müzisyenlerin plak basma maliyetleri gün geçtikçe artacak.