• o kadar çok boktan konular için yeri göğü yıkan bu ekşi sözlük, umarım bu konu için de aynı duyarlılığı gösterir.

ben uzaktan eğitim veren daha doğrusu vermeye çalışan bir öğretmenim.
    çoğu meslektaşım da whatsapp, eba, zoom üzerinden ders vermeye çalışmakta benim gibi.

açık konuşayım velilerinden " bilgisayar ücreti " isteyen meslektaşlarımla ilgili haberleri görünce utanıyorum.
    öğretmen maaşı ülkemiz gerçeklerinde gayet iyi bir maaştır. lâkin benim utandığım esaslı bir konu daha var ve bu konuda hiçbir şey yapılmıyor!

bu ülke, öğrencilerine tamamen ücretsiz ve sınırsız internet erişimi veremiyor! vermiyor!

yok 3 gb'a kadar sınırsız erişim, yok 8 gb'a kadar ücretsiz eba falan gibi reklamlar dönüyor!
    ulan bu nasıl karaktersizliktir?

" 3 gb'a kadar sınırsız " gibi bir cümlenin mantığı nedir?

annesinin telefonundaki internet hakkı bittiği için ders alamayıp ağlayan öğrenciden,

komşusunun internetine bağlanabilmek için evinin çatısında uğraşan babasının yanına çıkıp maalesef oradan düşerek hayatını kaybeden daha sekiz yaşındaki çocuktan,

2020 yılında hâlâ daha evine bilgisayar alamayacak hadi aldı diyelim internet bağlatamayacak yoksulluktaki ailelerden,

hiç mi utanmıyorsunuz?

hadi diyelim borçla morçla akıllı telefon aldılar eve.

ki bu konuda da ayrı bir şerefsizlik dönüyor piyasada. tablet, bilgisayar ve telefon fiyatları uçtu uzaktan eğitim sürecinde.

fakat hadi diyelim aldılar telefonu bir şekilde.

sen bu öğrenciye hiçbir kota koymaksızın eğitimi için gireceği sitelerde yahut uygulamalarda sınırsız internet erişim hakkı getirmek zorundasın.

öğrencim ağladı lan bugün benim. evet, çoğu öğrenci derslere katılmıyor belki ama sen o derse katılmak isteyen o bir öğrenci için seferber olmalısın.
    belki senin geleceğin o çocukta gizlidir.

yazık.

bu ülke, fırsatçıların ülkesi artık. yaşadığım mahallede bir sürü evde internet erişimi sıkıntısı yaşanıyor ve teknik ekipler günler sonra geliyorlar şikayetçi eve.

gerekirse bir sürü eleman alacaksın. normal zamanlarda halkı sömüren, faturalar gecikse hemen yaptırım tehdidinde bulunan, müşteri hizmetlerini herhangi bir işlem için aradığınızda son ödeme tarihi geçmemesine rağmen sizi sürekli ödenmemiş faturanızı ödemek için bilmem kaç numaraya basın diye uyaran şirketsin sen.

öğrencilere yazık!
    bu ülkede her evde bilgisayarlar akıllı telefonlar üçer beşer adet değil!
    ve kimsenin umrunda değil bu durum.

hepinize yazıklar olsun.

ha bu arada gsm şirketlerinde şöyle bir uyarı da var:

" o ay içerisinde kullanılmayan haklar sonraki aya devretmeyecektir! "

ne kadar küfretsem az.
  • instagramı youtubeu ücretsiz yapan operatörlerin uyguladığı strateji.
    eba, zoom ve diğer eğitim uygulamalarında internet kotadan yememeli.

edit: pardon zomzom olacaktı. canını yediğimin bu güzel çocuklarımızın geleceği için eğitimle ilgili her şeyin ücretsiz olması gerekir.
  • maske vermez ama maske zorunluluğu getirir. internet vermez ama uzaktan eğitimi zorunlu kılar. sağlıktan yararlanmazsın ama zorla gss borcu çıkarır. yoksulluk sınırında maaş alırsın zorla gelir vergisi keser.

ama adı sosyal devlet...
  • bakan ziya selçuk :“eğitimde asıl yük öğretmen maaşlarıdır.” demişti. öğretmenin aldığı maaşa bile göz diken bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız eba mı ücretsiz olacak. eğitim ücretsiz ama internet ücretli. utanıyorum ve tiksiniyorum.
  • eba için tanımlanan internetin sadece eba internet sitesinde geçmesi olayıdır.

canlı dersler bu kapsama dahil değil çünkü canlı dersler çoğunlukla zoom üzerinden yapılıyor.

bu yüzden tanımlanan internet paketleri reklamdan başka bir şey değildir.

edit: canlı derslerin tümü sistem dışı. tanımlanan internet hiçbirinde geçerli değil.
  • bu konuda atılacak bir adımın eğitime verilen değerle eş olduğunu düşünüyorum.
  • bugun devletin genclerine verebilecegi ucretsiz internetler, basit donanimli ama okul icin yetecek laptoplar falan hepsi nerede biliyor musunuz?

be$tepe'deki sarayin betonlari icinde gomulu.

akp cocuklarinin altindaki luks arabalarda benzin.

son 18 yilda turkiye'de muazzam bir teknolojik atilim yapilabilirdi. yapilmadi.

bir sonrakine oy verirken bunlari hatirlayip verin.
  • sorun ziya selçuk'a, "ücretsiz yaptık" diye anlatır. çünkü haberi yok, eba canlı ders de ücretsiz mi, zoom'dan ders mi yapılıyor.

10 senelik öğretmenim, daha öncesinde de takdir edersiniz ki öğrenciydim. vallahi şu dönem kadar rezalet bir dönem görmedim. ziya selçuk her okulda ateş ölçüyoruz diyor, bir sefer ateş ölçümüyle girmedim okula. maske var diyor, maske falan getiren yok. hes kodu var diyor, hes kodunu ben aldım astım, 1 aydır orada duruyor, şu an açıp baktım:

bu karekodu okutan kişi sayısı: 0

iyi kötü bir müsteşar yusuf tekin vardı o götürüyordu meb'i, şimdi tepetaklak iniyor aşağı. resmi yazı yok. her okulda farklı bir uygulama. bir şeyleri yapıyorlar 3 gün sonra yapın diye emri geliyor.

başlangıçta hepimiz umutlandık ettik de bir sonraki kabineye kadar idare ederse iyi. sürekli bir boncuklar saçayım da idare edeyim derdinde. halka yutturuyorsun da biz 1 milyon öğretmen yutmuyoruz bunları.
  • çocuklar ölmesin. canlı derste izleyebilsinler.

https://www.sondakika.com/…-cocuk-catidan-13646436/
  • bu konuda çok sıkıntı yaşıyoruz. bazı yerlerde hiç internet bile yok. fahiş fiyatlarla internet faturaları ödüyoruz. yahu hiç değilse bi kere de ödediğimiz vergiler bizim işimize yarasın.
hesabın var mı? giriş yap