şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hurafe)
  • (bkz: gematria)
  • ebced kelimesi arap alfabesindeki harflerin kolay ezberlenebilmesi için harflerin birleştirilmesiyle meydana gelen 8 anlamsız kelimenin ilkidir. diğerleri ise hevvez, hutti, kelemen, sa'fas, karaset, sehaz ve zazağ...
  • (bkz: ebcet)
  • ebced'in kaynağının fatiha suresi olduğu söylenir. surenin 7 ayet olması ve 1'den 7'ye kadar olan sayıların toplamının 28 vermesi bu iddiayı kuvvetlendirir. 28 ise suredeki kelime, arap alfabesindeki harf sayısıdır.

yine ebced hesabı ile ortaya çıkarılan bir başka tuhaf durum ise kur'an-ı kerim'deki kelime sayısıdır. esma-ül hüsna'daki 99 isim bismillahirrahmanirrahim'in harf toplamı olan 786 ile çarpıldığında kuran'daki kelime sayısı olan 77814'e ulaşılır.
  • sekiz gruba ayrılan arap alfabesinin ilk grubu.
    elif, be, cim ve dal harflerini belirten grup.

arap alfabesinin gruplanması ise şu şekildedir;

ebced, hevvez,huttî`, kelemen, sa'fes, karaşet sehhaz dazıg+len

ebced harflerinin sayısal kıymetleri;
    elif = 1 | be = 2
    cim = 3 | dal = 4
    h = 5 | vav = 6
    ze = 7 | ha = 8
    tı = 9 |ye = 10

kef = 20 | lam = 30
    mim = 40 | nun = 50
    sin = 60 | ayn = 70
    fe = 80 | sad = 90

kaf = 100 | rı = 200
    şın = 300 | te = 400
    se = 500 | hı = 600
    zel = 700 | dad = 800
    zı = 900 | gayn 1000

farsçaya mahsus olan p, ç, j, g harfleri b, c, z, ke gibi hesaplanır.

sami dillerdeki bu sıralamaya bağlı sayılsal değerler oldukça cezbedici bir konu olagelmiştir benim için hep.
  • şurada başarısız bir online uygulaması bulunan hesaplama. o kadar başarısız ki isimlerin gerçek ebcedinin yanına yaklaşmıyor.

not: bunu ben kodladım. bir ara geliştiririm dedim ama o ara hiç gelmedi. belki daha sonra.
  • bildiğim kadarıyla ebced hesabını kullanarak yazılı metne matematiksel mesaj gömebilirsin. mesela 31'in ebced'de karışılığ "el" oluyor diye biliyorum. bundan kelli 31 çekmek demekteyiz.
  • eski çağlardan bu yana bütün büyücüler ve birçok farklı dinin mutasavvuf kesimi tarafından kullanılmış, fonetik sistemin ilk icat edildiği dönemden bu yana bir şekilde harflerin içinde yer ettiğini düşündüğüm harf hesabı metodu. latin alfabesi, ibrani alfabesi, arap alfabesi (ve belki başka birçok dil ve alfabe) için oluşturulmuş farklı versiyonları mevcuttur. avrupa geleneği içerisinde (bkz: gematria) olarak bilinir.
  • arap harflerinin sayı karşılıkları ile uğraşan bir bilimdir..