şükela:  tümü | bugün soru sor
 • democratic peace theorynin kaynagını aldıgı teori..
 • (bkz: perpetual peace)
  (bkz: eternal peace)

  (bkz: zum ewigen frieden)

  prusyalı filozof ımmanuel kant'ın 1795 yılında kaleme aldığı "ebedi barış üzerine felsefi deneme" başlıklı makalesinde, 6 adet ön 3 adet nihai 2 adet de ek maddeyle oluşturmaya çalıştığı dünya barışı formülasyonu.

  bu iddianın öncesinde (bkz: aurelius augustinus):”de civitate dei”(413-426), (bkz: dante alighieri) (1265-1321) “de monarchia”, (bkz: padovalı marsilius):”defensor pacis” (1324), (bkz: desiderus erasmus):”querela pacis undique getium ejectae profligataeque” (1517), (bkz: sebastian franck):”kriegbüchlin des frides”(1539), (bkz: emeric cruce):”le nouveau cynee on discours d’estat representant les occasions et moyens d’establir une paix generale et la liberte du commerce par tout le monde. aux monarques et princes souverains de ce temps”(1623), (bkz: william penn): “ an essay on the present and future peace of europe bu the establishment of a european diet, parliament or estates” (1693), (bkz: abbe de saint-pierre): “projet pur rendre la paic perpetualle en europe” (1712-13), (bkz: jean jacques rousseau): “jugement du projet de paix perpetuelle de monsieur abbe de saint-pierre (1756/1782) ve (bkz: jeremy bentham): “the principles of ınternational law-plan for an universal and perpetual peace”(1786/1789) tarafından ortaya atılan barış formüllerinin ve barış teorileri çalışmalarının en meşhurudur.

  ebedi barış üzerine felsefi bir deneme 18.yy'daki aydınlanmacı ve kant'ın kendi aklı öne çıkaran felsefesiyle oluşturduğu eserlerinden birisidir. birinci dünya savaşı sonrası ortaya çıkacak uluslararası ilişkiler disiplini içerisindeki liberal düşüncenin temel taşlarından birini oluşturduğu felsefesiyle birleşmiş milletler fikrinin mimarlarındandır.

  ebedi barış ifadesini kant, hollandalı bir hancının, bir mezarlık resmi çizilmiş tabelasından almıştır. bu ifade esasında almanca'daki zum ön ekinden dolayı tam çevrilmek istenirse "ebedi barışın yeri" manasına gelir. yani hancı ebedi barışın yerini mezarlık olarak göstermektedir.

  kant'a göre hancının anlatmak istediği üç şey olabilir;
  1)ebedi barış tüm insanlık için ancak ölümcül huzurda mümkündür. bunun dışındaki yaşamda ebedi bir barış düşünülemez.
  2) ebedi barış ancak harbe doymayan hükümdarların dünyayı yok etmesiyle mümkün olacaktır.
  3)bu fikir birtakım hayalperest filozofların uydurduğu bir haldir. ancak barış erişilebilir bir hal değil, ancak ölümün soğuk gerçekliğiyle mümkündür.
 • juan mayorga'nın yazdığı, ülkemizde yunus emre bozdoğan'ın yönettiği oyun.

  konusu :

  bilinmeyen bir yerde üç farklı cinsten köpek değerli beyaz tasmayı elde ederek anti-terör uzmanı olmak için mücadele ederler. peş peşe maruz kaldıkları testler günümüzün en dikkat çekici etik ve politik çelişkilerini ortaya çıkarır.

  --- spoiler ---

  oyunda bulunan odin ve concon adındaki iki köpek güçlü yapıları ile ortaya çıkıyor. ve beyaz tasmayı kazanmak uğruna birbirlerinin arkasından her türlü işi çeviriyorlar. sahipleri onlar için hiç bir anlam ifade etmezken duyguları ile değil temel içgüdüleri ile hareket ediyorlar. diğer köpeğimiz immanuel bu iki köpeğe göre daha güçsüz yapıda. fakat adalet ve barıştan yana, içgüdü yerine duygularını kullanıyor. ve sahipleri immanuel için bu dünyada en önemli şey. oyunda "edebi barışın sağlandığı tek yer mezarlıktır" cümlesi beni benden alan cümle oldu. ve edebi barışı sağlamak isteyen immanuel'in oyun sonu odin ve concon tarafından öldürülmesi bu dünyada maalesef ki gerçekten edebi barışın sağlanamayacağını doğrular nitelikteydi.

  --- spoiler ---
 • entropi sahnede 2016 - 2017 sezonundan beri sergilenen tiyatro oyunu. türkiyede ilk kez sahneleniyor. esas adı lapazperpetua, ispanyol yazar juan mayorga yazmış. antiterör köpeği olmak için yarışan 3 köpeğin farklı etaplarda kapışmasını konu alıyor. çok iddialı sözler var. köpeklerin oyunculuklarına kefilim. kaldırılmadan mutlaka izleyin. memlekett meselesi olan, insana bazı şeyleri sorgulatan oyunların ömrü fazla olmuyor.