• --- spoiler ---

hangi güzellik vardır ki hiç bitmesin, her dakika sizi meşgul etsin, bütün egonuzu, benliğinizi ve dikkatinizi bir tek noktaya toplasın?
    --- spoiler ---

(bkz: aşk)

bizim hanım ile olan aşkımız.
    sonsuza dek sürse aynı keyfi alırım.
  • bir dakika, öteki dünyadaki keyiflerden bahsediyoruz da sıkılma konusuna gelince neden duraksadık? aklımızın iflasına karar vermeden, evvela bir düşünelim.
    şimdi bizim seçeneklerimiz olacak değil mi?
    mesela ben playstation oynamayı seçtim, neye göre yapmış oldum bu seçimi?
    keyiflik derecesine göre mi? beni buna yönlendiren içgüdü nedir?

aynı anda çalılara uzanma seçeneğine de gidebilecekken beni bundan alıkoyan, ikisi arasında bir seçim yaparken kıstas olarak dikkate alacağım şey, işte o, ''canımın istediği'' olmayacak mı?

yani ben, sanatsal bir tablo yapmayı playstation oynamaktan daha sıkıcı bulmazsam, o koltuğun başına nasıl oturacağım?
    eğer sıkılma durumu yoksa sonsuza dek aynı şeyi yapıp duracağım o halde...
    beni oradan kaldırıp başka bir uğraşa teşvik edecek bir içgüdünün olması gerekiyor.
    keyif varsa, daha az keyif de vardır.
  • ebedi hayatın bir ödül olmadığı açık. ebediyen hayat yaşamak diye de bi kavram yok. canlılar doğar, yaşar, ölür. cansızlarda kullanılır veya kullanılmaz.

ebedi hayattan kasıt islam dininde geçen ahiret hayatıysa, yine ikili durum söz konusu. iyi olan yer cennet, kötü olan yer cehennem. hangisinde nasıl bir ebedi hayat var kimse bilmiyor.

yalnız şu da bi gerçek ki; hayatın varolmasını isteyen bir kudretin, neler yapabileceği. bütünü bir anda yoktan var eden, var ettiği bütünü bir anda yok edebilir. yani kıyamete kadar olan zamanı yaşattırıp, araftan sonrasını iptal de edebilir.

olacağı iddia edilebildiği gibi, olmayacağı da iddia edilebilir.

asıl soru şu: bunu bilebilecek olan kimdir?
  • ebedi hayat sizce de sıkıcı değil mi? hangimizin ''sonsuza dek sıkılmadan yapmayı sürdürürüm.'' diyebileceği bir hobisi var?

ya da şöyle sorayım, bu dünya üzerinde ne kadar yıl yaşamak istersiniz? 100 yıl? 300 yıl? 1000 yıl? hadi 100.000 yıl olsun. bu kadar yaşanmışlığın üzerine hayattan keyif alabilir misiniz? hangi güzellik vardır ki hiç bitmesin, her dakika sizi meşgul etsin, bütün egonuzu, benliğinizi ve dikkatinizi bir tek noktaya toplasın? var mı bu türden bir haz, böylesine bereketli bir meşgale?

bir süre sonra sıkıntıdan patlayıp, bu kez yok olmak için yalvarır insan.
    bana kalırsa, eğer sonsuz hayat diye birşey varsa, ödül değil işkencenin ta kendisi olur.
hesabın var mı? giriş yap