şükela:  tümü | bugün
  • "torf gübresi için eber gölü'nün nasıl kurutulacağını anlatan doçent" olacaktı. içi içine sığmadı.
    https://www.youtube.com/watch?v=ebgeasue718&t=203s

1.30'dan itibaren.

olağanüstü biyolojik çeşitliliğe sahip, onlarca kuş ve balık türüne yuvalık ve kimi göçmen kuşlara misafirhanelik yapan, nadir lotus çiçeği alanlarımızdan, binlerce yıllık doğal oluşum eber gölü'nü öldürmek pahasına gölün dibindeki torf gübresini yağmalamak için güzelim doğa harikasının nasıl kurutulması gerektiğini anlatan afyon kocatepe üniversitesi’nden doç. dr. ferruh aşçı'dır kendileri.

aslında ferruh bey, ağababalarının gözlerini diktiği doğal ve korunması gereken servetlerimiz olan diğer gölleri yağmalamaktan da bahsediyor; ama büyük pasta eber gölü olduğu için oraya odaklanmış.

eber gölü'nün dibinde bulunan torf, doğal yapıya geri dönülmez hasarlar verilerek ticarileştirilmek isteniyor. göl sit alanı olduğu için, doğal sit alanları kanunlarının arkasından dolanılarak doğal yapının sürdürülebilirliğine katkı amacı görünümünde, "dip çamuru temizliği." adı altında bir yandaşa bedelsiz ihale ediliyor.

"tarım ve orman bakanlığı'na bağlı 5. bölge müdürlüğü afyonkarahisar şube müdürlüğü “eber gölü sulak alanının korunması ve kullanımının uzun vadeli olmasının sağlanması ve sulak alana zarar verilmeksizin (15 ağustos-15 mart 2020) tarihleri arasında ‘ekolojik rehabilitasyon amaçlı dip çamuru çıkarımının bedelsiz olarak yaptırılması’ adı altında ihale gerçekleştirmesi 20 haziran tarihinde de karara bağladı."

arkadaşlar, ben akşehir gölü'nün kenarında doğdum büyüdüm, o büyülü güzelliğin gözlerimin önünde yavaş yavaş yok oluşuna direnerek şahit oldum. bu iktidardaki kafanın, üç beş oy için ya da maddi çıkar için bir gölü gözünü kırpmadan öldürebileceğini çok iyi biliyorum. göller yöresindeki göllerin çoğunu da iyi bilirim, 42 yaşımdayım. bugüne kadar ekolojik rehabilitasyon için dip çamurunun alınmasına ihtiyaç duyan göl görmedim..!

bir süre önce bu haberi havuz medyası, "eber gölüne temizlik müjdesi." kabilinden vermişti.

https://www.star.com.tr/…muru-temizlenecek-3830187/

2019 aralık ayında gölde şüpheli yangınlar çıktı, sazlıkar yandı. ardından bu haberler fox tv başta olmak üzere medyada yer almaya başladı
    ihaleyi alan firma, bir süre kepçe ve kamyonlarla gölün batı yakasından kamyonlarca torf gübresini aldı götürdü ve bilinmeyen bir nedenden dolayı çalışmayı durdurdu. (kişisel tahmimim; konu medyaya yansıdığında, daha büyük akbabaların devreye girmiş olması. hani anlaması kıt olan falan...)

yöre halkı tepkili, gölün sazlıklarından ve balıklarından geçimlerini sağlıyorlar ve bu torf işi olursa göllerine, balıklara ve sazlara veda edeceklerini biliyorlar.

chp afyon milevekili burcu köksal geldi, sorunları dinleyip etkileşimde bulundu!
    (kaşkolu güzel; ama abartılı uzundu)

aslında videoya da konu olan eber gölü ve torf yağması meselesi hakkında pek çok farklı biçimde başlık açılabilirdi; lakin benim kanıma en çok dokunanı, bir bilim insanının bu yağmaya rıza üretmek için verileri çarpıtarak elinde tuzlukla hıyara koşması oldu.

videoyu seyrederseniz sermaye lehine, akademi-medya(demirören) el ele gölün kurutulmasına nasıl da vicdan ve ahlak yoksunu olarak rıza üretmeye çalıştıklarını anlarsınız.
    teşekkür ederim.
  • iddialar doğruysa, o torf çamuru bir şekilde sorumluların boğazına girsin, içecek bir yudum su bulamasınlar. değilse, söz konusu beddua evrenin derinliklerinde kendisini imha edecektir.
  • türkçe ne enteresan; "kurtulacağı" ile "kurutulacağı" arasında pek dikkat çekmeyen bir "u" harfi fark var ve anlam bütünüyle farklılaşıyor. ben önce "kurtulacağı" diye okudum.
  • doçentlik böyle bir şey mi lan?
    altında değerli bir şey bulunan tüm doğal yapıların ırzına geçmek midir bilim yapmak?

yalnız akp sanırım bu işe uyanmamış daha yada dedikleri kadar değerli bir şey yok orada. yoksa bizim bildiğimiz akp, önce orayı 3 kuruşa özelleştirir sonrada yağmalanması için özel yasaları anında çıkarırdı. susun amk, uyandırmayın şu vandalları.
  • ne çekiyorsak bu yarı cahillerden çekiyoruz.
    sizde hardal tanesi kadar insanlık bulunmaz mı?
    neden doğayı kendinizin malı sanıyorsunuz?
    bu coğrafyanın akademik dünyasından şaşırtmayan açıklama.
    gübrede boğulun.
  • doğa ile savaş halindeyiz. eğer kazanırsak, kaybedeceğiz demiş hubert reeves. bu adam bir de doçent he mi?
  • gölün haberi şimdi fox'ta.
    medet ya murdoch. senden başka gören yok buraları.
  • nükleer silahları da ikizleri takke ile buluşturan pazar esnafı tasarlamadı, onları da yapan bilim insanları idi.
    ama bu çok kör göze parmak olmuş. bir caydırıcılık yarışı temeli falan yok. direkt yağma.
  • yiyin efendiler yiyin nasıl olsa size dokunan bir yanı yok. tek istediğiniz daha çok para daha çok muhtaç halk. ne zaman duracaklar diye soruyorum ama yanıtı o kadar belli ki... durduracak kişiler yine siyasiler ama denk güçte olmadıkları sürece hiçbir etkileri olmayacak. yerin dibine batsın kazanacağınız o paralar da siyasetinize karıştırdığınız sözde eğitimcileriniz de!
  • 20 yıl sonra içilecek su bulunamadığında susuzluktan gebermesini dileyeceğim doçenttir.