şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gölün önceki hali: görsel

  gölün şimdiki hali: görsel

  türkiye'nin en büyük 11. tatlı su kaynağı olan afyon'daki eber gölü'nün tamamen kuruyarak, haritadan silinmesidir. gölde, 146 kuş türünün yanında su yılanı, domuz, saz vaşağı, kurbağa ve balık türleri gözlemlenebiliyordu.

  göle sınır olan derekarabağ köyü'nün muhtarı yaşar kandemir, "sultan dağı ve afyonkarahisar tarafından sular geliyordu ama önünü kestiler. gölet ve baraj yaptılar. gölün bütün kaynaklarını kestiler. su gelmiyor hiçbir yerden. sadece yağmur yağarsa geliyor. balık, balıkçılık bitti, hiçbir şey kalmadı. sadece saz türü var şu an. burası tarıma elverişli en azından tarıma açılsın. en az burada 10 bin dekar arazi var. çöl oldu burası. tarla sahibi olmayan onlarca kişi var onlara verseler herkes eker kazanır" dedi.

  doğayı, canlıyı yaşatıp, koruyabilicek bir tane devlet politikası, adımı olmaz mı kocaman ülkede be kardeşim.

  link
 • her yanı saz olan suyu pek az olan göldü.

  2001 yılında karayolları haritasından kocaman göl varmış burada gideyim de kenarına çadır kurayım diye yola çıkıp, ortasında cücük kadar su birikintisi kalmış gölü görünce hayal kırıklığına uğramıştım. demek ki o da kalmamış.
 • hayırlı olsun. hemen konut projesi yapmak lazım, arazi boş kalmasın.
 • kafasina gore artezyen vurup su cikaran, hes yapilinca ne iyi diyenlere haktir.
 • eylül ayında ziyaret etmek istemiş ancak büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. göller bölgesi'nde yer alan bir göl kuruyordu!!! bölgedeki bir vatandaşla gölün durumunu konuştuğumda mevsim itibariyle gölün bu durumda olduğunu söylemişti. evet bahar ve yaz aylarında yağışlar azdı ve bu etkiledi. ama tek başına bu faktöre bağlamak kolaylık olur. kontrolsüz yer altı su kullanımı, kontrolsüz kuyular, hesler. bunların hepsi etkiliyor. daha büyük sorunlar ile bir yere kadar mücadele edebiliriz, küresel ısınma gibi. ancak insan elinden kaynaklanan faktörlere bir an önce çözüm bulunmalı. bir jenerasyon çocukken gördüğü gölü, 10-15 bilemediniz 20 sene sonra çocuğuna "burada zamanında bir göl vardı" diye anlatıyor, kulağa efsane gibi geliyordur.

  çevrenin gözümüz önünde deformasyonu büyük acı. ve sanırım bundan herkes sorumlu, doğal olarak da herkese görev düşüyor. farkındalık ve saygı. bizden sonra gelecek nesle yaşama dair pozitif katkı verecek doğal hayatı bırakmalıyız.
 • bir bolvadinli olarak yıllardır izlediğimiz olayın nihai sonucu. üzücü.
 • yanlış anlaşılmak istemem ama bu bölgede oy oranı; 24 haziran seçimleri
  r.t.e %60
  m.ince %22
  akşener%13
  diğer %5
  şimdi biz neyi nasıl değiştirebiliriz ki?
 • en derin yeri 21 metre olan, türkiye'nin en önemli göllerinden birinin çöl olması. görüntüler çok iç burkuyor. çok yazık olmuş.
 • dünyanın en büyük 4.cü gölü olan aral gölü sscb'nin pamuk tarlalarını sulama yapmasından ötürü çöle dönmüşken eber gölü'nün kurumasına pek şaşırılmamak gerek, şuan bulunduğumuz dünyada kimsenin doğaya, tabiata saygısı yok
 • oranın halkı tarlaları sulamak için dalgıç pompalar kullanmışlar. yani klasik bir çomar hareketi ile doğayı katletmişler. şimdi çeksinler acısını...