şükela:  tümü | bugün
  • beyle yapın. ama öncesinde düşünmek lazım biraz dimi...

şimdi doğru veya yanlış bir karar verip evlendiniz tabii ki başlangıçta bu kararın doğru ya da yanlış olduğu konusunda şüpheleriniz çok yok. heh işte öncelikle bu evliliğin rotasından emin olmadıkça çocuk yapmıyoruz ki ileride oluşacak huzursuzluklardan, anlaşmazlıklardan, düzen değişikliklerinden kaynaklanan küçük küçük psikolarımız olmasın.
    daha sonra mevcut durumlarımızı değerlendiriyoruz; ekonomik açıdan, biyolojik, fiziksel açıdan, psikolojik hatta yaşadığınız bölge ve ülke açısından (bkz: türkiye'de çocuk olmak), (bkz: suriye'de çocuk olmak) yani en geniş kapsamda mutluluğumuz açısından. ben yaşadığım hayattan mutlu muyum ki bu hayatı referans alarak, hayata kefil olarak bir birey dünyaya getireyim. ve getirdiğim bu çocuğa nasıl bir hayat hazırladım. en azından 1-2 özellik sağlanmalıdır ki ordan yürünecek bir yol çizilebilsin yavrucak. malum büyük mucizeler olmadığı sürece insanlar hayatlarının ilk 30 yıllarında ailelerinin kendilerine çizdiği çizgiden çok fazla uzaklaşamıyor veya uzaklaşmaya farklılaşmaya çalışırken o en güzel yıllarını bu uğurda feda ediyor. yani diyeceğim o ki bir ibrahim tatlıses iseniz deli gibi çocuk yapın. lahmacundan, pideden, çiğ köfteden, kebaptan her şeyden çocuk yapın en kötü ihtimalle saçma sapan albümler yapıp yine mutlu mesut yaşar o çocuk. zaten kafanızdan ak-47 mermisi yeseniz bile ölmüyorsunuz çocuk bir bilal olsa bile uzun süre arkasında siz varsınız. başka ülkeye sığınmış bi mülteci iseniz mesela saçma saçma iş yapmayın.
    he evlilik boka sardı adamın gözü dışarda veya kadın sorumsuz bilmem be. bişeylerin düzelmesi için çocuk yapmayı aklınızdan geçirmeyin. saçma sapan kararlarınıza yediğiniz boklara çare olarak çocuk yapmayın.
    ileride yalnız kalmayayım, elden ayaktan düştüğümde bana baksın şeklinde bencilce bir düşünceyle çocuk yapmayı planlıyorsanız o çocuğun ilk ivmesini sizin vermeniz gerektiğini unutmayın.
    çocuk kısmetiyle doğar, allah yardım eder vs kafasındaysanız zaten siktir edin ben size ne diyem.

şu ülkeye 80 milyon çok amk biraz düşürün şunu kurutun soyumuzu sopumuzu biraz.
  • kızınızın ya da oğlunuzun bir yaştan sonra kendi hayatı olacağını, sonsuza dek sizinle birlikte yaşamak istemeyeceğini bilin. kendinize bir yol arkadaşı değil yeni bir birey dünyaya getireceksiniz. kendi düşünceleri olan ve sizin düşüncelerinize muhtemelen katılmayacak bir birey.

eğer bunu kabul edemiyorsanız çocuk sahibi olmaktan vazgeçin, zira sonra çocuğunuz yetişkinliğe adım atınca hayatı hem ona hem kendinize zehir ediyorsunuz.
  • mağazadan oyuncak bebek almaya benzemez. renk model tercihin yoktur. olmamış bu diyip iade edemezsin. kırıldığında kendin tamir etmek zorundasın. bu oyuncaktan sıkıldım yenisini alayım, dersen hem eski hem de yeni bebekle oynamak zorundasın, çöpe atamazsın ya da küçük kardeşine veremezsin.
  • erkekler için vermek istediğim bazı tavsiyeler var.

bakın efendiler eşiniz gerçekten çok yoğun duyguların yaşandığı, fiziksel olarak da zor bir durum* 'dan çıkmış olacak. bu bizim hayatımız boyunca ne yaşarsak yaşayalım anlayabileceğimiz bir durum değil. bundan dolayı daha alttan alan taraf olalım.

bebeğin doğumundan sonra mutlaka bir kadın`:sizin anneniz veya eşinizin annesi olacak muhtemelen` yanında bulunsun yardım için. evet biliyorum karı-koca arasında mahrem yok, her şeyini biliyorsunuz birbirinizin ama daha önce doğum yapmış bir kadın yanında olursa eşinizin halet-i ruhiye'sinden daha iyi anlar. bu sizin içinde bu geçiş döneminde bazı kolaylıklar sağlar.

bebek büyürken, işten eve geldikten sonra lütfen bir köşeye bayılmayın. evet bazen gerçekten iş yerinde çok yoruluyoruz ama inanın kadın evde daha çok yoruluyor. hem ruhen hem fiziken yıpranıyor kadınlar. biz erkeklerde işin stresi, fiziksel zorluğu nedeni ile yıpransak da eve geldikten sonra en azından 1 saat bebeği anneden almak hem size hem de biraz boşluk bulan eşinize iyi gelecektir. bence dünyanın en iyi yorgunluk alan aktivitesi bebekle oynamak.*

bunun dışında ev işlerinde eşinize yardım edin dememe gerek yok sanırım.*

konuyla ilgili şöyle de güzel bir video var: