şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı "çekişmeli boşanmalarda ve velayet savaşlarında ebeveyne yabancılaşma sendromu" olup, psikonet tarafından yayınlanan 2017 basımı fuat torun kitabı. kitabın tanıtım yazısından alıntıyla:
  "boşanmalarda çocuğun programlı bir şekilde bir ebeveyne* yabancılaştırılması sonrası ebeveyne yabancılaşma sendromu gelişir. boşanmalarda velayet savaşlarının kazananı yoktur! iyi ebeveynler ilk önce çocuklarını düşünür. kendi ihtiyaç ve çıkarları için çocuklarını kullanmazlar! ister aynı evde ister farklı evlerde yaşasınlar, çocukların her iki ebeveynle de ilişki geliştirmeye hakları ve ihtiyaçları vardır! çocuklar, şahların savaşında piyon gibi kullanılmamalıdır!"

  "uzayan davalar, ebeveynin çocuğu görme çabaları, suçlamalar, suçlamalara karşı verilen cevaplar, çözüm için araya girmeye çalışan arabulucular, bitmek bilmeyen talepler bir şekilde ayrılmış olsalar da eşleri birarada tutabilmektedir."

  bağlantılı olabilecek unsurlar:
  *yabancılaştırılan ebeveyne karşı duyulan öfke
  * adil dünya inancının sarsılması
  * terk edilmeye karşı tepki
  * sevilmediği duygusu
  * aldatılmışlık duygusu
  * intikam duygusu
  * düşmanca da olsa etkileşim isteği
  * ekonomik eşitsizlik
  * namus kavramı
  * oyalayıcı manevra
  * yansıtma savunma düzeneğinin kullanılması
  * çocuğa karşı aşırı koruyucu davranma
  * saldırganla özdeşim
  * paranoid düşünce yapısı

  aile mahkemesinde boşanma davası sırasında eys, çocuğun belirtilerine dayanarak konmuşsa, velayet ile ilgili kararın yabancılaştırıcının belirti düzeyine dayandırılması, ikinci olarak çocuğun eys beltirti düzeyine bakılması önerilirmiş. yasal olarak yabancılaştırıcı büyüğün toplum hizmeti, ev hapsi, çocukla bağının kısıtlanması, hatta velayetin yabancılaştırılana büyüğe verilmesi gibi yaptırımlar söz konusu olabilir. ruh sağaltımı bakımından zorunlu eys terapisi ve geçiş programı uygulanıyorsa terapist gözetimi öneriliyor. yabancılaştıran-yabancılaştırılan anababa ikilisinin terapide birlikte görülmesi ilişki dinamiklerini değiştirebiliyor. uzak büyükle çocuğun yeniden ilişki kurmasını sağlamak için zorunlu sağaltımda bile yabancılaştıran büyüğün açık onayı gerekiyor.

  çoğunlukla etkin savaşım, önlemler ve terapi önerilmekle birlikte bazı yazarlar şiddetli eys'de yabancılaştırılan (uzak, velayeti alamamış) büyüğün bırakıp gitmesi ve çocukla ilişki kurma çabalarını sonlandırmasını en uygun çözüm olarak görmekte.

  çocuğun ileride yabancılaştırıldığı ana/babayla ilişki kurma yolakları:
  1. çocuğun olgunlaşması
  2. yabancılaşrırılan ana/babayla çocuğun karşı karşıya gelmesi
  3. eys yaşayan çocuğun kendi çocuklarından yabancılaşma yaşaması
  4. yabancılaştırılan ana/babanın dönmesi
  5. bir dönüm noktasına ulaşılması
  6. terapi etkisi
  7. geniş aile müdahelesi
  8. önemli diğer kişilerin müdahelesi
  9. yabancılaştıran ana/babanın diğerlerini kötü şekilde tehdit etmesine tanık olunması
  10. çocuğun yabancılaştıran ana/babanın belirgin bir yalanını yakalaması
  11. eys yaşayan çocuğun kendisinin anababa olması

  konuyla ilgili bir başka yazı ve bağlantı, bir tane daha..

  kişisel bir yorumla; bu durumda yabancılaştırıcı anababa teki hakkı olup da alamadığı veya alamadığını sandığı sevgiyi (ilgi, korunma vd.) yabancılaştırdığı eşinden ve çocuğundan ne pahasına olursa olsun tahsil etmiş oluyor. [her şey her şeyle ilgilidir ilkesi]

  (bkz: ebeveyn yabancılaştırma sendromu)
  (bkz: parental alienation syndrome)
  (bkz: medea kompleksi)
  (bkz: filisid)
  (bkz: çocuk istismarı)
  (bkz: beyin yıkamak)
  (bkz: günah keçisi)
 • ilginç ve araştırmaya, üzerinde konuşmaya değer bir konu.
  bizim toplumumuzda, bırakalım boşanmış veya boşanmak üzere olan çiftleri, sözümona sorunsuz devam eden evliliklerde bile ciddi bir oranda varolduğuna inanıyorum. özellikle annelerde bu eğilim biraz daha fazla gibi geliyor bana.

  edit: bu arada kavramın yabancılaşma yerine "yabancılaştırma" şeklinde ifade edilmesi daha uygundur diye düşünüyorum. çünkü meselenin temelinde çocuk üzerinde ebeveynlerden birinin diğerine yönelik yabancılaştırıcı, dışlatıcı bir davranışı var.