• eveeet.
    durduk yere ebola'yı da araştırmak zorunda kaldım son 2 gündür.
    bu hikayedeki pişmiş tavuk benim.

aylar önce üsküp'e ucuz bilet buldum. vize ile uğraşmak istemediğim için vize istemeyen ülkeleri; fırsat ve biraz para biriktirdiğimde gezme gibi bir hobbim var.

işte aylar önce üsküp'e uçak biletimi aldım. booking.com vasıtasıyla da uzun aramalar sonucunda merkeze yakın ucuz ve sade bir otelde; geziye 2 gün kala iptal edebilme seçeneği ile otel rezervasyonunu yaptırdım. bu arada seyahat tarihlerim 16/10 ve 19/10 tarihleri arasında.

dün yani 14 ekim'de "ulan şu otelin odalarını modalarını booking.com'da gördük, google earth'den yerini de biliyoruz, hadi bir de dış görünüşü ve çevresi nasıl acaba" diyerek google'a hotel super 8 macedonia araması yaptım. abovv, iyiki de yapmışım.

fotoğraflara tek tek bakarken gözüme şu fotoğraf ilişti. lan dedim acaba ambulans ne arıyor otelin önünde. bi tıkladım. friend of english victim ebola died in macedonia.

o an kaynar sular döküldü kafadan. "aha gideceğim otelde ebola'dan adam ölmüş, bravo sana bahtsız ertunga, senin şansını s.kim" kelimeleri istemsizce çıktı ağzımdan.

sonra siteye tıkladım.

fotoğraflar döküldü önüme. otel karantinada. gerçi adamın alkolden mi, ya da ebola'dan mı öldüğü belirsiz ama semptomları ebolaya benziyormuş. kanını da test için almanya'ya göndermişler.

1
    2
    3
    4

koşa koşa booking.com'a girdim.
    son gününde rezervasyonu iptal ettim.

1-2 saat içinde otelden mail geldi.

--- spoiler ---

ın addition ı am sending this email to inform you that there is no ebola virus in skopje. yesterday it was announced and was read the official confirmation that the results of the blood of the deceased are negative, and that macedonia does not rule the ebola virus. our hotel is not on quarantine and are back to normal. we will be very glad and happy if you choose again to be our guest in the requested period. the hotel has available rooms, and will be our great pleasure if you choose again our hotel. ıf you have any further questions, please do not hesitate to ask. regards daniela nikolova
    --- spoiler ---

kısaca çevirelim.

üsküp'te ebola yok, dün bunun açıklaması yapıldı. kan testi negatif çıktı, herşey normale döndü. gelin kalın, ağırlarız falan filan.

siee.

kalınır mı lan orada?
    gerçi otel adına da üzüldüm. bok oldu ticari gelecekleri.

buradan son güne kadar ne mail ne de uyarı yapan booking.com'a da sevgilerimi(!!) iletiyorum. yani ben tesadüf eseri şu haberi görmeden gidip mal mal kalabilirdim orada ki kesin kalacak olanlar da vardır.

üsküp konsolosluğunu aradım, gelin gelin bi bok yok dediler ama çok da inanmadım valla. neyse, ben gözü kararttım, gidecem, görecem oraları.
    eski ebolalı otele de en uzak oteli seçip yeni rezervasyon yaptırdım. dönemezsem kendinize iyi bakın.

adios.
  • şu haliyle bir dönemler moda olan ani bulaşıcı hastalık kaynaklı küresel felaket senaryosu filmlerindeki gibi bir seyir izlemektedir.

beyler bayanlar, biz burda rte, anayasa mahkemesi, seçimlere dalmışken, dünya yok ukrayna'yı yok kim kardeshian'ın götünü konuşurken bu hastalık bir kabus gibi gün be gün afrika'ya yayılmaya devam ediyor. kasıp kavuruyor.

günümüzde ulaşım bu kadar hızlı ve etkili iken avrupa'ya veya amerika'da bir ülkeye bulaşması an meselesi. ki sanırım ancak böyle bir şey olduğunda nihayet birileri kürsel bazda bir alarm verecek.

daha kötüsü mü ne. daha kötüsü thy'nin afrikada bir dolu ülkeye sefer yapıyor olması ve değil bu gelen yolcular için en azından havalimanında basit bir kaç kontrolü yapacak personel ve bu tedbiri alacak kafa, bir ebola hastası gelse ve taksim'de ben ebolaya yakalandım yardım edin dese ne eğitimli personelimiz ne sonrası için tedbirimiz var.

dua edelim bu hastalık daha güçlü bir salgına dönüşmesin.

bu güzel vatandan da uzak dursun. çok uzak.
  • bir belgeselde izledim ebolayla mucadelede de artik antiviral, antibakteriyel ve antihistaminikligi ile bilinen kangal ekstresi kullaniliyor. kangallardan alinan akyuvarlar, zerk edildikten sonra ebolayi dolasimda buluyor, birisi onden oyalarken, digeri arkadan dolasip ebolanin mitokondrisine gogus vuruyor, sonra hucre cekirdegine girip isini bitiriyor. doktor ekibi ebolayi ye diyene kadar basinda bekleyen bu akyuvarlar, sindirim ve diskilama sisteminde bulduklari tenya ve serit tipi kurtlari da adeten olduruyorlar.
  • ayırt edici bir semptomu bulunmaması gibi bir sıkıntısı olan hastalık. çok geç olana kadar çoğu semptom grip ile aynı seyreder, baş ağrısı, ateş, öksürük, eklem ağrıları falan derken hasta birdenbire kan kusmaya, kanlı ishal geçirmeye, ağzından ve gözlerinden kan gelmeye falan başlar ki hastalığın en ayırt edici semptomu budur (kaldı ki bu bile yeterince ayırt edici değildir, ebola'nın mesken bellediği batı ve güney afrika'da kanlı ishal ve kusma yapan başka virütik hastalıklar da vardır). hastalar kanamadan değil, kanamalara sebep olan cytokine storm adındaki bir döngünün sonucunda gerçekleşen çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölürler.

hastalığa sebep olan ebolavirus hava yoluyla bulaşmaz, vücut sıvılarına temas ile bulaşmaktadır, tükürük, sümük, kan, açık yara teması gibi. bilinen 5 ayrı virüs straini vardır, bunların dördü insanlar için tehlikelidir, en tehlikelisi olan ebov, yani zaire ebolavirus, şu anki epidemic durumunun müsebbibidir ve en çok görülen ebola salgını sebebidir. ebov kaynaklı ebola'da ölüm oranı son 27 yıl içinde %83 olup, hastalıktan kurtulanlarda dahi virüs dormant halde durabilmekte ve özellikle erkeklerde meni yoluyla cinsel şekilde bulaşmaya ve tekrardan salgın oluşturmaya devam edebilmektedir.

bilinen bir aşısı ve tedavisi yoktur, virüsün sebep olduğu semptomlarla savaşılarak hem fırsatçı enfeksiyonlarla, hem de organların sağlam kalması için mücadele verilir. çok tehlikeli bir hastalık olmasına karşın hijyene önem verilen yerlerde tutunma şansı azdır çünkü hava yoluyla bulaşmamaktadır. sürekli afrika'da görülmesi de bu yüzdendir.

gene de hızlı öldürmesi ve semptomlarının belirleyici olmaması yüzünden tehlikeli bir biyolojik silah olarak görülür ve en ciddi klasman olan "bioweapon 4" sınıfındadır.

adı da ilk kez göründüğü yer olan kongo'daki ilk çıkış noktası ebola nehri'nden gelmektedir.

(bkz: #44734951)
  • bana ciddi paranoyalar yaşatmasının yanında, eğer böyle giderse gerçekten, ciddi anlamda tüm dünyada çatır çatır yayılmasının işten bile olmayacağını düşündüğüm tehlike.

istanbul atatürk havalimanı'nda çalışıyorum. dış hatlarda. gidiş geliş, dış bölge arındırılmış bölge hiç fark etmiyor, iş günü içerisinde her yerde işim oluyor ve her yere girip çıkıyorum.

inanır mısınız ben hayatımda bu kadar pis bir ortam görmedim. bir iki kere işiniz düştüğünde geldiğinizde böyle görünmeyebilir. ancak her gün sabahtan akşama kadar buranın her bölgesinde zaman geçirirseniz çok daha iyi gözlemliyorsunuz. temizlik yapılmıyor bir kere. gözlemlediğim kadarıyla buraya temizlik hizmeti veren kattenbeck isimli şirketin bir iki ağır topu teftişe çıkmadığı sürece görüntü olsun diye bile uğraşılmıyor temizlikle. tabi temizlikten kastım gerçekten temizlik. yerde biriken çöplerin toplanmasından bahsetmiyorum. ya da çöp torbalarının taşmamasından değil o torbaların belki de 3-4 haftada bir değişmesinden bahsediyorum.

inanır mısınız hele o körükler o kadar pis ki, herhangi bir uçağa girdiğimde o bölgede nefesimi tutuyorum desem yalan söylemem. bir boka yaramayacağını ben de biliyorum.

tuvaletlere girmeyi hiç istemiyorum bile. anlatamam çünkü. anlatsam da siz inanmazsınız. abarttığımı hatta uydurduğumu düşünürsünüz.

yüzlerce ülkeden yüzbinlerce insan gelip gidiyor. tek ihtiyaç hsatalığı kapmış sadece 1 insanın tuvaleti adabsız bir şekilde kullanması. bu kadar. bütün hava limanına 24 saat içerisinde yayılır.

bu kadar ciddi bir durum varken, nasıl bu kadar iğrenç bir şekilde bu kadar umarsızca önlem alınmıyor inanamıyorum. illaki bir facianın başlaması mı gerekiyor önlem alınması için.
  • laboratuvarda üretilmemiş hastalıktır, filovirüsler herhalde primatlar ve memeliler yeryüzünde var olduğu son 200 milyon yıldan beridir varlar. insanoğlu tropikal ormanlara doğru yayıldıkça bu tip virüslere daha çok maruz kalıyor ve egzotik hastalıkları görüyoruz, kaldı ki laboratuvarda silah olarak üretilmişse gayet başarısız bir virüs, zor bulaşıyor. mis gibi çiçek ve grip virüsleri ile daha vurucu silah geliştirirlerdi ebola'ya gelene kadar.

bu arada maymunlardan değil meyve yarasası (fruit bat)lerden insanlara geçtiği sanılıyor. cinsel ilişki kurulmamış yarasalarla ama mis gibi yemişler hayvanları.
  • amerika'ya nakledilen ve afrika'da virüsü kapan iki doktordan genç olanı hastalığın tedavisi için geliştirilen ama henüz insanlar üstünde çok denenmemiş ilacın elde olan azıcık dozunun daha yaşlı olan bayan hastaya verilmesi için hakkından feragat etti.

ancak gelen haberler ilacın beklenen ölçüde etkili olmadığı yönünde.

elbette taaa abd bile ebola haberleri ile yıkılır , abd kamuoyu hastalık konusunda bilgilendirilip abd tüm afrika uçuşuna sahip havalimanlarında tedbirler alırken biz yine allaha emanetiz.

hala alınmış en ufak bir tedbir yok. alınan sözde tedbirler gösterişten ibaret.

bay rte bir cumhurbaşkanı seçilsin de inşallah maşallah bu işlerede sıra gelir di mi.
  • malesef ki henüz taşıdığı önem anlaşılmamış afrika kaynaklı ve her geçtiğimiz gün yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan virüs.

şöyle ki afrika kaynaklı çıkmış olsa da bölgeye gönüllü olarak tedaviye giden kimi doktorlara dahi bulaşmıştır. yakalananlar için kesin bir tedavi yöntemi söz konusu olmasa da yayılmanın önüne geçmek için karantina uygulamasına başvuruluyor.

geçtiğimiz günlerde dr. kent bradley aldı bir şahıs hastalığa yakalandı ve özel tek kişilik stabil bir uçakla u.s'e getirildi. dramatik bir hikaye var ortada. karısı 45 dk boyunca bir camın arkasından konuşmak zorunda kalmış.

u.s'in belirttiğine göre her ne kadar kesin bir tedavi yöntemi olmasa da kendileri hastayı karantina altında bulundurarak olabidiğince hayatta tutmaya çalışacaklarmış. yani asıl nokta hastanın kurtulması değil enfeksiyonun tanınmasıymış.

görüldüğü gibi avrupa ve amerika ülkelerine yayılmaya başladı virüs ki bu ülkeler epey tedbirliler. bizdeyde havalimanında anca kemer kontrolü yapıldığı için yakında türkiye'de görüceğimizi düşünüyorum bu virüsü. ondan sonra kaşınıp dursunlar. kuş gribinde tavukları kestikleri gibi ülkede olmayan maymunlara göz koyarlar artık.

umarım sivri zekalı yöneticilerimiz seçimlerden biraz zaman bulur da önlem almayı akıllarına getirir.

kaynak: u.s. ebola patient at atlanta hospital
    http://www.cnn.com/…ealth/ebola-outbreak/index.html
  • "ali şen'e ebola kırıp geçiriyor demişler. transfer edelim demiş" diye bir geyiği vardır.
  • insanlarin $i$erek olmesini saglayan maymun ve afrika origin'li hastalik. biyolojik bir silah oldugu yonunde uzun sure geyikler donmu$tu.
hesabın var mı? giriş yap