şükela:  tümü | bugün
  • facebook ve youtube'da videoları paylaşılan,2,5 yaşında,dünya tatlısı,sarışın çocuk. hayatımda gördüğüm en sevimli çocuk diyebilirim.
    evliliğe, çocuk sahibi olmaya hiç isteği olmayanlara bile 'lan acaba?" dedirtecek türden.
    popüler kelebek videosu için; kelebek
  • türkiyedeki en güzel gen havuzlarından birine sahip bebek. çok tatlı insan eriyor karşısında, evrim akının çocuktan al haberi programında denk gelmem ile beni ekrana kilitledi sonradan kelebekten korkan minnak olduğunu anladım. 10 seneye değişmez ise ekranların en bilindik yüzlerinden olur zaten.
    edit: çocukluğunu yaşayamayacak bu gidişle annesi buraları okuyorsan biraz daha rahat büyütün çocuğu.
  • allah'in varliginin delili gibi cocuk. boyle bir guzellik rastgele olamaz.
  • paso cumle cümle yemek tarifi ezberletilip, bu tekrarladigi her cümleyi ard arda birlestirip tvde yayinliyirlar.
    buna da bizim millet bayiliyor.

nesi ilginc bu kadar anlamadim.

ayni programda diger çocuklarin da repliklerinin cogu metin yazarlarinin yazıp ezberlettigi cumleler gibi duruyor.
  • youtube'daki şu videosu, şöyle bir açıklama ile kaldırılmış, dünya tatlısı:

"ebrar alya demirbilek keleb..." bu video, leyla demirbilek tarafından bulunulan bir telif hakkı talebi nedeniyle artık kullanılamıyor.

elbette ailesi rahatsız olabilir, kaldırtabilir ancak 'telif hakkı talebi nedeniyle' denilmesi bana biraz rahatsız edici geldi.

bunun dışında; ömrü uzun, bahtı açık olsun tatlışın.
  • çocuk istismarı sadece cinsellikle mi yapılır diye sorgulatan minik kız çocuğu. bakın arkadaşlar bu çocuk, daha bebeklik yaşlarında anne ve babası tarafından reklam ajanslarına kaydettirilmiş, deliler gibi kamerayla çocuklarının her saniyesini sosyal medyaya yükleyip rant ve beğeni kazanmak istenmiştir. siz masum duygularınızla güzelliği sebebiyle takip ediyor ve beğeniyor olabilirsiniz. bu çocuk ilköğretime bir sosyal medya fenomeni olarak başlayacak. arkadaşları arasında ona fazla ilgi gösterenler, kıskananlar, farklı bir çocukmuş gibi davrananlar olacak. bu fazla ilgi ve alaka ileride psikolojik bozukluklara sebebiyet verebilir. bunun en yakın örneğini, evde tek başına filminin çocuk yıldızı olan macaulay culkin yaşadı. küçük yaşlarda çok fazla ilgiye ve şöhrete sahip olan bu kişi, daha sonra yalnızlığın getirdiği hayal kırıklığını bastırmak için uyuşturucu bağımlısı oldu. bu yazdıklarımı saçma bulan ve "sende abartıyorsun canım! " diyen yazarlar olabilir. bir sinemacı olarak kameranın ve şöhretin insan psikolojisinde oluşturduğu etkileri oldukça iyi biliyorum. ayrıca aşağıda paylaştığım linki istediğiniz psikiyatriste izletebilirsiniz. normal insanların gülüp geçtiği, " ay ne kadar da tatlı kız! " dediği videoya karşı size nasıl argümanlar sunacak çok merak ediyorum.

https://youtu.be/qcdin6juppe

bu video çekilirken annenin tek düşündüğü şey gelecek olan "like" sayısı ve insanlardan gelen ilgiyle, bu çocuk sayesinde kazanacakları reklam parası...
  • yeni bir melinasmom vakası.

çocuğun her saniyesini videoya çek, sosyal medyaya yükle, üç kuruş için çocuğunun masumiyetinden faydalanıp para kazanmaya kalkış, o kadar.

para ve gösteriş için çocuğunun geleceğini rezil eden tipik türk ailesi.

evet evet daha fazla like alın ve daha çok kazanın. çocuğun üstündeki elbiselerden, giydiği şapkalardan sponsorluk bedeli alın. sonra da utanmadan youtube videolarından telif bedeli almaya kalkışın. biraz modernizm özentisiyle ortadoğulu olmaktan kurtulamıyorsunuz. bu kadar basit..
  • çocuktan al haberi programının tanıtımında denk gelip, tüm bölümleri izlememe sebep olan dünya güzeli bu.

anlatması zor ama bu çocuğu görünce tuhaf oluyor içim, sanki yaptığı, söylediği hiçbir şeye kızamazmışım gibi, sanki her isteğini sorgusuz sualsiz yerine getirirmişim gibi geliyor. o derece şeker o derece tatlı ama internette araştırıp ailesinin yüklediği tonla videoyu görünce bahtının güzel olmasını daha çok umut eder oldum. zira bilinçsizlik ve hırs yüzünden zarar görmüş pek çok çocuk var, hollywood'a gitmeye de gerek yok. bizim toplumda örnekleri çoktur, isim yazmayayım şimdi. dahası henüz üç yaşında garibim.

her yaptığını videoya çekip yayınlamak, adına internette kanallar açmak sevgi falan değildir, düpedüz övünmek, böbürlenmektir. hatta insanların doğası gereği yaptıkları bir işlem sonunda, şanslı olanlara yine doğanın karşılık olarak verdiği bir hediyedir çocuk, yani hayatta kazanılmış bir başarı falan değildir, kazanılmış statü de değildir, çok yanlış gelmişsiniz siz. bırakın çocuk gibi yaşasın, çocuk olsun, yazık etmeyin.

edit: menajeri de varmış, ciddiyim.
  • ıkea reklamlarinda gorunen sari kiz.
    "abur cubur" .... "her zaman yiyemeyiz" repligi ile hafizamizda.
  • ekranda gordugum en guzel, en tatli cocuk. cok da zeki. tam bir kutu bebek. ınsan bu guzelligi birak twye cikarmayi sokaga cikarmaya korkar. o kadar ki guzel ve tatli. konusmasi, gorunusu isirip yemelik tam.

fakat maalesef cok bilincsiz bir aileye sahip. ozellikle annesi cocugun her anini videoya kaydediyor. su yasinda menajeri var, 3 yasinda sayisiz video ve fotografa sahip. kucucuk cocuga bu kadar yuklenmek, ona asiri sosyal medya, kamera yuklemesi yapmak hic dogru degil. birakin cocuk cocuklugunu yasasin. artik bir zaman sonra cocugun tepkileri de yapaylasmaya basliyor. nolursa olsun o bir cocuk ve oyle kalmali.