şükela:  tümü | bugün
 • mardinli bir ailenin çocuğu. marmara üniversitesi turizm rehbercilik bölümü’nden mezun olmuş. 25 yaşındayken yılın girişimci işkadını seçilmiş.
 • basque culinary world prize'da ilk ona kalmış mardin'li kadın.
  cercis murat'ın sahibesi.
  etkileyici kişilik.
  dua ediyorum ona; yüz bin euroyu alınca eminim şu ana kadar yapabildiklerini katlayacaktır.
 • ebru baybara demek şu an mardin’de artık efsaneleşmiş bir konak olan cercis murat konağı demektir.

  ders kitaplarına konu olacak cinsten sıradışı ve başarılarla dolu bir hayat hikayesi onunkisi . saygı duyulası anadolu kadının en güzel örneklerinden biri denilebilir .

  hayatının baharında yaşadığı istanbul’da mardin’i turizm ile tanıştırma hayaliyle bu kadim şehre geçer

  güvenlik sorunu nedeniyle turizm geliri yok denecek kadar az, çiftçisi tarımdan uzaklaşmış, bir başka gelir kaynağı olan sınır ticareti de ortadoğu’daki savaş nedeniyle bitme noktasına gelmiş, işsizlikle boğuşan, kadınların pek çoğunun eşleri olmadan evlerinden çıkamadığı bir kentte, bu gerçekten de cesaret isteyen bir işti.

  birçok dinden ve kültürden insanın bir arada yaşadığı bu kentte, mezopotamya’nın ortak yaşam değeri olan mutfak kültürünü araç olarak kullanıp, insanların istihdam edilmesine katkı sağlamak hedefiyle ebru baybara ve beraberindeki 21 kadın, tarihi bir süryani konağını özgün değerlerine uygun olarak restore edip, bir restoran haline getirdiler. böylece mardin’in ilk turistik işletmesi ve aynı zamanda bölgenin ilk ve tek şef restoranı olma özelliği taşıyan “cercis murat konağı” hayat bulmuş oldu.
 • hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenleri şöyle alalım.