şükela:  tümü | bugün
  • 1976 ankara doğumlu fotoğraf sanatçısı, kısa film yönetmeni ve oyuncu. kendisi aynı zamanda yönetmen nuri bilge ceylan'ın eşidir. cannes'dan 2 baba ödülle dönen uzak filminin oyuncularından olur.

ebru yapıcı adıyla imzaladığı ve kıyıda ismini taşıyan, zamanında pek beğenilmiş bir kısa metrajı vardır.
  • duyarlı ve anlamlı insan. yanındayken aklımdan hep bir film karesi geçiyor. dalgalar en çok ona yakışırdı.
  • nuri bilge ceylan´in iklimler filminde basarili oyunculugunu sergileyen ve en iyi yönetmen ödülünde cok büyük bir payi olan, cerceve konusunda basarili, fotografci, sinemaci ve oyuncu güzel insan. sanirim en cok turuncu ve kahverengini seviyor.
  • iklimler'deki rolüyle oyunculuğunu ispat etmiş, güzel yüzü, anlamlı bakışları ve has oyunculuğuyla iklimleri ve kendini aklımıza kazımıştır. filmden çıkınca ne filmi ne nuri bilge ceylanı, en çok onu konuştuk.
  • nuri bilge ceylan in son filmi üc maymun un senaryosunda görev almis, özlenen insan.
  • eşi olan nuri bilge ceylan gibi siyah beyaz fotoğraf hastası olan insan
  • fotoğraf konusunda eşinden oldukça etkilendiği belli olandır. nuri bilge ceylanın sitesinde gördüğümüz photoshopta boyama tekniklerini sitesine yüklediği hemen hemen her fotoğrafta uygulamış. bu sayede çekici renklere sahip olmuş her fotoğraf lakin aynı fotoğraflarda nbc de kolaylıkla hissedilen fotoğrafik bakış pek mevcut değil. genel olarak insan çekilmiş ve çekilen kişiler kadrajın ortasında yer bulmuş kendine. fotoğrafta kurallara uyulmasına karşıyımdır. ne de olsa bir şey anlatırken bunu kurallara göre değil de kendimize göre anlatmak isteriz ama bu fotoğraflarda bari üçte bir kuralına uyulsaymış dedim ne yazık ki. her fotoğraf birbirine benzediği için bir yerden sonra sıkıyor insanı ard arda bakmak. belki o fotoğrafların hepsini yüklemek yerine arasından birbiriyle uyumlu alt alta geldiği zaman birbirini tamamlayabilenler sergileymiş ebru hanım daha uygun olurmuş.
  • yeşilçam ödülleri'nde nuri bilge ceylan ve ercan kesal ile birlikte en iyi senaryo ödülü almaya çıktıklarında nbc ''ben önceden senaryolarımı yalnız yazıyordum o yüzden de hiç ödül alamıyordum. şimdi neden ödül aldığım ortada sanırım'' diyerek kendisine datlı mı datlı bir jest yapmıştır.
  • eşine * yalnızca "bilge" diye hitap eden güzeller güzeli bir kadın ve iyi bir senaryo yazarı
  • iklimler'deki o rolüyle oyunculuğunu ispatlaması zor şahsiyet. o role sokaktan geçeni koysan aynı "başarı"yı sağlar yâni, o denli...