şükela:  tümü | bugün
 • ilk göz ameliyatını gerçekleştiren, tıpta alkolü, cerrahide dikiş malzemesi olarak hayvan bağırsağını ilk kez kullanan hekim ve simyacı şahsiyet. 865-932 tarihleri arasında yaşamıştır.
 • hekim, eczacı ve filozof.
  diş ağrılarını gidermek için afyon ve alkol kullanmış. bu yüzden diş ağrısında analjezik maddeleri ilk kullana hekim olarak tarihe geçmiş.diş çürüklerini sakız ve şaptan yaptığı bir simanla doldurmuş. boraksı dolgu maddesi olarak kullanmış.bütün bunlar diş hekimliği alanında yaptığı çalışmalar iken tıp alanında yaptığı çalışmalar:
  -çiçek ile kızamık arasındaki farkları ortaya koymuş.
  -sülfirik asit ve formik asit gibi maddeleri tanımlamış.
  -distilasyon işlemini uygulamış.
  -vebalı evleri, kızgın çakıl üzerine sirke dökerek elde ettiği formaldehit gazı ile dezenfekte etmiş. (çok marjinal ya)
  -civayı tedavi amacıyla kullanmış. ( insan metabolizması için fazla toksik olan civayı ne tür bir tedavide kullanmış acaba?)
  -operasyonlarda dikiş malzemesi olarak koyun bağırsağı kullanmış.
  ve bunların hepsini 9. yüzyılda yapmış (helal olsun)
 • princeton universitesi kilisesinde vitrayinin bulundugu alim.

  http://yfrog.com/13img3331tj
 • gözlerine inen katarakt dolayısıyla öğrencilerinin ameliyatla tedavi önerisini râzî'nin, "artık çok geç; zaten dünyayı yeterince gördüm!" diyerek kabul etmemesi ona yakışan bilgece bir tavır olarak değerlendirilir.

  ayrıca islam düşünce tarihinde dini epistemoloji zeminde, ahlakı da bir felsefe problemi olarak ele alan ilk düşünür kindî olmuştur. deist dünya görüşü dolayısıyla bir dine ve peygamberlik kurumuna inanmayan râzî'nin ahlakı dinden bağımsız ve tümüyle bir felsefe sorunu olarak ele alması doğaldır. nitekim razı'ya göre tanrı'nın verdiği akıl gücü ve adalet duygusu sayesinde insan, peygamberin ya da herhangi bir ruhaninin önderliğine gerek kalmadan iyiyi kötüyü, yararlıyı, zararlıyı, güzeli, çirkini, doğruyu, yanlışı, haklıyı, haksızı birbirinden ayırt edebilir. kaldı ki insanlar arasından peygamber ve insanlara mürşid olarak gönderilmesi tanrı'nın mutlak hikmet, adalet ve merhametiyle bağdaşır bir durum değildir. çünkü filozofa göre, akıl ve adalet duygusuyla donatılan insanlar sahip oldukları yetenekler açısından da eşit düzeyde yaratılmış olup daha üstün niteliklere sahip seçkin bir peygamberin var edilmesi bu eşitliği bozar. tarih boyunca yaşanmış olan savaşların çoğunun gerisinde din farklılığının bulunduğunu ileri süren razi'ye göre insanları bir dine bağlanmaya yönelten şey taklit duygusu, atalara ve geleneğe saygı, devletin bünyesinde yer alan din bilginleri ile dini ayin ve törenlerin halk üzerindeki etkisidir.
 • orta çağ'a damga vuran müslüman düşünce adamlarından birisidir.

  islam felsefesinin öncülerinden kabul edilir.

  hakkında detaylı bir incelemeye şuradan ulaşılabilir: (bkz: el razi kimdir?)
 • tıpla ilgilenmeye çift başlı bir çocuk görmesi ve bunun sebebini merak etmesi sonucu başlar.bağdat'ta ilk büyük hastaneyi kuran kişidir.bu hastaneyi kurmadan önce dönemin halifesinden bir hayvan kesmesini rica eder ve bu hayvanın etlerini şehrin belirli noktalarına koydurur.etin en geç bozulduğu yere tarihin ilk büyük hastanesini kurdurur.
 • ebu'l-ferec abdurrahman ibnü'l-cevzi'ye göre islam tarihinin en korkunç zındıklarından biridir.

  böyle zındığa can kurban.
 • bizim zamanımızda türk-islam filozofları arasında bahsi geçerdi razi'nin. halbuki adam türk değil iranlı, müslüman değil deist. çok şükür felsefe derslerini azalttılar da böyle saçmalıkların önüne geçtiler.
 • princeton üniversitesi şapel'inde anısına yapılan meşhur vitray için tıklayınız:

  https://c1.staticflickr.com/…87950_57bc475297_b.jpg
 • direkt universiteye ait şapelin pdf'inde de görebilirsiniz ismini. 12. pencere.

  http://web.princeton.edu/…tes/chapel/chapeltour.pdf
hesabın var mı? giriş yap