*

şükela:  tümü | bugün
 • abd'lilerin mazlum iraklilara sistematik igrenc i$kenceler yaptigi, bagdat yakinlarinda bir cezaevi. i$bu i$kence haberlerinin büyük bir sansür altindaki ve hükümet kontrolündeki abd medyasinda ba$göstermesi akla bazi soru i$aretlerini de getiriyor. anla$ilan abd bunu kontrollü, isteyerek ve tamamen bilerek yapiyor. belli ki "sadece 6 asker yapti" söylencesi, günahin vebalinin bu askerlere yikilmasiyla olaylarin gerçek boyutlarini gizleme maksadi güdüyor. bunlara verilecek sembolik cezalarla da "aklanma" tamamlanmi$ olacak.

  bu cezaevi'nin ilginc bir diger özelligi de saddam zamaninda da ayni amacla kullaniliyor olmasi. i$kence magdurlarinin "saddam bunlardan daha insafliydi" türü aciklamalari i$galci sömürgenlerin $erefsizliklerini çok iyi anlatiyor. hatta bir tanesi, "abd'liler geldiginde çok sevinmi$tim, soguk su bile vermi$tim; onlar bana tecavüz etti" demesi çok aci.
 • taguba raporunda belirtilen iskencelerin** bir bolumunun gerceklestigi hapishane. tabii biz isgalcilerin irakta yaptiklarinin muhtemelen cok kucuk bir kismini biliyoruz, ancak ebu garip fotograflari nedeniyle hareketlenen insanlarin su ana dek somut bir eylemde bulunmasalar da dusunsel bir harekete gecmeleri nispeten sevindiricidir. her ne kadar sozlukte amerikan teroru hakkindaki baslik ve entrylere uzun zamandir rastliyor olsam da ilk kez basinda gercek anlamda bir kipirdanma sezdim. klasik "vile!" kapaginin disinda, ornegin asli aydintasbas'in yazdigi, bence ilgi cekici ve basarili "banal kotuluk" makalesini onerebilirim; sabah gazetesinin web sitesinde okuyabilirsiniz. (http://www.sabah.com.tr/…004/05/10/aydintasbas.html)
 • kapısında "burada çekim yapan vurulur" yazan hapishane.. *
  allahtan sadece vuruyorlar, bir de hapishanenin içine soktuklarını ve "normal" muamele yaptıklarını düşünsenize?
 • bağdat ile felluce arasinda bir cezaevi

  (bkz: fantezi dunyasinda yeni bir cigir)
  (bkz: ingilizlerin asker maceralari)
 • batı'nın, batı insanının gerçek yüzünün ortaya çıktığı yer. bilinçaltlarında müslümanlara, doğululara nasıl baktıklarının apaçık göstergesi. batıyla, hıristyanlarla sürekli diyalog kurmaya, uzlaşmaya çalışan saflar için ibretlik yer.
 • manzaralarından yepyeni fragmanların tekrar basina döküldüğü, olan biteni sanki kimse bilmiyormuş gibi gorenlerin "şoke olduğu" işgal usûlü zorla güzellik yuvası.
  (bkz: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=178817)
  (bkz: münferit)
  (bkz: lynndie england)
  ve
  (bkz: muhtelif)
 • ırakta bu bölgeye "abu ğreeb" derler.
 • bukadarida yeter artik dedirten iskencelerin ayyuka cikisinin son halkasi avustralya hukumet televizyonu sbsin yeni goruntuleri yayinlamasiyla amerikan hukumetinin sorusturma kapsaminda hazirladigi dvd ortaya cikti. bu kadar zulum nedendir bilinmez neden isitilip isitilip yeniden gundeme geliyor bilinmez; sanki goruntulerin coklugu arttikca harekete gecen insan sayisi artiyor sanke irakta zulme ugrayanlar icin bisiler yapiliyor. hayir sadece zulme ugrayanlar yeniden ve yeniden asagilanmis oluyor.
  ayrica haberin detayli bilgileri icin (bkz: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=179009).
 • (bkz: my lai)