şükela:  tümü | bugün
  • usame bin ladin kadar bilinen bir isim olmasa da küresel cihad hareketinde büyük etkisi olanlardan biridir. el kaide nin medya biriminin başındaki adam gadahn, amerikan vatandaşı olan yemen asıllı mücahid enver evlaki ve el kaide nin arap yarımadasındaki medya kolu ınspire dergisinden samir khan gibi etkili kişiler tarafından suri nin stratejileri ön planda tutulmuştur.

    "küresel cihad düşüncesinin oluşmasında oldukça kritik bir rol oynayan stratejistlerden biri de ebu mus'ab el suri'dir. asıl adı mustafa bin abdulkadir sit meryem nasardır. halep'te doğan suri halep üniversitesi mekanik mühendislik bölümü mezunudur. 1980 yılında ihvanı müslimin hareketine katılmış, 1982 hama isyanında rol almıştır. hama katliamı esnasında kurtulmayı başaran suri ispanya'ya iltica etmiş burada ispanyol bir bayanla evlenmiştir. 1987 yılında afgan rus harbine katılan suri 2001 yılında da el kaide saflarında abd'ye karşı savaşmıştır. suri'nin 11 eylül saldırılarında etkin rol aldığı düşünülmektedir. 1997 yılında bir çok avrupa ülkesini gezen suri bir dönem islami çatışmalar araştırmaları birimi isimli bir kurum açıp yönetmiştir.

    hakkında avrupa ve amerika'da onlarca yüksek lisans ve doktora tezi yazılan, binlerce makale ve onlarca kitaba konu olan bu kişi küresel cihad'ın mimarı olarak tanımlanmaktadır. 20 yıllık siyasi ve askeri tecrübelerini 1700 sayfalık el mukaveme (küresel cihad cepheleri direnişi) isimli kitabında yayınlayan ebu mus'ab el suri abd ve rusya'ya karşı yıllarca savaşmış ve hareket üzerinde ciddi etki bırakmıştır. ebu mus'ab el suri'nin kitabı el mukavame amerikan askeri kolejlerinde okutulan baş yapıtlardan biridir. yayınlandıktan kısa süre sonra bizzat cıa tarafından kısa sürede ingilizceye çevrilen eser batı ittifakı tarafından küresel cihad düşüncesini ve dünya görüşlerini anlamada en önemli kaynak olarak kullanılmaktadır.
    ebu mus'ab el suri 2005 yılında ravalpindi'de pakistan askerleri tarafından tutuklanmış bazı kaynaklara göre burada bir süre kaldıktan sonra suriye'ye teslim edilmiştir. suriye isyanı sırasında hapisten kurtulan bazı mahkûmlar el suri'nin şu an suriye'de hapiste bulunduğunu bildirmişlerdir." abdülkadir şen
  • küresel cihad hareketini, henüz tamamlanmamış yahut evrilmekte olan bir süreç olarak ele alırsak şayet, es-suri bu evrimin son halkasında yer edinir. küresel islami direniş çağrısı isimli 2 ciltlik eserinde cihadi nesilleri 3e ayırır ve 1. nesil cihadileri 60lardan 80lere kadar entellektüel alanda faaliyet gösteren, sıklıkla müslüman kardeşlerden veya onlara yakın olan ideologlar olarak tanımlar. (seyyid kutub ve mevdudi-her ne kadar biraz farklı da ele alsa- gibi. 2. nesil cihadiler ise aktif olarak cihad sahasında bulunmuş ve gözlemleriyle birlikte 1. neslin entellektüel mirasını harmanlamış kişiler. misalen dr. abdullah azzam, eymen el zevahiri ve usame bin ladin gibi 80 ve 2001 arası dönemdekiler gibi. 3. nesil cihadiler ise afganistanın düşüşünden sonra 2. nesilin tecrübelerini bir sonraki aşamaya taşıyan ve yerele indiren cihadiler. zerkavi, eymen el zehaviri, usame bin ladin (afgan sovyet savaşında hayatta kalan tüm cihadiler sonradan 3.nesli oluşturdu) ve kendisi gibi. 3. nesil cihadilere, özellikle es-suriye göre cihad farzı ayndır(her müslümanın zorunluluğu olan) zira müslümanlar bir vücudun uzuvları gibidir, birisinin rahatsızlığı diğer tüm organların acı çekmesine yol açar. bu durumda ırk ve coğrafi sınırların önemi yoktur. zira yeryüzündeki tüm islam toprakları tektir. bangladeşteki bir zulme tunustaki müslümanlar karşı çıkmak ve onu durdurmak için bizzat savaşmak zorundadır.

    es-surinin cihadi evrime eklediği en mühim halka cihadın herkese farzı ayn olmasının mantıki çerçeveye oturtulmasıdır. şu durumda oğul babasından kadın kocasından izin almaksızın cihada katılabilir. ayrıca hilafetin olmayışı, yani merkezi bir otoriteden cihad ilanının mümkün olmayışı sebebiyle müslümanlar davet beklemeden cihada çıkmak durumundadırlar. bu da 3.nesil cihadilerin aslında bireysel cihadı öne çıkardıkları olarak da okunabilir. homegrown yahut electronic jihad bağlamında düşünüldüğünde dünyanın herhangi bir noktasında internet erişimi olan bir insan çok kolay bir şekilde kendi cihadına katılabilir. lakin "kendi cihadına katılma" kavramı için eymen el zevahirinin eserlerinin yaygınlaşmasını ve cihadın medya ayağının önem kazanmasının beklenmesi gerekmektedir.